​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Vivoactive 6. Ćwicz mądrzej i odpoczywaj lepiej

Vivoactive 6. Ćwicz mądrzej i odpoczywaj lepiej

Opublikowany :
Kategorie : Technologia , Zegarki sportowe

Wiosenna fala premier trwa. Garmin otworzył drugi kwartał zegarkiem przeznaczonym dla szerokiej grupy odbiorców — w ostatnich dniach premierę miał Vivoactive 6. Co nowego wnosi ten model i czy premiera zaledwie po 1,5 roku od poprzednika ma sens? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przeglądem funkcji nowego zegarka.

DLA KOGO JEST PRZEZNACZONY VIVOACTIVE 6?

Zegarki z linii Vivoactive są przeznaczone głównie do monitorowania codziennej aktywności oraz rekreacyjnych treningów. Bardzo często są wybierane przez osoby, dla których sport jest sposobem na rozrywkę i zadbanie o zdrowie, a wśród ich ulubionych sportów znajdziemy np. spacery, zajęcia fitness, pilates czy siłownię. Można byłoby pomyśleć, że główną grupą odbiorczą tego typu urządzenia mają być kobiety, ale Garmin zdecydował się na wprowadzenie wersji kolorystycznych, wśród których coś dla siebie znajdą nie tylko panie, ale także panowie. Vivoactive 6 jest dostępny w wariancie:

Jedyną różnicą w konstrukcji zegarka względem poprzednika jest zmiana górnego przycisku — tym razem zamiast wydłużonego, ale płaskiego elementu, zdecydowano się na zastosowanie okrągłego. Co prawda mocniej odstaje od obudowy, ale jest też wygodniejszy w użytkowaniu. 

Garmin Vivoactive 6 Warianty

Przejdźmy jednak do funkcjonalności. Urządzenia Vivoactive zazwyczaj są oparte na tych z linii Venu, ale trochę bardziej okrojone. Jeśli porównamy Vivoactive 6 i Venu 3, zauważymy m.in. brak mikrofonu i głośnika oraz zastosowanie czujnika tętna 4. generacji, bez obsługi EKG. Wspomniane modele miały premierę w tym samym czasie i tym razem można byłoby spodziewać się ze strony marki Garmin podobnego posunięcia. Czy pojawienie się Vivoactive 6 to zapowiedź zbliżającej się premiery nowego Venu? Trudno powiedzieć, jednak nie można wykluczyć takiej możliwości.

ODPOCZYWAJ LEPIEJ. INTELIGENTNY BUDZIK

Choć Garmin słynie przede wszystkim z zegarków sportowych, to już od dawna liczy się również w segmencie lifestyle, a funkcje zdrowotne w urządzeniach tej marki są tak samo ważne jak te treningowe. Użytkownicy już od dłuższego czasu mogą korzystać z m.in. Body Battery czy monitoringu snu. Sam sen to jednak nie wszystko — na to, jak się czujemy i ile mamy energii, wpływa również pora wybudzenia. Vivoactive 6 nie tylko będzie śledzić odpoczynek, ale także wybudzać w odpowiednim momencie delikatnymi wibracjami. Jeśli ustawisz budzik na godzinę 7:00, zegarek na pół godziny wcześniej rozpocznie monitorowanie fazy snu i w optymalnym momencie zacznie wybudzanie delikatnymi wibracjami. Alarm zadzwoni również o ustalonej godzinie, dla pewności, czy nie wpadłeś w pułapkę drzemki ;) Dane dotyczące snu czy jego jakości możemy sprawdzić po przebudzeniu w porannym raporcie wyświetlanym na urządzeniu. 

Garmin Vivoactive 6 Inteligentny budzik

VIVOACTIVE 6 - NOWOŚCI  SPORTOWE

Vivoactive 6 to zegarek, który nie tylko ma za zadanie monitorować zdrowie, ale też wspierać aktywność fizyczną użytkowników, którzy traktują ją jako sposób na dbanie o zdrowie. Wyróżnia się ogromną liczbą dostępnych profili sportowych — jest w stanie rejestrować aż 80 różnych rodzajów aktywności, wśród których znajdziemy m.in. jazdę na rolkach, która — mimo tego, że jest to jedna z najpopularniejszych aktywności — przez długi czas nie była dostępna w zegarkach z segmentu lifestyle. Zobacz, co jeszcze się zmieniło. 

GOTOWE TRENINGI DLA KAŻDEGO

Wprowadzono nie tylko więcej rodzajów treningów, które możemy rejestrować, ale także tych, przy których możemy korzystać z gotowych planów treningowych. Co więcej, zegarek nie tylko pokaże nam, co powinniśmy teraz robić, ale także w jaki sposób. W poprawnym wykonywaniu ćwiczeń pomogą animacje treningowe, obrazujące prawidłową technikę i mapy mięśni, pokazujące partie, które powinny w danym momencie pracować. Wcześniej takie funkcje były dostępne tylko dla treningu siłowego. Vivoactive 6 przeprowadzi nas także przez HIIT, kardio, jogę, pilates czy mobility. Ostatni z wymienionych profili to ciekawa nowość.

Garmin Vivoactive 6 Trening mobility

Trening mobility, czyli taki, którego celem jest poprawa zakresu ruchów, jest ważny nie tylko dla sportowców, ale dla każdego z nas. Poprawia komfort poruszania się, zmniejsza napięcie oraz przyczynia się do lepszego samopoczucia. Może być zarówno oddzielną jednostką, jak i przygotowaniem do dalszego wysiłku, np. treningu siłowego. Bez względu na rodzaj aktywności warto pamiętać, że animacje treningowe są jedynie wskazówką i nie zastąpią wsparcia trenera. 

