​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Garmin Epix Pro Gen 2 - czyżby skrywał coś więcej?

Garmin Epix Pro Gen 2 - czyżby skrywał coś więcej?

Opublikowany :
Kategorie : Zegarki sportowe

Od wskrzeszenia linii Epixów minęło prawie półtora roku. Epixy Gen 2 były tym, na co czekało wielu fanów marki Garmin. “Fenix z AMOLEDem” od samej premiery wzbudzał duże zainteresowanie i budził wiele kontrowersji, głównie przez zastosowany w nim wyświetlacz. Nie powinno więc dziwić, że przy okazji przedstawienia nowości kolejnej generacji Fenixów, światło dzienne ujrzał także udoskonalony Epix - Epix Gen 2 Pro. Ale czy możemy mówić tutaj o kolejnej generacji? Czy posiadając zegarek w wersji “bez Pro” musimy szykować się na rozbijanie świnki - skarbonki? A może wprowadzone ulepszenia wcale nie są tak duże jak mogłoby się wydawać? Zapoznaj się z porównaniem modeli Garmin Epix 2

 

Garmin Epix 2 vs Epix 2 Pro - Zmiany fizyczne

 

Jakie są rodzaje Garmin Epix 2 oraz czym się różnią? Najbardziej istotną zmianą w budowie zegarka jest możliwość wyboru jego rozmiaru. Wcześniejsze Epixy Gen 2 dostępne były tylko w jednym rozmiarze 47 mm. Wersje Pro poszły śladem Fenixów i wybrać możemy jeden z 3 dostępnych wymiarów - o średnicy koperty 42, 47 lub 51 mm. Zmiana ta była niemal przesądzona już w dniu premiery Epixa Gen 2, gdyż większość klientów mówiła „zegarek jest super, ale za mały/za duży”. Dopasowując ofertę do potrzeb klienta Garmin wprowadza Epixy w trzech rozmiarach i w trzech wariantach.

 

porównanie modeli garmin epix 2

 

Który model warto wybrać, zegarek Garmin Epix 2 vs Epix 2 Pro? Wybrać możemy spomiędzy wersji standardowych, wersji szafirowych oraz edycji jubilerskiej. Wersje standardowe są najbardziej podstawowymi Epixami Gen 2 Pro. Koperta wykonana jest z kompozytu, elementy metalowe ze stali 316L, a szkło chroniące wyświetlacz to Gorilla Glass. Wersje standardowe oraz jubilerskie także mają kopertę kompozytową, jednakże elementy metalowe konstrukcji są wykonane z tytanu (jeśli jest to tytan malowany, to także pokryte są warstwą DLC) a soczewka stworzona jest ze szkła szafirowego. Edycja jubilerska natomiast od zwykłego wariantu szafirowego wyróżnia się dodatkowym paskiem w zestawie (nylonowym lub skórzanym).

To, co powinno ucieszyć większość użytkowników to to, że wersje szafirowe i standardowe poza materiałami wykonania zegarka nie różnią się jego możliwościami, tak jak to miało miejsce w Epixach „bez Pro”. Wszystkie Epixy Gen 2 Pro mają wbudowaną pamięć o pojemności 32 GB oraz moduł GNSS działający z wieloma systemami jednocześnie, także w multibandzie. Podobnie nie znajdziemy różnic w możliwościach w zależności od rozmiaru zegarka. Epixy 42 mm będą co prawda działać krócej i mają mniejszy wyświetlacz niż wersje 47 i 51 mm, ale funkcyjnie nic im nie będzie brakować.

 

