​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Ustawienia związane z GPS. Jak zwiększyć dokładność zapisu?

Ustawienia związane z GPS. Jak zwiększyć dokładność zapisu?

Opublikowany :
Kategorie : Technologia , Zegarki sportowe

JAK DZIAŁA GPS W ZEGARKU?

Właśnie kupiłeś nowy zegarek. Zabrałeś go na pierwszy trening, ale po jego zakończeniu okazało się, że trasa widoczna w aplikacji nie do końca pokrywa się z tą, którą rzeczywiście pokonałeś. Czy to oznacza, że urządzenie jest wadliwe? Niekoniecznie! Często wystarczy kilka prostych zmian w ustawieniach zegarka, aby znacznie poprawić jakość zapisu. Co warto sprawdzić i które opcje wybrać? Przygotowaliśmy kilka wskazówek. 

USTAWIENIA ZEGARKA

Zegarki kryją w sobie wiele ustawień i funkcji, które dają szerokie możliwości, ale jednocześnie dość łatwo się w nich pogubić. Dowiedz się, które z nich wpływają na dokładność lokalizacji i zapisu trasy.

DZIAŁANIE GPS W ZEGARKU - USTAWIENIA SATELIT

Obecnie funkcjonuje kilka systemów satelitarnych: GPS, Glonass, Galileo, Beidou i QZSS. Zegarki sportowe początkowo używały tylko sygnału GPS, ale teraz mogą odbierać dane o położeniu satelitów należących do wszystkich wymienionych systemów. Jeśli twoje urządzenie nie zapisuje szlaku wystarczająco dokładnie, sprawdź, z którymi z nich się łączy. Mniej zaawansowane lub starsze modele zazwyczaj mogą korzystać z kombinacji dwóch z nich: GPS i Glonass lub GPS i Galileo. Obecnie większą dokładność zapewni drugie z tych połączeń – Glonass jest systemem rosyjskim, który może nie funkcjonować poprawnie z powodu działań związanych z wojną w Ukrainie. 

Jeszcze większą dokładność zapewni zegarek z modułem Multi-GNSS, który może korzystać ze wszystkich systemów satelitarnych jednocześnie. Tego typu odbiorniki znajdziemy w urządzeniach takich jak  Venu 3, Fenix 7 i Fenix 8, Epix Gen 2 oraz w większości modeli z linii Forerunner. Zegarki umożliwiają wybór – możesz zdecydować się na odbieranie tylko sygnału GPS, co jest najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem, kombinację GPS + Glonass lub GPS + Galileo, zwiększającą dokładność lokalizowania lub korzystanie ze wszystkich systemów jednocześnie, czyli Multi-GNSS. Ta opcja najbardziej skróci czas pracy zegarka, ale zapewni też najdokładniejszy pomiar odległości. 

Aby sprawdzić, z jakich satelitów odbiera sygnał twój Garmin, wejdź w Ustawienia zegarka i wybierz opcję System. W sekcji Satelity wybierz opcję GPS + Galileo lub Wszystkie systemy. Jeśli korzystasz z Fenixa 8, ustawienia satelitów znajdziesz, podążając ścieżką Ustawienia zegarka 
-> Tryby wyróżnienia -> Aktywność -> Satelity. 


jak działa gps w zegarku

działanie gps w zegarku

jak działa gps w zegarku

działanie gps w zegarku

Możesz również zmienić te ustawienia oddzielnie dla każdego z profili sportowych. Zrobisz to, wybierając w ustawieniach zegarka zakładkę Aktywności, a następnie profil sportowy, np. bieganie. Następnie otwórz zakładkę Ustawienia. Po jej rozwinięciu znajdziesz sekcję Satelity, w której możesz wybrać dowolną konfigurację.

jak działa gps w zegarku

gps w zegarku jak działa

działanie gps w zegarku

GPS WIELOPASMOWY

Satelity mogą nadawać sygnał w trzech częstotliwościach: L1, L2 i L5. Początkowo pierwsza z nich była przeznaczona dla urządzeń cywilnych, a druga – dla wojska. L5 to najnowsza częstotliwość. Nadawany w niej sygnał ma być silniejszy i stabilniejszy, dzięki czemu odbiorniki szybciej wychwycą go w trudnym terenie (np. w lasach czy wśród wysokich budynków). Wielopasmowy GPS znajdziesz w bardziej zaawansowanych urządzeniach marki Garmin – wybranych modelach Fenix 7 i Epix Gen 2, Fenix 7 Pro, Fenix 8, Epix Pro oraz Forerunner 255 i wyższych. Funkcję tę możesz włączyć w ustawieniach zegarka. Aby to zrobić, wybierz opcję Wszystkie + Wielopasmowe. 

