Kategorie

Promocje

Pierwsze wrażenia z nowej serii zegarków sportowych Fenix 6

Pierwsze wrażenia z nowej serii zegarków sportowych Fenix 6

Garmin przyzwyczaił nas do tego, że co roku wypuszcza nowy model, odświeżając generację swoich zegarków. Dlatego w ostatnim czasie wielu miłośników urządzeń Garmina zastanawiało się, kiedy pojawią się następcy popularnej i lubianej serii Fenix 5 Plus i co znajdzie się w tych urządzeniach. I oto jest! Nowa twarz przygody! Seria Fenix 6!

Pierwsze co rzuca się w oczy, to nowe modele dodane do znanego już podziału, który obecnie przedstawia się to następująco:

Seria Fenix 6Poniżej krótki opis
poszczególnych wersji Fenixa 6

Fenix 6s/6s PRO/6s Sapphire posiadają taki sam rozmiar wyświetlacza jak poprzednicy z serii Fenix 5s Plus, rodzielczość również pozostała ta sama, zmieniony został jednak czas pracy na baterii. Obecne 25 godzin w trybie GPS wobec wcześniejszych 11 jest wynikiem wręcz oszałamiającym, jak na zegarek tak niewielkiego rozmiaru. Obudowa sprawia wrażenie bardziej kompaktowej, dzięki zastosowaniu mniejszego rozmiaru rozstawu koperty i pozbyciu się wkręcanych teleskopów. Paski pozostały w tym samym rozmiarze 20 mm.

Fenix 6/6 PRO/6 Sapphire dostały zupełnie nowy wyświetlacz 1,3 cala o większej rozdzielczości 260 x 260 pikseli (poprzednik Fenix 5 posiadał wyświetlacz 1,2” o rozdzielczości 240 x 240). Czas pracy na baterii, podobnie jak przy mniejszym rozmiarze również został wydłużony i obecnie z włączonym GPS zegarek wytrzymuje do 36 godzin, co jest czasem dwukrotnie dłuższym niż we wcześniejszych urządzeniach Fenix 5 Plus! W kopercie podobnie jak w Fenix 6s również pozbyto się wkręcanych teleskopów, a paski pozostały w starym rozmiarze 22 mm.

Fenix 6X PRO/6X Sapphire - tutaj różnica w ekranie jest największa i obecnie rozmiar wyświetlacza to 1,4 cala przy rozdzielczości 280 x 280 pikseli (Fenix 5x Plus 1,2 cala i rozdzielczość 240 x 240). Czas pracy na baterii nowego Fenix 6x w trybie GPS to oszałamiające 60 godzin i do nawet 120 godzin w trybie UltraTrac! Wow! To jest coś! Szacun! Koperta podobnie jak przy innych „Szóstkach” również jest bardziej kompaktowa niż w 5X Plus. Paski pozostały we wcześniejszym rozmiarze 26 mm.

Po krótkich opisach przejdźmy do konkretów. To co wyróżnia nowego Fenixa 6 na tle wcześniejszej serii Fenix 5 Plus, to nowy podział na trzy segmenty: zegarki podstawowe, PRO oraz Sapphire.

Wersje podstawowe

W przeciwieństwie do innych wersji, gdzie zaszły same pozytywne zmiany, zarówno ewolucyjne jak i wręcz rewolucyjne, w przypadku zegarków podstawowych czeka nas nieoczekiwana w nowej serii 6-tek niemiła niespodzianka i jest ona naszym zdaniem naprawdę przykra. Modele podstawowe, czyli Fenix 6s oraz Fenix 6, choć obsługują tak jak wcześniejsze zegarki Fenix 5/5s Plus, szybkie płatności zbliżeniowe Garmin Pay, nie mają znanej z poprzedników możliwości obsługi mapy i nie posiadają odtwarzacza muzyki. Wypuszczenie takiego wykastrowanego modelu (przepraszamy za dosadne słowo, ale wydaje się nam być ono najbardziej właściwym) na dziś - w momencie premiery – wydaje się nam irracjonalne. Z jakiegoś powodu firma Garmin zdecydowała się jednak na ten krok. Jedyne co przychodzi nam dziś do głowy, to chęć rzucenia przez Garmina tych modeli do masowej sprzedaży za pośrednictwem elektronicznych supermarketów, gdzie dzięki renomie wypracowanej przez wcześniejsze Fenixy, nowe najtańsze Fenix 6/6s miałyby odbierać pole konkurencji rozumianej nie tylko jako Suunto i Polar, będące genetycznie najbliżej Garmina, ale w szerszym znaczeniu całego rynku smartwachy. Ekran w podstawowych modelach Fenix 6/6s pokryty jest znanym i lubianym szkłem Gorilla Glass, co jednak nie zmienia naszego wrażenia. Biorąc pod uwagę okrojenie z ważnych funkcji, rozważając zakup nowej podstawowej 6-tki czy 6s, warto bardzo dobrze zastanowić się, co jest dla nas naprawdę istotne (poza czasem pracy baterii porównując wszystkie możliwości i aplikacje instalowane w zegarkach). Naszym zdaniem, jeśli chcemy mieć zegarek z najwyższej półki z kultowej rodziny Fenixów bez żadnych kompromisów, lepiej zdecydować się na droższe modele PRO, albo też… rezygnując z lepszej baterii, lepiej kupić wcześniejszego sprawdzonego Fenixa 5/5s Plus. Ta podstawowa 6-tka i 6s z ich specyfikacją są bowiem trochę bez sensu.

