​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Ekosystem firmy Polar

Ekosystem firmy Polar

Opublikowany :
Kategorie : Technologia , Zegarki sportowe

Który zegarek jest najlepszy? Jaka aplikacja spełni moje oczekiwania? Z czym to połączyć?

Takie pytania padają dość często z ust klientów podczas pierwszej wizyty w naszym salonie. W dzisiejszym artykule, który jest pierwszym z serii, chcemy Państwu przedstawić ekosystem firmy Polar. Jakie aplikacje oferuje nam firma Polar, jaką platformę do analizy i co zyskamy, wybierając dany model zegarka – tego wszystkiego drodzy klienci dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszamy :)

Krótki zarys historii

Firma Polar, a właściwie Polar Electro Oy powstała w miejscowości Kempele w Finlandii w 1977 roku. Założycielem firmy jest naukowiec z uniwersytetu w Oulu, profesor Seppo Säynäjäkangas. Trzy lata później został złożony pierwszy patent na bezprzewodowe monitorowanie pracy serca, a jego wynalazcą był sam profesor Säynäjäkangas. Rok później firma Polar ukazała światu pierwszy na świecie przenośny pulsometr o nazwie Tunturi Pulser. Pulsometr wyposażony był w opaskę zakładaną na klatkę piersiową. Opaska wówczas była połączona przewodami z urządzeniem. W 1982 roku Polar zaprezentował światu pierwszy na świecie bezprzewodowy monitor pracy serca Polar Sport Tester PE2000.

Polar Tunturi
Polar

Dwa lata później światło dzienne ujrzał nowy model, Pulsometr Polar Sport Tester PE3000. Była to swego rodzaju pewna innowacja, ponieważ było to pierwsze urządzenie umożliwiające użytkownikom przeglądanie i analizowanie danych treningowych na komputerze. Był to również krok milowy w kwestii monitorowania korzyści treningowych, ponieważ Tester PE3000 był wyposażony w taką funkcję. Współcześnie można to porównać do statusu wytrenowania i obciążenia. W 1987 firma wypuściła następcę PE3000, Pulsometr Polar Sport Tester PE300. Był to pierwszy zegarek z funkcją Target Zone, która dawała możliwość wykonania treningu, bazując ściśle na tętnie. We współczesnych zegarkach Polara można to porównać do funkcji zonepointer, gdzie możemy zablokować w danym momencie strefę tętna, na której się znajdujemy, aby ściśle kontrolować właściwą wartość.

Cztery lata później firma udostępniła oprogramowanie do analizy treningów na platformie Windows, Polar HR Analysis 4.0. Tutaj się zatrzymamy i przeniesiemy magicznym urządzeniem o kilkadziesiąt lat do współczesności. I proszę nam wierzyć, firma rozwija się dalej i wprowadza coraz to nowsze modele i oprogramowania. Jeśli chcielibyście kiedyś poczytać o historiach powstania „złotej czwórki” – Garmina, Polara, Suunto i Corosa (w zasadzie przez długi czas złotej trójki, bo firma Coros dołączyła kilka lat temu) koniecznie dajcie znać w komentarzach :)

Polar Sport Tester

Polar obecnie

Ekosystem Polara obecnie obejmuje dwie aplikacje mobilne i jedną na komputer Polar FlowSync, 12 produktów oraz 6 czujników. Część produktów jest już niedostępna, jednakże chcemy o nich wspomnieć, ponieważ z powodzeniem są dalej używane.

Podstawowa aplikacja Polar Flow na telefon służy do synchronizacji i analizy naszych postępów treningowych. Wraz z serwisem internetowym flow.polar.com tworzą jedną całość i są ze sobą spójne. Istnieje również Polar FlowSync jako aplikacja na komputer, która służy do synchronizacji oraz aktualizacji, gdzie po zakończonym procesie otwiera nam automatycznie witrynę Flow Polar (można wyłączyć tę opcję).

Polar Flow
Polar Beat

Aplikacja Polar Beat służąca do obsługi zewnętrznych czujników: H9, H10, sensora biegowego oraz sensora kadencji i prędkości. Aplikacja daje nam również możliwość rejestrowania aktywności bez pomocy zegarka, zarówno przy sportach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dzięki sparowaniu pasa H10, który zapisuje nam w pamięci sesję treningową mamy w zasadzie pełny zestaw do analizowania naszych treningów. Co więcej, aplikacja obsługuje też pas Garmina HRM-PRO.

