​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Garmin Forerunner 965 - to na co wszyscy czekali?

Garmin Forerunner 965 - to na co wszyscy czekali?

Opublikowany :
Kategorie : Zegarki sportowe

Z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy informację, że już po zaledwie dziewięciu miesiącach na rynek wprowadzany zostaje zegarek, który ma zastąpić poprzednika - najwyższy model z serii Forerunnerów. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że na następcę Forerunnera 945 musieliśmy czekać aż trzy lata, a teraz ledwie po trzech kwartałach mamy kolejną nowość. Garmin wyraźnie wraca na „właściwe tory” ze swoim planami premier. Czy jednak tak krótki czas jest wystarczający, żeby opracować konstrukcję przełomową? A może jest to jedynie lekki lifting najwyższej serii? Czy Forerunner 965 jest pewnym znakiem, który daje nam Garmin w sprawie dalszych planów rozwoju swojej najstarszej linii produktów sportowych? W następnych zdaniach przybliżymy Wam najistotniejsze zmiany względem poprzedniego modelu. Zapoznaj się z pomocną recenzją Garmin Forerunner 965.

Modele Forerunner 965

Forerunner 965 vs 955 - ZMIANY FIZYCZNE

Koperta ma średnicę 47,2 mm, natomiast jej grubość to 13,2 mm. Jest więc odrobinę większa w obwodzie od swojego poprzednika, ale za to cieńsza o ponad 1 mm. Waga nie uległa zmianie i wynosi 53 gramy. Wokół ekranu zegarka znajdziemy także cienki, tytanowy bezel, który zmienia diametralnie wygląd zegarka z typowo sportowego na do noszenia również w codziennych stylizacjach. Nowością są także paski w prezentowanych modelach. Otrzymały one nowy design, bardzo atrakcyjny wizualnie. Połączono w nich dwa różne kolory silikonu i dodano im kilka detali. Nadal nie są wykonane w standardzie QuickFit. A szkoda, bo nowy design nadaje zegarkowi mocno sportowego charakteru i na pewno część osób chciałaby te paski wykorzystać przy swoich Fenixach. Do Forerunnera jednak można dopasować paski z systemem QuickFit (znane z Fenixów). W tym celu wystarczy cienkim przedmiotem odpiąć teleskopy, wyciągnąć je z paska, zapiąć same teleskopy bez paska do koperty i wtedy jesteśmy gotowi do montażu paska QuickFit 22 mm za pomocą systemu szybkiego odpięcia. Jednak to nie paski sprawiają, że Forerunnery 965 nabierają zupełnie innego charakteru.

Porównanie Forerunner 965 do 955

Nowy flagowiec dla biegaczy posiada dotykowy ekran o średnicy 1,4 cala w technologii AMOLED, chroniony szkłem Gorilla Glass DX. Warto zauważyć, że to największy wyświetlacz AMOLED wśród wszystkich Garminów. Do tej pory ekran AMOLED o średnicy 1,3’’ był m.in. w Epix Gen 2.  Ekran w FR 965 o rozdzielczości 454 × 454 pikseli odwzorowuje głęboką czerń i żywe kolory. Jednakże warto zauważyć, że do pracy zużywa więcej energii niż ekrany MiP zastosowane w poprzednikach. Dlatego duże znaczenie na długość pracy zegarka na jednym ładowaniu ma zarówno sposób, w jaki korzystamy z ekranu, jak i z samego urządzenia.

Porównanie Forerunner 965 do Epix Gen 2

W trybie smartwatcha może działać do 23 dni, ale przy zastrzeżeniu, że nie będziemy korzystać z trybu „Always on” wyświetlacza. Tryb ten sprawia, że wyświetlacz pracuje cały czas, co mocno wpływa na czas działania urządzenia — z 23 dni ulega skróceniu do jedynie 7. Jeśli do tego dołożymy kilkugodzinne codzienne aktywności z GPS, to nagle może się okazać, że zegarek będzie wymagał ładowania co 4-5 dni. Jeśli jednak nie włączymy opcji „Always on”, a zegarek będzie nam służył za monitor aktywności i wyświetlacz powiadomień, to deklarowane przez producenta 23 dni są w zasięgu. Dlatego jednoznacznie nie można odpowiedzieć, czy Forerunner 965 będzie działał dłużej niż poprzednik, bo to zależy tylko od nas i naszego stylu użytkowania.