Fenix 6 podstawowa wersja

Wersje PRO

Zegarki z grupy PRO (Fenix 6s PRO, Fenix 6 PRO oraz Fenix 6x PRO) są urządzeniami bardziej zaawansowanymi, z obsługą map, płatnościami Garmin Pay oraz odtwarzaczem muzyki. Podobnie jak w wersji podstawowej na ekranie zastosowano szkło Gorilla Glass. Fenixy z grupy PRO to sprzęt w pełni kompletny, dla wymagających użytkowników, którzy nie chcą rezygnować z jakiejkolwiek funkcjonalności swojego zegarka.

Fenix 6s Pro

Wersje Sapphire (oraz Tytan)

Wersja Sapphire (Fenix 6s Sapphire, Fenix 6 Sapphire, Fenix 6x Sapphire) jest to zaś, można powiedzieć wersja PRO, w której szkło Gorilla Glass zastąpiono jeszcze mocniejszym szkłem szafirowym. W tej wersji jest to bez wątpienia zegarek segmentu premium, w który Garmin wchodzi coraz mocniej. W ramach wersji Sapphire, poza tradycyjnymi obudowami ze stali nierdzewnej znajdziemy także droższą wersję Fenix 6 Sapphire Titanium z tytanową obudową tarczy.

Fenix 6s SapphireFenix 6 TitanModele 6x

Koniecznie trzeba wspomnieć jeszcze o wersjach Fenix 6x. Nowy ekran w modelach Fenix 6x PRO oraz Fenix 6s Sapphire jest bowiem większy aż o 36% od poprzednika – kultowego flagowego modelu Garmina Fenix 5x Plus (!!!), ma dużo lepszą rozdzielczość i przykuwa uwagę już na pierwszy rzut oka. Jest czymś, w czym zakochujesz się od pierwszego wejrzenia. Do tego nowe oprogramowanie, które jest znacząco szybsze od poprzednika oraz bardziej kompaktowe wymiary nowych kopert, tworzą z tych zegarków sprzęt bezkonkurencyjny. Mamy wrażenie, że Fenix 6x to model premium, którym Garmin miażdży konkurencję i przy takiej funkcjonalności jaką ma ten zegarek, wręcz rozjeżdża ją walcem. Na dziś nie istnieje bowiem żaden inny zegarek jakiegokolwiek innego producenta, który mógłby choć trochę zbliżyć się do tego, co już dziś ze swoją rozbudowaną funkcjonalnością oferuje Garmin w modelach Fenix 6x.

Fenix 6x Sapphire

Na koniec spróbujmy podsumować, czym nowe zegarki serii Fenix 6 różnią się od serii Fenix 5 Plus.