SUGESTIE TRENINGOWE

Kolejną interesującą nowością jest wprowadzenie sugestii treningowych dla aktywności, której najprawdopodobniej nikt się nie spodziewał. Linia Vivoactive zazwyczaj była przeznaczona głównie dla osób, które nie trenują, ale podejmują aktywności dla rozrywki lub dla zdrowia. Najnowszy model podpowie nam, jak mądrzej i efektywniej… Spacerować. To z pewnością będzie przydatna funkcja dla osób, które — z wyboru lub z powodów zdrowotnych — preferują aktywności o niskiej intensywności. 

Garmin Vivoactive 6 Sugestie treningowe - spacerowanie

FUNKCJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Podczas tworzenia modelu Vivoactive 6 Garmin pamiętał o osobach z niepełnosprawnością jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Zaczątek takiego wsparcia pojawił się już w Venu 3, a w nowym Vivoactive 6 został jeszcze rozwinięty. Po włączeniu odpowiedniego trybu licznik kroków został zastąpiony przez licznik pchnięć wózka. Pojawił się również dodatkowy profil sportowy — jazda na rowerze ręcznym. Takie działania marki Garmin są jak najbardziej godne pochwały — dokładają cegiełkę do włączania osób z niepełnosprawnością w grono osób aktywnych oraz pokazują, że sport może — i powinien — być dostępny dla każdego.

Garmin Vivoactive 6 Tryb jazda na wózku

BIEGAJ MĄDRZEJ — NOWE FUNKCJE DLA BIEGACZY

To, że Vivoactive jest przeznaczony głównie do aktywności rekreacyjnej, nie oznacza, że nie wesprze rozwoju biegacza, który nie jest już początkujący. Vivoactive 6 zmierzy nie tylko czas czy pokonany dystans, ale także długość kroku, odchylenie pionowe czy kadencję. Obsługa parametrów dynamiki biegu oraz pomiar mocy sprawiają, że Vivoactive 6 będzie zegarkiem odpowiednim nie tylko dla początkujących, ale także bardziej zapalonych amatorów biegania. Zegarek ma też opcję zaplanowania kalendarza zawodów, dzięki czemu może sugerować codzienne treningi, które nas do nich przygotują. Dodatkowo Vivoactive 6 ma funkcję PacePro, która bierze pod uwagę ukształtowanie trasy zawodów i planuje strategię tempa biegu — podpowie, kiedy warto zwolnić, a kiedy przyspieszyć. W przypadku każdego treningu biegowego zegarek określi również jego efekt. 

Garmin Vivoactive 6 Funkcje dla biegaczy

ZMIANY SPRZĘTOWE

Jeśli zestawimy nowy zegarek z Vivoactive 5, okaże się, że zmian poza oprogramowaniem niemal nie dostrzeżemy. Dodatkowe treningi, inteligentny budzik czy PacePro najprawdopodobniej mogłyby być wprowadzone również w starszym modelu za pomocą stosownych aktualizacji. Zegarek jest wyposażony w czujnik tętna 4. generacji, co oznacza, że nie obsługuje funkcji EKG — ta najwyraźniej zostaje zarezerwowana dla najwyższych modeli. Materiały wykonania, rozmiary i waga również są takie same jak w Vivoactive 5. Różnicą jest moduł GPS — według deklaracji na stronie producenta Vivoactive 6 może korzystać również z QZSS oraz Beidou.

Garmin Vivoactive 6 Zmiany sprzętowe

Można było liczyć na to, że Garmin zdecyduje się przynajmniej na wyposażenie zegarka w wysokościomierz barometryczny. Jest to pozornie niewielka rzecz, ale — biorąc pod uwagę fakt, że Vivoactive to linia skierowana głównie dla osób, które potrzebują zegarka do monitorowania codziennej aktywności — wartość pokonanych pięter w ciągu dnia byłaby miłą ciekawostką. Zmianie nie uległ również czas pracy na baterii. Zegarek w trybie smartwatcha wytrzyma do 11 dni lub pozwoli na śledzenie aktywności przez maksymalnie 17 h (w trybie GNSS i przy korzystaniu ze wszystkich systemów satelitarnych). Z kolei rzeczą, która z pewnością ucieszy osoby lubiące wychodzić na spacer, bieganie czy inny trening bez telefonu, jest dwukrotne zwiększenie pamięci wewnętrznej — z 4 do 8 GB

PODSUMOWANIE

Jeśli zestawimy Vivoactive 6 z poprzednikiem, to niestety trudno będzie znaleźć coś, co mogłoby od razu przekonać do zakupu nowego modelu. Różnice kryją się przede wszystkim w oprogramowaniu. Można powiedzieć, że nowy Vivoactive 6 był tworzony tak, aby jak najlepiej realizować cząstkę smart- ze słowa smartwatch. Pomaga użytkownikom mądrzej ćwiczyć i świadomiej odpoczywać. Od porannego przebudzenia, przez aktywny dzień, aż po wieczorne wyciszenie – ten smartwatch towarzyszyć będzie na każdym etapie dnia. Na ten moment trudno jednak przewidzieć jak długo funkcje, które wyróżniają ten zegarek, będą zarezerwowane tylko dla niego. Czy inteligentny budzik, zmieniony przycisk, nowe kolory i parametry dynamiki biegu to wystarczająco dużo, aby zdecydować się na zakup nowszego modelu? O tym zadecydują już odbiorcy. Poznaj również wpis o synchronizacji zegarka z telefonem!

Garmin Vivoactive 6

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com