Latarka w Epix Pro Gen 2

Czasy działania, pomimo zastosowania w tych zegarkach ekranów AMOLED, też są naprawdę dobre, szczególnie w wariancie 51 mm. Największy rozmiar w trybie smartwatcha może działać do 31 dni i do 82 godzin w trybie rejestracji “tylko GPS”, czasy działania średniego rozmiaru nie uległy żadnej zmianie względem wersji „bez Pro” (16 dni jako smartwatch, do 42h w trybie GPS). Najmniejszy natomiast może pracować do 10 dni w trybie smartwatcha i do 28 godzin w trybie rejestracji „tylko GPS”. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że czasy te osiągalne są tylko bez stosowania trybu “Always On Display”, który przy działaniu zużywa więcej energii. Każdy rozmiar Epixa został wyposażony także w latarkę LED, zlokalizowaną w górnej części koperty. Latarka może nam służyć jako dodatkowe światło pozycyjne podczas treningów, ale też jest przydatnym gadżetem na co dzień. Poprzez szybkie podwójne naciśnięcie przycisku „light” uruchomimy ostatnio używany tryb latarki i podczas testów innych modeli z tą funkcją, po zdjęciu zegarka z nadgarstka - zaskakująco - była to jedna z rzeczy, których brakowało najbardziej.

 

Drugą istotną nowością jest nowy czujnik tętna, w którym znajdziemy większą ilość diod doświetlających, co wpływa na dokładniejszy nadgarstkowy pomiar tętna. Nowe Epixy to też zmiana designu paska oraz kabla, który dołączany jest do zestawu - ten zakończony jest z jednej strony znanym od lat wejściem marki Garmin, a z drugiej strony złączem USB-C. To, co może smucić, to brak ładowania indukcyjnego, które wcześniej już pojawiło się w innym modelu marki Garmin i na które w tym zegarku też po cichu liczyliśmy.

 

Czujnik tętna w Epix Pro Gen 2

 

Zmiany oprogramowania


Nowa generacja to też zmiany w sofcie, prawda? Tak… i nie. W zegarku debiutują dwie istotne funkcje, ale poza nimi zegarek ten oferuje identyczny soft jak poprzednie Epixy Gen 2 a funkcje, które są kompletnie nowe, mają też zostać przeniesione do poprzednich modeli poprzez aktualizację. Co więcej, przypuszczamy, że za 3-4 miesiące na obu zegarkach będziemy mieli do czynienia z dokładnie tym samym oprogramowaniem, przygotowywanym pod obie generacje jednocześnie, z drobnymi zmianami, aby wykorzystać odpowiednio zamontowany w kopertach hardware.

 

Poziom wytrzymałości

Ale do rzeczy - o jakich funkcjach mowa? Pierwsza z nich to poziom wytrzymałości. Funkcja ta ma określać adaptację naszego organizmu do długich treningów na podstawie danych treningowych i pozwala śledzić swój rozwój w czasie. Funkcja ta działa z treningami rowerowymi oraz biegowymi, a do wyświetlenia dokładnego wskazania wymaga pomiaru pułapu tlenowego, co z kolei do wyliczenia rowerowego VO2Max wymagać od nas będzie posiadania pomiaru mocy w rowerze.

Drugą funkcją jest wynik na wzniesieniu. Zegarek będzie analizować nasze zdolności do pokonywania podbiegów i monitorować nasz rozwój w tym aspekcie. Nie możemy jednak zapominać, że bazą dla tego modelu jest poprzedni Epix, w którym ilość funkcji potrafi przytłoczyć - od takich, które będą użyteczne dla najbardziej wymagających sportowców, po funkcje typowo smartwatchowe dla osób nieuprawiających sportu.

Wyniki na wzniesieniu Epix Pro Gen 2

 

PODSUMOWANIE

Epix Gen 2 Pro to tak naprawdę poprzedni Epix z możliwością wyboru rozmiaru i latarką. Oczywiście, nowy czujnik tętna generacji 5. umożliwi nam odrobinę dokładniejszy pomiar niż w poprzedniku. Natomiast osoby, które sport traktują „na serio” i tak korzystać będą z pasa. Funkcja EKG na moment premiery w Polsce nie jest dostępna, a obsługa multi-band GNSS występowała już w poprzednich Epixach. Co prawda trzeba było zdecydować się na wersję szafirową, ale jednak taka opcja była. Największą zmianą jest możliwość wyboru rozmiaru. To jest coś, na co wiele osób czekało. Spodziewamy się dużej popularności tego modelu głównie z tego względu. Wszystkie warianty (także te jubilerskie) dostępne są w sprzedaży na naszej stronie w zasadzie już w dniu premiery! Zapoznaj się również ze wpisem blogowym o tym, jak płacić zegarkiem Garmin!

 

rodzaje garmin epix 2

Produkty powiązane

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com