​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Przetworniki w echosondach Garmin

Przetworniki w echosondach Garmin

Opublikowany : 2020-05-06 11:02:52
Kategorie : Wędkarstwo, echosondy

Producenci elektroniki wędkarskiej z roku na rok zaskakują nowymi, coraz ciekawszymi rozwiązaniami w swoich produktach. Jednym z nich, choć nie najmłodszym, o którym z całą pewnością warto wspomnieć, jest CHIRP, który w dalszym ciągu nie jest standardem w echosondach wszystkich marek.

Co tak naprawdę oznaczają tajemnicze funkcje CHIRP, ClearVu, SideVu i jak je wykorzystywać? Czy są to tylko zbędne gadżety, czy poważne narzędzia do skuteczniejszego wędkowania? W tym artykule postaramy się opisać rodzaje przetworników, które firma Garmin zastosowała w swoich echosondach.

Czym jest CHIRP i co daje?

Żeby odpowiedzieć na te pytania, w pierwszej kolejności należy wyobrazić sobie jak działa standardowy przetwornik echosondy niewyposażony w tę funkcję. Działanie zwykłego przetwornika w najprostszym skrócie polega na wysyłaniu pojedynczego sygnału o konkretnej częstotliwości, który to odbija się od dna oraz wszystkich napotkanych po drodze obiektów, a następnie wraca, aby powtarzać tę czynność w kółko w odstępach ułamków sekund, co w efekcie daje nam na bieżąco rysowany obraz na ekranie echosondy.

Różnice między zwykłym przetwornikiem, a przetwornikiem wyposażonym w CHIRP najłatwiej zobrazować na przykładzie ławicy małych ryb. Jeżeli widzimy ławicę ryb na ekranie echosondy bez CHIRP'a jest to zazwyczaj gęsto zbita "chmurka" pikseli, z której nie wywnioskujemy nic więcej poza tym, że jest to ławica drobnych rybek. Natomiast zaletą przetworników wyposażonych w CHIRP jest to, że wysyłają one za jednym razem kilka sygnałów o różnych częstotliwościach, dzięki czemu możemy zobaczyć, że w wyżej przytoczonej "chmurce" małych rybek żerują jeszcze dwa duże drapieżniki, które nie zostałyby odseparowane od ławicy przez zwykły przetwornik i tym samym byłyby dla nas zupełnie niewidoczne. Reasumując CHIRP to dużo dokładniejsze obrazowanie oraz separacja obiektów, czyli bardzo pomocna funkcja zwłaszcza przy łowieniu drapieżników w pionie i w sposobie podlodowym.

ClearVU

Kolejną bardzo przydatną, lecz często niedocenianą przez początkujących użytkowników elektroniki funkcją jest obrazowanie ClearVU. Początkowa trudność w zaprzyjaźnieniu się z tym rodzajem obrazowania prawdopodobnie spowodowana jest tym, że nie pokazuje ono ryb, które głównie chcemy widzieć na ekranie echosondy, zwłaszcza w początkowym etapie jej użytkowania. Jednak wraz z nabieranym doświadczeniem w obsłudze echosondy oraz interpretacji obrazów, okazuje się, że najważniejszą jej funkcją wcale nie jest to, że pokazuje nam przepływające pod łodzią ryby. Przy odpowiednim, cierpliwym i wnikliwym podejściu do tego w sumie prostego urządzenia, możemy dowiedzieć się bardzo wiele o charakterze łowiska.

Obrazowanie ClearVu daje nam fotograficzny, wyraźny obraz wszystkich twardszych struktur pod wodą. Jeżeli pod łodzią leży zatopione drzewo, będzie ono widoczne idealnie, z każdą odstającą gałęzią. Dzięki ClearVu bardzo dobrze zbadamy twardość dna, znajdziemy kamieniste rafy, gruzowiska, metalowe druty i wszystkie twarde struktury, które znajdują się pod wodą. Są to miejsca, w których schronienia szukają największe ryby. Doświadczeni wędkarze dobrze wiedzą, że warto zaznaczyć waypoint (zapamiętać współrzędne) nawet w miejscu z pojedynczym konarem, czy niewielkim obszarem kamieni na środku rozległego blatu, gdyż tak niepozorne miejsca odwiedzają bardzo duże sandacze. ClearVU służy do wyszukiwania potencjalnie dobrych miejsc na łowisko, a nie do wykrywania samych ryb. Jest to przydatna funkcja na wodach o urozmaiconym dnie z podwodnymi łąkami rdestnic (rodzaj roślin podwodnych), drzewami, kamienistymi rafami czy pozostałościami po budynkach. Z obrazowania ClearVu możemy korzystać zaopatrując się w dowolnej wielkości echosondę Garmin Striker CV lub SV (które także posiadają SideVu).

ClearVu

SideVu

Seria echosond Garmin Striker zyskała swoją dużą popularność między innymi dzięki mnogości bardzo użytecznych i zaawansowanych funkcji dostępnych w urządzeniach do 3 tysięcy złotych. Funkcją, która otworzyła oczy wędkarskiemu światu jest obrazowanie SideVu, zwane potocznie bocznym sonarem.

Echosondy z przetwornikiem wyposażonym w SideVu skanują obszar z lewej i prawej strony łodzi. W zależności od głębokości na jakiej pływamy, zakres skanowania może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów w każdą ze stron, co pozwala nam na bardzo precyzyjne i świadome poruszanie się po wodzie.

Obrazowanie SideVu w odróżnieniu od ClearVu, pozwala nam zinterpretować nie tylko wszelkie podwodne przeszkody. Na bocznym sonarze zobaczymy ławicę drobnych ryb, rozpoznamy leżącego na dnie suma, pojedynczego sandacza przytulonego do konaru drzewa, czy ławicę dużych leszczy. Ponadto widok "z góry" oraz skala pozwalają nam z dużą precyzją ocenić w jakiej odległości od łodzi znajduje się interesujący nas obiekt, co w przypadku aktywnego łowienia szczupaków, pojedynczych i rzadkich sandaczy czy sumów, jest nie do przecenienia. Tego rodzaju przetworniki znajdują się w urządzeniach oznaczanych jako SV.

Garmin SideVu

Udostępnij