Zacznijmy od Fenix 6s

Podstawowy najtańszy model Fenix 6s obsługuje płatności Garmin Pay, ale nie posiada obsługi map i odtwarzacza muzyki, przez co w stosunku do starszego Fenix 5s Plus jest niestety pozbawiony kilku ważnych i użytecznych funkcjonalności. Ponadto nie obsługuje komunikacji przez Wi-Fi. Choć ma pulsoksymetr, powiększoną dwukrotnie pamięć do 32 GB, znacznie dłuższy czas pracy na baterii i nowe aplikacje, naszym zdaniem przy bardzo dobrej funkcjonalności poprzednika Fenix 5s Plus i przy jednoczesnym wypuszczeniu na rynek modelu Fenix 6s PRO, jest to model trochę irracjonalny. W przeciwieństwie do Fenix 6s, w pełni funkcjonalne wyższe modele Fenix 6s PRO oraz Fenix 6s Sapphire posiadają odtwarzacz muzyki, mapy oraz płatności zegarkiem, czyli to co znamy dobrze z Fenix 5s Plus. Obsługują Wi-Fi. Posiadają takie same ekrany jak starszy Fenix 5s Plus. Choć na pierwszy rzut oka różnice pomiędzy starym i nowym modelem 5s a 6s PRO/6 Sapphire mogą wydawać się niezbyt duże, trzeba pamiętać, że zmieniono tu sensor tętna na nowy model, oraz pojawiła się rewelacyjna, dużo lepsza bateria, dwukrotnie większa pamięć 32 GB oraz pulsoksymetr (służący do monitorowania stopnia aklimatyzacji) i nowe aplikacje. Przy Fenix 6s PRO/ Fenix 6s Sapphire są to więc zmiany na tyle ważne i istotne, że zwolennicy mniejszego rozmiaru, będą z pewnością bardzo zadowoleni.

Fenix 6

Tutaj również podstawowy model Fenix 6, podobnie jak podstawowy Fenix 6s, przy zachowaniu płatności Garmin Pay, nie posiada obsługi map, nie ma odtwarzacza muzyki oraz nie znajdziemy w nim modułu komunikacji Wi-Fi, czyli brakuje mu znaczących funkcjonalności jakie mają wcześniejsze urządzenia Fenix 5 Plus. Fenix 6 PRO i Fenix 6 Sapphire posiadają odtwarzacz muzyki, mapy oraz obsługę płatności Garmin Pay i Wi-Fi. Ekran w 6-tkach stosunku do 5 Plus jest większy o ok. 17% i ma wyższą rozdzielczość. Mimo tego nieco większego ekranu, czas pracy baterii jest dużo dłuższy (w trybie GPS aż dwukrotnie). Do tego dochodzi nowy sensor tętna, pulsoksymetr i nowe aplikacje. Słowem, to bardzo dobra, istotna i naprawdę znacząca zmiana. Modele Fenix 6 PRO i Fenix 6 Sapphire to z pewnością prawdziwy strzał w dziesiątkę wytrawnego snajpera.

Fenix 6x

Każda wersja Fenix 6x posiada odtwarzacz muzyki, mapy oraz obsługę płatności Garmin Pay i Wi-Fi. W stosunku do poprzednika Fenix 5x Plus tutaj różnica w ekranie jest największa, ponieważ usuwając czarną wewnętrzną obwódkę sąsiadującą z bezlem, w modelu Fenix 6x Garmin wprowadził ekran 1,4 cala w miejsce dotychczasowego rozmiaru 1,2 cala. Jest to zmiana bardzo duża i rewolucyjna, gdyż przy zachowaniu zbliżonych wymiarów koperty, ekran powiększył się aż o 36%!!! Do tego, mimo tak znacznego powiększenia ekranu i poprawy jego rozdzielczości, równocześnie prawie dwukrotne zwiększono czas pracy baterii z GPS. Połączenie tych dwóch rzeczy to prawdziwy technologiczny przełom, który rzadko się zdarza. Fenixy 6x nie występują w wersji podstawowej (i bardzo dobrze!), produkowane są tylko w wersji PRO i Sapphire.

Fenix 6x Solar

Zupełną nowością w całym zestwieniu jest Fenix 6x Solar, który wyróżnia się dodatkowym ładowaniem solarnym. Wydłuża ono czas pracy urządzenia w trybie GPS o 6 godzin lub o dodatkowe 3 dni w trybie smartwatcha. Zasilanie solarne zostało ukryte pod ekranem zegarka, dzięki czemu unikamy brązowych pasków fotowoltanicznych znanych np. z kalkulatorów :)

Nowe funkcje zegarków sportowych Fenix 6

Poza drobniejszymi zmianami w sofcie, do oprogramowania wszystkich wersji nowych zegarków Fenix 6 zostały dodane takie funkcje jak:

  • Body Battery obrazujacy zasoby paliwowe organizmu. (Zegarek sprawdza, ile użytkownik ma energii do wykorzystania podczas treningu. Do tego pomiaru wykorzystywane są wcześniej odbyte treningi oraz pulsometr w zegarku.)

  • Monitor charakteru obciążenia treningowego, który podpowiada, jakie ćwiczenia wykonywać, żeby osiągać lepsze efekty.

  • Pace Pro, czyli moduł służący do optymalizacji rytmu i prędkości biegu.

  • Mierzenie stopnia aklimatyzacji na danej wysokości, na podstawie pulsoksymetru (we wcześniejszych Fenixach dostępne tylko w 5x Plus)