W przypadku Forerunnera 965 nie mamy do wyboru wariantu “Solar” - ten model nie obsługuje doładowania solarnego. Trudno powiedzieć, czy to ze względu na ograniczone miejsce na kopercie dla jednego z dwóch paneli, czy tego, że ekran AMOLED nie przepuszcza światła do wewnątrz zegarka, gdzie w pozostałych modelach znajduje się drugi panel, niewidoczny dla naszych oczu. Możliwe, że przez kombinację tych dwóch czynników. Tak czy inaczej, do tej pory nie zobaczyliśmy jeszcze żadnego modelu Garmina łączącego ze sobą ekranu AMOLED i doładowania słonecznego.

Kolejną zmianą — może nie w samym zegarku, ale w elemencie z zestawu — jest nowy kabel do ładowania, który zakończony jest złączem USB-C. Jest to na tyle istotna zmiana, że część z użytkowników może nie być na nią przygotowana. Od lat zbieramy ładowarki od wielu sprzętów, w których wyjście skonstruowane jest w standardzie USB-A. Musimy więc przed zakupem zwrócić uwagę, czy będziemy mieli czym naładować nasz zegarek. Na szczęście kabel z wyjściem USB-A możemy dokupić lub skorzystać z wcześniej zakupionego innego zegarka Garmina. Inną możliwością będzie wyposażyć się w ładowarkę z wyjściem na USB-C.

Tutaj niestety większość z nas może czuć się odrobinę zawiedziona. Przy okazji FR 965 nie zadebiutowały bowiem żadne nowe, znaczące funkcje sportowe. Co prawda, zegarek może teraz bez żadnych dodatkowych akcesoriów mierzyć parametry dynamiki biegu (wcześniej do działania tej funkcji wymagane były dodatkowe gadżety, jak np. HRM-Pro czy czujniki Running Dynamics Pod) czy funkcja Chronic Training Load (dostępna w aplikacji Garmin Connect — analiza treningowa, wskazująca nam długotrwałe obciążenie treningowe oraz czy znajdujemy się tym parametrem w naszym optymalnym zakresie). Dostępność tych funkcji w innych modelach została już zapowiedziana przez Garmina. Nie należy jednak zapominać, że FR 965 posiada wiele funkcji znanych z Forerunnera 955. Nie będziemy opisywać tutaj wszystkich funkcji, które znajdziemy w Forerunner 955, bo jest ich bardzo dużo. O części z nich możecie przeczytać w innym naszym artykule, który opisywał różnice w 955 względem 945

Zaczynając od pełnego monitorowania aktywności (bieganie, kolarstwo, pływanie, triathlon, po te bardziej wyspecjalizowane jak padel, golf czy jazda konna), poprzez sprawdzanie parametrów zdrowotnych (puls, saturacja, pomiar stresu, Body Battery, liczba oddechów), aż do pełnej obsługi map topograficznych w trybie offline (zegarek na ich podstawie może np. zaprowadzić nas do najbliższego schroniska w górach). Trudno znaleźć kogokolwiek, kto „z ręką na sercu” powie, że użył wszystkich funkcji w tym zegarku.

Oprogramowanie FR 965

Podsumowanie recenzji Garmin Forerunner 965

Forerunner 965 to nie jest rewolucja, jakiej można się spodziewać, myśląc o jego następcy. W dużej mierze jest to lekkie odświeżenie nie tak znowu „starego” Forerunnera 955. Główną jego zmianą jest nowy wyświetlacz o żywych kolorach, wysokiej rozdzielczości i głębokiej czerni. Skąd więc pomysł, żeby nazwać ten zegarek Forerunnerem 965, a nie Forerunnerem 955 AMOLED? Trudno powiedzieć ze stuprocentową pewnością, ale może to być sygnał dla rynku, że wyświetlacze AMOLED są przyszłością tej marki. Oferują one zdecydowanie lepsze wrażenia wizualne niż Memory-in-Pixel. Nadal wyświetlacze MiP będą stosowane w niektórych liniach, stawiających przede wszystkim na czas działania i widoczność w każdych warunkach (jak np. Fenixy). Jednak da się już stworzyć zegarek z AMOLEDem, który działa przyzwoicie na jednym ładowaniu, więc czemu z tego nie skorzystać? Zapoznaj się również z porównaniem modeli Garmin Epix 2!

Garmin Forerunner 965

Produkty powiązane

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com