Kategorie
Garmin Venu ? nowy (lepszy) Vivoactive?

Garmin Venu ? nowy (lepszy) Vivoactive?

Garmin w tym roku nie próżnuje jeśli chodzi o premiery nowego sprzętu. Od stycznia w ręce swoich klientów oddał odświeżone wersje modeli Forerunner (w zasadzie tylko 735xt oraz 645 nie doczekał się w tym roku swojego następcy), pokazał także nowe Fenixy oraz zegarki z serii Vivoactive. Nie mieliśmy jednak jeszcze żadnej znaczącej premiery kompletnie nowego modelu (pomijając serię MARQ – jubileuszowe, ekskluzywne zegarki sportowe z segmentu premium). Aż do września, kiedy to razem z odświeżoną wersją  modelu Vivoactive równolegle został zapowiedziany zegarek, który jest niejako przetarciem dla Garmina w rynku typowo smartwatchowym. A to wszystko za sprawą modelu o tajemniczej nazwie Venu. Czy będzie to dalszy kierunek rozwoju marki, czy tylko próba wejścia w rynek zdominowany przez takie firmy jak Apple, Samsung czy Huawei? Czas pokaże, teraz skupmy się jednak na tym, co może nam zaoferować nowy Garmin Venu.

garmin venu 1 Garmin Venu tarcza Garmin Venu 9


W tym opisie dużo będziemy odnosić się  do innej z nowości Garmina – Vivoactive 4. Patrząc na porównania są to bardzo podobne zegarki, które dzielą między sobą zdecydowaną większość funkcji. Tym co od razu wpada w oko jest to, że Venu powstał na bazie Vivoactive 4. Podobny rozmiar, sposób działania zegarka, ilość przycisków, nawet wersja oprogramowania dla czujników GPS czy Bluetooth wskazują na to, że w środku koperty znajdziemy te same rozwiązania technologiczne.Przy pierwszym kontakcie z tym sprzętem od razu zobaczymy różnicę, która niejako definiuje Venu jako typowy smartwatch i będzie jego znakiem rozpoznawczym na tle pozostałych zegarków Garmina. Jest to ekran wykonany w technologii AMOLED o rozdzielczości 390x390 pikseli. Wyświetlacz AMOLED zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych modeli głębią kolorów i jakością czerni. Ekran AMOLED pobiera zdecydowanie więcej prądu, a więc producent zmuszony był do pewnych kompromisów związanych z wyborem takiego wyświetlacza. Kiedy nie używamy zegarka przez 10 sekund to ekran gaśnie. Trochę dłuższy czas zanotujemy w trakcie trwania aktywności – po 15 sekundach ekran redukuje podświetlenie, a wyłączy się po upływie 70 sekund. Porównywany Vivoactive 4 wyświetla informacje bez przerwy. Takie rozwiązanie ma zagwarantować nam jak najdłuższy czas działania urządzenia na jednym ładowaniu, które pomimo wyłączania ekranu jest krótsze od wyniku Vivoactive 4 o dwa dni w trybie smartwatcha. Producent nie podaje niestety czasu działania na trybie GPS w swojej specyfikacji technicznej – to będziemy musieli sprawdzić na własną rękę.

Garmin venu 2 Venu 4 Garmin Venu 5Poza oczywistą różnicą w jakości wyświetlacza, Garmin Venu różni się także w wielkości samego urządzenia od serii Vivoactive 4. Średnica koperty w Venu to 43,2mm, gdy wersja 4 serii Vivoactive mierzy 45,1mm, a opcja "S" 40mm. Venu więc wypada gdzieś pomiędzy jeśli chodzi o serię Vivoactive – mniejszy od 4, ale większy od 4S. Wielkość wyświetlacza w stosunku do rozmiaru koperty wypada także po środku. Venu może pochwalić się niewiele większym stosunkiem wyświetlacza do wielkości całej koperty (wyświetlacz zajmuje 70,37% powierzchni całej koperty) od Vivoactive 4S (69,75%) i trochę słabszym od Vivoactive 4 (73,17%). Jednakże pod względem rozdzielczości ekranu wypada o wiele lepiej, ponieważ ekran Venu to 390x390 pikseli, kiedy Vivoactive 4 montowany ma ekran o rozdzielczości 260x260 pikseli (216x216 w wersji "S"). Różnicę znajdziemy także w szerokości paska. Wszystkie modele Vivoactive 4 oraz Venu mają ten sam system zapięcia (Quick Release), jednak o różnej szerokości. W Venu zamocujemy pasek o szerokości 20mm (taka sama szerokość jak w przypadku Forerunnerów 245, 645 , Vivomove HR oraz Vivoactive 3), natomiast do Vivoactive 4 musimy kupić pasek o szerokości 22mm, a do wersji "S" jedyne 18mm. Co ważne, paski w technologii Quick Release są nazywane "standardem branżowym", więc przy wyborze paska nie jesteśmy zmuszeni korzystać tylko z oferty Garmina – możemy dopasować sobie pasek innych producentów, ważne tylko aby był on w odpowiedniej szerokości. 


Garmin Venu 6

I to tyle jeśli chodzi o różnicę pomiędzy Venu a Vivoactive 4. W zasadzie ograniczają się one do rozmiaru samego zegarka, technologii w której został wykonany ekran oraz wagi. Z pozoru ten sam zegarek, różniący się zamontowanym innym ekranem. Pomimo tego, że zastosowanie innego wyświetlacza wymagało kilku kompromisów (w zakresie czasu działania urządzenia), ekran AMOLED znacząco zwiększa przyjemność z korzystania z zegarka i nadaje mu wygląd typowego smartwatcha.

Garmin Venu Sensor Garmin Venu 7Czy warto więc rozważać Venu jako zegarek na co dzień, do sporadycznego uprawiania sportu? Naszym zdaniem tak. Posiada on wszystkie funkcje, które pomogą nam w codziennym funkcjonowaniu – powiadomienia z telefonu, Garmin Pay, odtwarzanie muzyki, animowane treningi oraz moduł GPS, który zmierzy dystans oraz prędkość treningu na zewnątrz. Nowy czujnik optyczny poza pomiarem tętna jest w stanie pomierzyć nam saturację (poziom wysycenia krwi tlenem), a także takie rzeczy jak Body Battery i częstotliwość oddechu. Zegarek wyładowany jest funkcjami monitorującymi nasz dzień, między innymi liczby kroków pokonanych w ciągu dnia, spalonych kalorii, pokonanych przez nas pięter czy pomiarem jakości naszego snu. Co ciekawe w zegarku tym znajduje się też czujnik barometryczny, który świetnie sprawdzi się podczas wycieczki w górach lub podczas urlopu na nartach (dokładniej policzy nam wzniosy oraz spadki terenu, które pokonaliśmy w stosunku do pomiaru wysokości z użyciem GPS).

Pozostaje pytanie czy warto interesować się Venu, kiedy te same funkcje znajdziemy w Vivoactive 4? To już pozostawiamy Państwu do dalszej analizy. W naszym odczuciu warto, szczególnie że różnica cenowa nie jest duża (na dzień publikacji różnica między najdroższym Vivoactive, a najtańszym Venu wynosi 100 złotych), a jakość ekranu robi dużą różnicę.