​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Coros Apex - mocna konkurencja

Coros Apex - mocna konkurencja

Opublikowany :
Kategorie : Zegarki sportowe

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy Wam przedstawić pokrótce nasze wrażenia z testowania zegarka sportowego Coros Apex w rozmiarze 46 mm. To całkiem młoda firma działająca od niedawna na polskim rynku, zwłaszcza jeśli chodzi o zegarki sportowe. Nowa marka zaczęła siać postrach wśród konkurencji, przynajmniej jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. No i jakie ma parametry! Ale zacznijmy od początku.

Nasz testowy model to dokładnie Coros Apex w rozmiarze 46 milimetrów w kolorystyce czarno-szarej. Na pierwszy rzut oka wygląda całkiem niepozornie, ale niech Was nie zwiedzie mało agresywny wygląd. Zegarek ma pasek silikonowy o szerokości 22 mm i tylko dwa przyciski sterujące: Back oraz pokrętło, które mają po kilka funkcji. Pierwszą jest sterowanie w menu i generalnie całym zegarku od wyboru aktywności po ustawienie odpowiedniej wartości dla minutnika. Druga to START/STOP aktywowane poprzez wciśnięcie. Samo pokrętło, bo zapewne wielu z czytelników może zadawać te pytanie, działa bardzo dobrze - płynnie, bez zacięć. Przesuwanie po menu nie jest gwałtowne, prędkość jest odpowiednia, co zdecydowanie co sprzyja nienerwowemu użytkowaniu. W przypadku używania rękawiczek sterowanie jest trochę trudniejsze, ale nie niemożliwe. Odpowiednio dopasowane rękawiczki, które dobrze przylegają do skóry, zniwelują cały problem praktycznie do zera :)

Coros Apex 2

Pierwsze moje skojarzenie patrząc na Apexa? Wygląda podobnie do Garmin Vivoactive 3, bądź Polar Ignite! Z daleka zdecydowanie miałbym problem z rozróżnieniem tych zegarków.

Przyjrzyjmy się materiałom z jakich jest zbudowany. Sam zegarek jest bardzo lekki i waży 55,3g, koperta jest wykonana ze stopu tytanu, a szkło jest szafirowe. Nieźle, prawda?

Działanie na jednym ładowaniu baterii

Przejdźmy do wytrzymałości baterii: do 30 dni w trybie zegarka, do 35h w trybie GPS i do 100 godzin w trybie Ultra max GPS - to oficjalne dane podawane przez Corosa w specyfikacji. Czas ładowania baterii do maksimum do dwóch godzin (i faktycznie tyle wynosi w praktyce), a klasa wodoszczelności to 10 ATM. W testach to się naprawdę potwierdziło - bateria trzyma bardzo długo.
Przejdźmy jednak do najważniejszego - czyli jak ten Coros faktycznie działa. Opiszemy Wam kilka rzeczy, które były sprawdzane przez nas, a także przedstawimy kilka istotnych aspektów, które wydały nam się ciekawe.
Łaczenie Corosa ze smartfonem

Synchronizacja z telefonem i przesyłanie danych

Sama synchronizacja działa bezproblemowo. Wszystko działa szybko i prawidłowo zarówno na iOS jak i Androidzie. Wykrycie zegarka przez aplikację trwa błyskawicznie (o wiele szybciej niż w Garminie czy Polarze), a przesyłanie treningu jest pokazywane w procentach. I tak, apkę można powiązać ze Starvą i wszystko działa super :)

Łapanie GPS i sygnał. Lokalizowanie GPS przebiega dość szybko, aczkolwiek raz zdarzyło mi się czekać ponad 30 sekund. Ogólnie przebiega to całkiem sprawnie, natomiast należy pamiętać o niezbędnym aktualizowaniu danych satelitarnych co kilka dni. Robi się to łącząc z aplikacją na smartfonie. Jest to ważne, bo tylko wtedy mamy aktualne i dokładne dane o satelitach. Po tej operacji możemy zobaczyć na zegarku na ile mamy ważne owe dane.

