​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Przydatne aplikacje dla aktywnych osób

Przydatne aplikacje dla aktywnych osób

Opublikowany :
Kategorie : Garmin Connect , Technologia , Zegarki sportowe

W dzisiejszym artykule chcemy Wam przedstawić subiektywny ranking najbardziej przydatnych aplikacji stworzonych dla aktywnych osób. Są to różne aplikacje z różnym przeznaczeniem. Niestety nie ma jednej uniwersalnej na rynku i co za tym idzie, jesteśmy częściowo zmuszeniu do używania kilku. 

Zapraszamy serdecznie i mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie :)

Naszym zdaniem jedne z najbardziej przydatnych aplikacji to:

  • Strava
  • AllTrails
  • Mapa turystyczna
  • Runalyze
  • TrainingPeaks

 

Strava

Jedna z najbardziej popularnych aplikacji na świecie. Jeszcze do niedawna znana głównie w kręgach kolarzy, dziś użytkowana praktycznie przez każdego sportowca: triathlonistów, biegaczy asfaltowych i górskich czy też rolkarzy. 

Ale czym właściwie jest Strava? Mówiąc wprost, jest to Facebook dla sportowców. Aplikacja umożliwia nam dodawanie znajomych i śledzenia ich poczynań na naszej tablicy. Ale to nie wszystko. Najbardziej jest znana z tzw. segmentów, gdzie mamy szansę rywalizować z innymi uczestnikami na danym fragmencie trasy. Gdy mamy wykupiony dostęp premium i urządzenie obsługujące segmenty Strava premium, zbliżając się do danego odcinka, dostajemy informację o rozpoczęciu go, a na koniec o naszym wyniku na tym właśnie odcinku. Ale spokojnie, bez premium też mamy taką możliwość, lecz w trochę inny sposób.

Aplikacja Strava

 

Przy darmowym koncie, jeśli chcemy jakiś segment zaliczyć, musimy zwyczajnie go wcześniej zlokalizować (mamy możliwość wyszukiwania segmentów, jak i tworzenia własnych), a następnie zapamiętać miejsce i gotowe. Trochę uciążliwe, ale do zrobienia. Niestety nie będziemy mieli podglądu na liście najlepszych, chyba że zdobędziemy koronę (pierwsze miejsce na segmencie) albo jedną z pozycji  w TOP 10. Poza słynnymi segmentami mamy masę innych narzędzi, tj.: kreator kursów, ustawienia celów tygodniowych oraz generowanej mocy. Inna fajna opcja to możliwość dodania sprzętu: butów czy roweru. Dzięki temu możemy o wiele lepiej monitorować zużycie naszych ukochanych startówek czy łańcucha w gravelu.

 

Widok aplikacji Strava

 

Tablica wyników danego segmentu. 

Tak to się prezentuje gdy uda nam się wskoczyć na listę najlepszych czasów. Grafika przedstawia opcję naszego sprzętu. Obok możemy zobaczyć dokładny kilometraż przy butach i rowerze. 

Strava jest dobra również pod tym względem, że gdy korzystamy z kilku rodzajów sprzętu, np. zegarek Garmin, nawigacja Wahoo czy testujemy zegarki Coros, Suunto, Polar - wszystko nam się sumuje, ponieważ aplikacja ma długą listę kompatybilnego sprzętu. Normalnie może nam to zaburzyć ciągłość, bo możemy mieć dwa tygodnie zarejestrowane w Suunto App, a miesiąc w Garmin Connect, aczkolwiek gdy mamy sparowane konta i korzystamy ze Stravy jako głównego elektronicznego dziennika ten problem znika.

 

All trails

Aplikacja AllTrails jest przeznaczona do eksplorowania nieznanego. To bardzo rozbudowane narzędzie pozwala nam wyszukać i przeglądać już istniejące trasy (wystarczy wpisać interesujący nas region, miasto czy park), a w wyborze na pewno pomogą nam oceny i opinie użytkowników, którzy pokonali dany szlak. Ocena szlaku jest na podstawie gwiazdek od 1 do 5 i zawiera podstawowe informacje takie jak dystans, przewyższenie, rodzaj szlaku (pętla albo od punktu do punktu, tam i z powrotem). Sama wyszukiwarka szlaków jest dość rozbudowana i pozwala nam dopasować kryteria do naszych preferencji. Zdecydowanie warto korzystać z tej aplikacji poza granicami naszego kraju, ponieważ ma pokrycie na cały świat, a jeśli nie mamy pomysłu na trasę np. w Pirenejach francuskich to AllTrails przyjdzie nam z pomocą.

AllTrails

 

Wchodząc w zakładkę Explore i najeżdżając na interesujący nas region, aplikacja wyszukuje nam wszystkie dostępne szlaki z danego obszaru. 

A tak prezentują się szczegóły trasy Międzygórze - Śnieżnik:

 

Aplikacja AllTrails

Widok aplikacji AllTrails

AllTrails aplikacja

Bardzo fajną opcją jest możliwość tworzenie list naszych tras w zakładce Saved - Lists. Pozwala nam to na szybki dostęp do naszych ulubionych tras, a także już w trakcie przeglądania danego obszaru (w zakładce Explore), dodawanie kolejnych tras do naszej starej listy bądź utworzenia nowej listy. Może przy każdej liście ustawić status prywaty, tylko dla znajomych lub publiczny.

Mapy Turystyczne

Mapy turystyczne, to polska aplikacja oferująca nam dokładne zaplanowanie tras na terenie naszego kraju i pasmach sąsiadów z zagranicy. Wyraźne pokazanie kolorów szlaków, rozwidleń, punktów widokowych czy schronisk pozwala nam stworzyć trasę dokładnie tak jak tego chcemy.