Polar posiada w swojej ofercie dość zróżnicowaną gamę produktów w zależności od potrzeb użytkownika i przeznaczenia. Możemy podzielić je na trzy podgrupy:

  • Zegarki PRO: Vantage V2, Grit X PRO, Pacer PRO

Zegarki z tej grupy są dedykowane dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy są skupieni na osiąganiu wyznaczonych celów. Dla sportowców, którzy chcą wyciągać jak najwięcej danych z każdej sesji treningowej w celu osiągnięcia jeszcze lepszych wyników na zawodach.

  • Zegarki Semi-PRO: Vantage M/Vantage M2, Vantage V, Grit X, Pacer

Modele powyżej sprawdzą się idealnie dla użytkowników ze średnim stażem, którzy chcą mieć trochę więcej danych treningowych albo zaczynają dopiero przygodę z triathlonem, trailem czy bieganiem asfaltowym. Posiadają wszystkie niezbędne funkcje do rozwoju sportowego.

  • Zegarki dla początkujących/fitnesowe: Ignite/Ignite 2, Unite

Zegarki z tej konkretnej podgrupy idealnie sprawdzą się jako codzienny towarzysz, który monitoruje nasze kcal, kroki i sen, a w razie potrzebny zarejestruje wycieczkę rowerową, bądź trening jogi na sali. Dedykowany dla użytkownika na każdym poziomie.

Nawigacja rowerowa M460 (obecnie w większości punktów sprzedaży niedostępna, aczkolwiek na stronie Polara jest do kupienia). Był też komputer rowerowy Polar V650, ale nie jest już produkowany.

Chcemy też zaznaczyć, że jest to subiektywny podział, a nie sztywno ustalone ramy. Kierujemy się tutaj głównie funkcjami, gdzie modele Vantage V2 oraz Grit X Pro mają ich najwięcej, a części funkcji do monitorowania naszej kondycji/stanu zdrowia nie mają niższe modele, np. testu regeneracji nóg czy kolarskiego testu wydolności. Inna funkcja outdoorowa jak wizualizacja trasy i profilu przewyższeń jest dostępna tylko w modelach Grit X Pro, Vantage V2 i właśnie w nowym Pacer PRO (na stronie Polara jest bardzo fajna porównywarka), link zawiera porównanie trzech modeli z podgrupy PRO, stan na 26.04: Porównanie Polar Grit X Pro vs. Vantage V2 vs. Pacer PRO)

Z dostępnych sensorów mamy:

  • Verity Sense
  • OH1+ (już nieprodukowany)
  • Polar H10
  • Polar H9
  • Polar H7 (już nieprodukowany)
  • Sensor biegowy Bluetooth® Smart

Zestaw sensora prędkości Bluetooth® Smart i sensora kadencji Bluetooth® Smart (można zakupić oddzielnie).

Podstawowym sensorem do pomiaru tętna jest Polar H9. Można go porównać do HRM-DUAL firmy Garmin, ponieważ obsługuje on również dwa protokoły połączenia: ANT+ i BT.

Najbardziej zaawansowane sensory to Verity Sense oraz H10, z niewielką przewagą dla Polar H10. Głównie dlatego, że ma możliwość zapisu R-R (HRV), czyli odstępu czasu między poszczególnymi uderzeniami serca. Jest to przydatne przy dokładnym monitorowaniu pracy serca oraz wykonywaniu testu ortostatycznego.
Z kolei Verity Sense jest sensorem modułowym, tzn., że można go zamontować na ramieniu, ale dzięki specjalnemu klipsowi również sam czujnik na pasku okularów pływackich. Podczas pływania Polar Verity Sense monitoruje trzy parametry: tętno, tempo i dystans. Pomiary również uchodzą za bardzo dokładne z racji położenia czujnika na skroni, a sam klips pasuje do większości okularów pływackich. I co najważniejsze, na pewno możemy zapomnieć o sytuacji ześlizgnięcia się, jak ma to miejsce w przypadku na piersiowego pasa HRM. Ponadto, opaskę można także umieścić na przedramieniu. Nie sprawdzaliśmy tylko, czy odczyty są poprawne z łydki ;)

OH1+ był poprzednikiem opaski Verity Sense i również tak jak następca, był sensorem modułowym. Można było go zamontować zarówno na ramię, jak i na skroń poprzez specjalny klips. W porównaniu do Verity Sense miał gorszą specyfikację, np.: czas pracy do 12 h zamiast 30 h, wodoodporność 30 m do 50 m. Pamięć wewnętrzna w przypadku OH1+ vs. VS jest następująca: 200 h do 600 h treningu z pomiarem tętna. Pełną specyfikację znajdziecie Państwo pod linkiem: Porównanie OH1+ vs. Verity Sense