AKTUALNOŚĆ EPHEMERIS

Aby zegarek mógł odnaleźć sygnały satelitów, musi wiedzieć, gdzie ich szukać. Informacje o ich prognozowanym położeniu kryje plik Connected Predictive Ephemeris (CPE). Zegarek pobiera te dane podczas synchronizacji z telefonem. Garmin deklaruje, że pliki powinny działać przez okres 3-14 dni, jednak częstsza synchronizacja z pewnością nie zaszkodzi – im nowsze dane, tym krócej trwa szukanie sygnału. Aby sprawdzić, czy CPE w twoim zegarku jest aktualne, wejdź w Ustawienia zegarka, wybierz zakładkę O systemie, a następnie przewiń w dół, do ekranu Ephemeris. Jeśli dane są aktualne,znajdziesz tam napis Bieżące. Napis Brak będzie tłumaczył problemy ze znalezieniem sygnału.

gps w zegarku jak działa

ZAPIS DANYCH

W zegarkach jest jeszcze jedno ustawienie, które może wpływać na to, jak dokładnie zostanie zapisana trasa treningu – częstotliwość zapisu danych. Dotyczy ona tego, jak często dane z GPS są zapamiętywane w pliku z aktywnością. Domyślne ustawienie to Zapis inteligentny. Zegarek zapisuje wtedy punkty, w których następują zmiany kierunku, prędkości czy tętna. Urządzenie nie zna jednak oczekiwań użytkownika, który może potrzebować dokładniejszych danych. Jeśli tak jest, warto zmienić interwał zapisu na jak najkrótszy. Gdzie znaleźć taką opcję? Wejdź w Ustawienia zegarka i przewiń do sekcji System -> Zaawansowane. Znajdziesz tam opcję Zapis danych. W zakładce Częstotliwość wybierz Co sekundę.

działanie gps w zegarku

gps w zegarku jak działa

CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE 

Jeśli pomimo zmiany opisanych wyżej ustawień jakość zapisu nadal nie jest zadowalająca, weź pod uwagę również inne czynniki, niezależne od samego urządzenia.

PRZESZKODY TERENOWE

Sygnał GPS najłatwiej jest złapać na otwartej przestrzeni, pod nieosłoniętym niebem i w oddaleniu od wysokich budynków. Jeśli w pobliżu znajdują się takie przeszkody, sygnał będzie się od nich odbijał. Może być to przyczyną nie tylko problemów ze złapaniem sygnału, ale także błędów w wyliczaniu odległości od satelitów i – tym samym – zakłamywania dystansu. Na to, jak rozchodzi się sygnał GPS, ma wpływ także pogoda – jeśli dzień jest pochmurny, wykrycie go może potrwać dłużej, a w zapisie mogą pojawić się odchylenia.

DRYFOWANIE SYGNAŁU

Po zakończonej aktywności, podczas której miałeś postój, możesz zobaczyć na mapie, że według zapisu nie stałeś w miejscu, a przemieszczałeś się na niewielkich odległościach. Wynika to z dryfowania sygnału GPS. Zanim sygnał zostanie wykryty przez odbiornik, przechodzi przez atmosferę, przenika przez przeszkody oraz odbija się od niektórych z nich. Z tego powodu dystans, który pokona, może być inny niż rzeczywista odległość od satelity w linii prostej. Co za tym idzie, nasza pozycja może być określona niedokładnie, stąd też zegarek może uznać, że się poruszamy. Aby zminimalizować ryzyko takich błędów, podczas przerw pauzuj aktywność ręcznie lub korzystaj z funkcji Auto Pause.

jak działa gps w zegarku

jak działa gps w zegarku

gps w zegarku jak działa

PODSUMOWANIE

Dokładność zapisu szlaku może zależeć od wielu czynników – zarówno wewnętrznych, takich jak rodzaj modułu czy częstotliwość zapisu danych, jak i zewnętrznych, np. pogoda czy obecność wysokich budynków w pobliżu. Nie na wszystkie masz wpływ, jednak powyższe wskazówki pozwolą ci w pełni wykorzystać możliwości twojego urządzenia. Jeśli żaden ze sposobów nie przyniósł oczekiwanej poprawy, pamiętaj, że zegarki Garmin kupione w naszym sklepie są objęte trzyletnią gwarancją.

Ustawienia GPS_Koncowe

Produkty powiązane

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com