Poniżej przykład “skromnej pętelki” po Tatrach:

Aplikacja Mapy Turystyczne

Aplikacja Mapy Turystyczne

 

Jak widzimy, aplikacja daje nam najważniejsze informacje: szacunkowy czas przejścia, dystans, suma podejść oraz zejść, informację o regionie i najwyższym punkcie trasy. Aplikacja jest dostępna zarówno na przeglądarkę komputerową, jak i na telefony z system Android oraz iOS. Co jest bardzo istotne, gdy jesteśmy w terenie i planujemy trasę na szybko? Po jej stworzeniu mamy możliwość wyeksportowania pliku GPX. Jest to super ułatwienie i pozwala na natychmiastowe przesłanie np. do aplikacji Garmin Connect, a z niej już prosta droga, żeby mieć trasę na zegarku lub nawigacji outdoorowej Garmina.

 

Runalyze

Gdybym miał określić jednym słowem aplikację runalyze, to byłoby to: wow! Aplikacja, to w dużej mierze narzędzie darmowe, które pozwala nam na bardzo dokładną analizę naszych poczynań biegowych. Producent wprowadził również wersje “wspierający” i premium, ale zmiany w nich są niewielkie w porównaniu do wersji darmowej (brak reklam i dostęp do pakietu narzędzi w wersji beta). Skupiliśmy się więc na wersji darmowej, mamy w niej również możliwość dodania innych dyscyplin sportów, tj. jazda na rowerze czy trening siłowy. Narzędzie jest bardzo rozbudowane i z racji tej przedstawimy Wam najważniejsze cechy.

Zacznijmy od początku. Na głównej tablicy mamy pełną dowolność modyfikacji danych, które mają się nam wyświetlać. Pierwsza pole to dany tydzień naszego treningu.

Runalyze

 

Aplikacja Runalyze

 

Jak widzimy, mamy pełny podgląd na nasz tydzień pracy wraz z podsumowaniem na dole. Aby wczytać daną sesję do analizy, należy kliknąć po prostu na interesujący nas trening z danego dnia. 

Drugie pole, bardziej rozbudowane, to już podgląd np. na ostatnie 6 miesięcy naszych efektów i podgląd z podziałem na poszczególne tygodnie. Wiele modernizacji danych na tych polach pozwala nam na przedstawienie najważniejszych dla nas danych:

Wszystko jest bardzo czytelne, jasne i pozwala nam na dokładną analizę. Poniżej przedstawimy krótki przykład, jak wygląda analiza poszczególnej sesji treningowej.

 

Aplikacja Runalyze -statystyki

FARTLEK - Aplikacja Runalyze

 

I jeszcze kolejne dwa przykładowe wykresy:

 

Wykresy - Aplikacja Runalyze

 

Runalyze to świetne narzędzie treningowe. Po sparowaniu kont i zrzucaniu aktywności do Garmin Connect lub Stravy dane lądują również w Runalyze. Dane są czytelne pomimo tego, że jest ich bardzo dużo. Im więcej danych dostarczymy dzięki możliwościom naszego sprzętu, tym więcej trafi do programu. I co najważniejsze, aplikacja jest darmowa. Dostępna jest wyłącznie w wersji webowej.

 

TrainingPeaks

Jedna z bardziej znanych aplikacja służący do analizy danych z naszych sesji treningowych. Jej bardzo dużą zaletą jest możliwość sparowania kont trener-zawodnik. Dzięki temu nasza komunikacja i planowanie jest bardzo usprawnione. Trener może nam wysyłać jednostki do zrealizowania,  a całość będziemy widzieć od razu w aplikacji. Jeżeli założenia wykonamy zgodnie z harmonogramem czasowym - trening zostanie odznaczony na zielono; jeśli będzie za krótko czasowo - na pomarańczowo; jak będzie zbyt długo - na żółto, a jak nie wykonamy zadania - na czerwono. Aplikacja występuje w dwóch wersja: podstawowej i premium. W wersji premium mamy dostęp do takich danych, jak maksymalna moc danych odcinków czasowych, czyli są wyświetlane nasze rekordy biegowe lub rowerowe np. na minutę, 5 czy 10 minut. Po każdym treningu możemy wpisać RPE (rated perceived exertion) w skali od 1 do 10. Jest to nic innego jak ocena postrzeganego wysiłku (firmy Garmin, Polar, Coros i Suunto posiadają podobną funkcję). Możemy również opisać nasze samopoczucie w trakcie treningu, a do każdej jednostki można też dodać komentarz. Całość jest widoczna dla trenera, co pozwala mu na szybszą analizę naszej sesji treningowej.

TrainingPeaks

 

Różne kolory w naszym kalendarzu odpowiadają za dany typ aktywności - różowy dla innych lub siłowych, niebieski pływanie, ciemnozielony bieganie i fioletowy rower. Istnieją też inne aktywności w aplikacji i są one oznaczone tak jak na grafice poniżej:

 

Aplikacja TrainingPeaks

 

Statystyki naszej aktywności prezentują się w następujący sposób:

Do każdej aktywności występuje opcja Attachments, gdzie trener może podesłać screeny albo linki do materiałów filmowych jak np. wykonać dane ćwiczenie. Niestety z powszechnych opinii wynika, że wersja free jest dość uboga w analizę i tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się Runalyze, natomiast ogromną zaletą TP jest komunikacja z trenerem, ręczna synchronizacja i prosty oraz czytelny interfejs.

 

Widok aplikacji TrainingPeaks

 

Mamy nadzieję, że któraś z aplikacji sprawdzi się i przypadnie Wam do gustu. Większość z naszych pracowników korzysta w mniejszym bądź większym stopniu z każdej wyżej wymienionych. A może Wy macie jeszcze jakieś ciekawe aplikacje do polecenia?

Udostępnij