Polar H9 i H10. Obecnie dwa najbardziej popularne czujniki od fińskiego producenta. Zwłaszcza Polar H10, który jest uważany za jeden z lepszych na piersiowych czujników do pomiaru tętna. Ceniony zwłaszcza za swoją precyzję w pomiarze i możliwość sparowania do większości dostępnych na rynku zegarków dzięki dwóm protokołom: ANT+ i BT, ale też za wbudowaną pamięć wewnętrzną. Różnica względem Polara H9, a H10, to brak wewnętrznej pamięci w H9. Czujnik H9 również posiada dwa protokoły, co przy niewielkiej cenie jest bardzo dużym atutem.

Sensor biegowy to nic innego jak czujnik do zamontowania w bucie. Dzięki niemu nawet pomimo utraty sygnału GPS, biegania w gęstej dżungli biurowców, bądź Parku Narodowym, możemy być pewni utrzymania odpowiedniego, założonego przez nas tempa. Czujnik jest też w stanie pomóc nam poprawić technikę biegu, dzięki informacjom o rytmie biegu czy też średniej długości kroków podczas danej sesji treningowej.

Sensora kadencji i prędkości za bardzo przedstawiać nie trzeba. Ich zadanie jest jedno: dać nam realną prędkość z koła i informację o kadencji, czyli obrocie korbą na minutę. Pomaga to zwłaszcza w treningach RPM.

Kilka słów o analizie danych

Dane możemy analizować zarówno z poziomu aplikacji telefonicznej, jak i platformy webowej. Zdecydowanie do szybkiego przeglądania lepsza jest mobilna wersja, ale do tworzenia treningów, planowania sezonu czy wgrania tracka – tylko webowa wersja. Z racji tej skupimy się na webowej wersji.

Ekosystem firmy Polar

Tak prezentuje nam się główny ekran platformy zaraz po zalogowaniu. Wybierając DZIENNIK (strzałka A) mamy następujące kategorie: Dziennik, Historia treningów, Aktywność, Stan Regeneracji i Sen. Jak możemy zauważyć, pokazuje nam się cały miesiąc wraz z podsumowaniem tygodniowym po prawej stronie i podstawowymi parametrami. Możemy dzięki temu szybko przejść do interesującej nas sesji czy też zmienić na wygląd dnia, tygodnia czy dodać cel treningowy bądź sam trening ręcznie. Ogólnie zakładka dziennik służy nam do analizy dziennej.

Poniżej analiza snu z dnia 24.06:

Ekosystem firmy Polar

Wybierając za to PODSUMOWANIA (strzałka B) mamy: Treningi, Aktywność, Sen, Testy, Running Index i Obciążenie kardio. W tej zakładce przeanalizujemy nasze funkcje zdrowotne i treningowe w dłuższych przedziałach czasowych, tj. miesiąc, trzy miesiące i pół roku. Daje nam to dobry pogląd na nasz rozwój (Running Index czy Testy), a także na zmieniające się obciążenie i tolerancję (Obciążenie kardio) i samo zsumowanie pracy treningowej np. na tle rocznym. Można też wybrać w tym wypadku okres niestandardowy.

Poniżej miesięczne zestawie obciążenia i tolerancji:

Ekosystem firmy Polar

Jak możemy zauważyć, praktycznie od 31.03 do 23.04 był to okres utrzymania i progresu, gdzie widzimy też dane jednostki i ich wpływ na status.

Wszystkie wykresy są bardzo przejrzyste i cieszą oko. Dane są jasne i rzetelne, aczkolwiek musimy się uzbroić w cierpliwość. Polar jest marką, która swoje analizy opiera na badaniach naukowych. Jak możemy się domyślić, potrzebna jest pewna ilość danych i różne rodzaje treningów, abyśmy otrzymali naprawdę czysty obraz danych treningowych. Stąd zachęcamy do trenowania, analizowania i wykonywania wszelkich dostępnych opcji pomiarowych zegarka.

Powoli kończąc, chcemy Wam jeszcze przekazać kilka przydatnych linków do opisu ważniejszych funkcji:

Wierzcie nam lub nie, to jest naprawdę niewielki wycinek ekosystemu Polara. Naszym celem było przedstawienie ogólnego zarysu, przedstawienie produktów z podziałem na podgrupy i wstępne przedstawienie platformy. Gdybyście w przyszłości chcieli porównanie, np. analizatorów snu z poszczególnych firm dajcie koniecznie znać :)

Produkty powiązane

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com