​ ​ ​ ​
Kategorie produktów

Najczęściej kupowane

Pace Pro - co to jest i kiedy może się przydać?

Pace Pro - co to jest i kiedy może się przydać?

Opublikowany :
Kategorie : Zegarki sportowe

Premiery nowych zegarków, to nie tylko okazja do odświeżenia wyglądu, ale też do zaprezentowania nowych funkcjonalności. W zasadzie przy każdej premierze zastanawiamy się, co też inżynierowie oraz programiści wymyślą, żeby nakłonić użytkowników do zakupu nowego zegarka, skoro poprzedni zegarek już miał „wszystko”. W przypadku niższych modeli sprawa jest trochę prostsza, bo można po prostu dodać do niego funkcję któregoś z wyższych modeli. Sytuacja szczególnie ciekawa jest, gdy premierę ma flagowiec – wtedy zazwyczaj pojawiają się funkcje, których nie było wcześniej nigdzie. Dużo było domysłów co do tego, jakie funkcje czy rozwiązania znajdziemy w kolejnej generacji Fenixów – m.in. ekran AMOLED, funkcja e-SIM, nowa generacja parametrów dynamiki biegu i tym podobne przypuszczenia krążyły jako najpopularniejsze. W momencie premiery stało się jasne, że ekran AMOLED czy e-SIM nie wchodzą w grę. Zamiast tego dostaliśmy jednak kilka usprawnień oprogramowania. Jedną z funkcji, która zadebiutowała w modelach Fenix 6 jest funkcja Pace Pro. Czym jest, co nam daje i czy może być realnym powodem, dla którego możemy chcieć zmienić swojego Fenixa 5na nowość? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć.

  Pace Pro 3

Garmin PacePro - co to jest?

Pace Pro w dużym skrócie pozwala nam lepiej kontrolować tempo pokonywania dystansu. Mieliśmy już do czynienia z podobnym rozwiązaniem w przeszłości - był to Virtual Partner. Problem z Virtual Partnerem był jeden – tempo było sztywne. Jeśli więc chcemy pobiec maraton w 3:30, to utrzymywać musimy tempo 4:57 (2 sekundy zawsze sobie odejmujemy na przekłamania dystansu GPS vs rzeczywistość) i zegarek będzie nas prowadził tym jednym tempem przez cały dystans. Ale co w przypadku chęci pobiegnięcia na „negative split” (początek biegniemy odrobinę wolniej, aby zostawić więcej sił na koniec i „nadgonić” wynik)? Niestety to kontrolować już musieliśmy sami. Ewentualnie zaprogramować sobie trening na 42 km z segmentami 2 km i każdy z segmentów zaprogramować na wyższe tempo od poprzedniego, jednakże było to czasochłonne i wymagało więcej przygotowania. 

Pace Pro 4 Pace Pro 5 

Przeanalizujmy jednak cięższy przypadek. Co z maratonem w górach? Virtual Partner w zasadzie nie pomoże nam w ogóle. Nie jest fizyczną możliwością, aby chcąc zrobić wynik 4:00 w górskim maratonie, biec stałym tempem 5:38. Chyba, że wynik 4h to dla nas bułka z masłem i ten czas to dla nas lekkie truchtanie. Jeśli chcemy osiągnąć wyśrubowany wynik, podbieg będzie robiony wolniej od zbiegu. A programowanie treningu z segmentami? Trudno ocenić jak będziemy podbiegać, a jak zbiegać, jakie tempo powinniśmy utrzymywać na podbiegu i zbiegu jeśli chcemy zrealizować „negative split”. Da się to zrobić, jednak wymaga bardzo dużo kalkulowania. 

Żeby nie kombinować i uprościć życie użytkownikom powstała właśnie funkcja Pace Pro. Dzięki niej zaprogramujemy sobie bieg w oparciu o gotowy kurs czy wybrany dystans. Przy programowaniu w oparciu o dystans, musimy jedynie wybrać jaki dystans chcemy pokonać oraz w jakim założonym czasie i w oparciu o te informacje zostanie utworzona taktyka Pace Pro. To co jest jednak najcenniejsze w trybie programowania strategii to suwak, którym możemy kontrolować tempo biegu. Możemy więc wybrać sobie czy bieg mamy pokonać „na płasko” (jedno stałe tempo przez cały dystans), „positive splitem” (początek szybciej, końcówka wolniej) czy też „negative splitem” (początek wolniej, końcówka szybciej). Dodatkowym ogromnym atutem jest też to, że dzięki suwakowi mamy bardzo płynną regulację tego, jak bardzo różnić się ma tempo początku biegu w stosunku do jego końca.

Pace Pro 6 Pace Pro 9

Prawdziwy pazur Pace Pro pokazuje jednak przy programowaniu trasy w oparciu o gotową trasę. Po wybraniu tracka pytani jesteśmy o docelowy czas lub tempo które chcemy osiągnąć, a po podaniu tej informacji zaczyna się magia. Urządzenie w oparciu o trasę przygotowuje nam strategię z uwzględnieniem przewyższeń zadanego kursu. Automatycznie określa jak szybko powinniśmy podchodzić i zbiegać, aby osiągnąć na mecie upragniony wynik. Co więcej, możemy określić także jakim splitem chcemy biec (identycznie jak przy programowaniu strategii w oparciu o sam dystans) oraz jak „mocno” chcemy podchodzić, czyli na ile podchodzenie jest naszą mocną stroną - czy na podejściach zyskujemy, czy raczej na nich tracimy.

Dla kogo jest ta funkcja?

Pace Pro może być szczególnie użyteczny dla osób chcących osiągać lepsze wyniki na zawodach – szczególnie górskich. Lekki „negative split” podczas zawodów zalecany jest przez większość trenerów, aby osiągać najlepsze wyniki, a wiedza jak szybko powinniśmy biec na podejściach jest kluczową informacją podczas biegania po górach. Prostota dostosowania taktyki do własnych potrzeb to ogromny plus. Całej obsługi nauczymy się w przysłowiowe "trzy minuty". Obecnie funkcja Pace Pro dostępna jest w modelach Fenix 6S/6/6X, Forerunner 945 oraz ma zostać dodana do Forerunnerów 245/245 Music.


Pace Pro 7 Pace Pro 8

Udostępnij