Poza tym, możemy sprawdzić bieżący układ satelit na niebie. Zdjęcia przedstawiają dane złapane z pokoju, także mogą być gorsze od tych na zewnątrz.

Coros Apex 4

W przypadku jazdy rowerem za każdym razem, gdy przejeżdżałem w tunelu (był sparowany skalibrowany czujnik prędkości) sygnał na chwilę się zatracał, żeby zaraz po wyjeździe ponownie zostac złapany. W czasie biegania nie odnotowałem takiego zachowania.

Aktywności

Podgląd Coros Apex

Ustawienia aktywności wykonujemy z poziomu aplikacji na smartfonie, zupełnie tak samo jak w przypadku Polara. Z całą stanowczością mogę powiedzieć, że w przypadku Corosa jest to lepiej zrobione. Tworząc aktywność mamy widoczne - od góry zaczynając - ramy (z angielska frame), czyli układ prezentacji danych. Do wyboru są cztery układy, przy czym czwarta zawiera aż sześć pól danych. Następnie mamy podgląd na daną stronę, czyli ekran prezentacji danych. Na samym dole mamy rodzaj danych, które możemy przypisać do pól - zależnie co chcemy, aby było nam prezentowane w trakcie aktywności. Zmiana ram i przypisania pól odbywa się w czasie rzeczywistym, więc na bieżąco mamy podgląd jak to będzie wyglądało na zegarku.

Interwały

Interwały możemy ustawić w aktywności bieganie, rower, a także track run (tryb biegania po bieżni na stadionie). Brakowało mi tej opcji w przypadku aktywności Trial Run i Indoor Bike - tam nie było możliwości ustawienia interwałów, a przydałyby się tak samo. Liczę na kolejne aktualizacje, które być może je dodadzą :)

W przypadku aktywności Track Run poza opcją ustawienia ilości powtórzeń, interwału i przerwy, mamy też możliwość włączenia rozgrzewki i schłodzenia. Nic nowego, bo taka opcja od wielu lat jest dostępna w Garminie. Nowością jest sama aktywność Track Run, gdzie mamy do wyboru, po którym torze mamy biegać. Niestety w dobie sytuacji, która panuje w naszym kraju nie byłem w stanie sprawdzić skuteczności, aczkolwiek sama idea jest bardzo fajna ;) Jeśli to ma za zadanie wyeliminować błędy w pomiarze i skupić się tylko na biegu, to jestem bardzo za!

Alerty

Jeśli chodzi o alerty, to możemy je ustawić odnośnie dystansu (działa tak samo jak autolap znany chociażby z Polara), tempa, kadencji, tętna, a także nawodnienia.

Trasy

Tracki możemy wgrać na kilka różnych sposobów:

  1. Poprzez zapisanie naszej odbytej aktywności w 'Ulubionych trasach'. Robimy to z poziomu aplikacji, a następnie w zegarku, w ustawieniach aktywności, wybieramy opcję nawigacji.

  2. Poprzez dodanie do aplikacji pliku .GPX z naszego telefonu. Po wybraniu aplikacji Coros czekamy na otwarcie trasy, a następnie zapisujemy plik.

  3. Stworzenie trasy w aplikacji innej firmy (np. Strava) i wyeksportowanie do aplikacji Coros.

W samym zegarku możemy przechowywać maksymalnie do dziesięciu tras.


Coros - kilka zdjęć

Podsumowanie

Kończąc, zegarek nie zawiesił się ani razu. Przesyłanie danych pomiędzy zegarkiem, a aplikacją jest szybkie i płynne. Powiadomienia z telefonu przychodzą normalnie i nie ma żadnego problemu z ich odczytaniem. Dokładność pozycji GPS, szybkość łapania pozycji po włączeniu lokalizacji, a także dokładność śladu poruszania się - są bardzo zadowalające. Bateria trzyma długo, dokładnie tak jak podaje producent :)

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com