​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Garmin Venu 2 - dwa rozmiary, elegancki styl i wiele kolorów

Garmin Venu 2 - dwa rozmiary, elegancki styl i wiele kolorów

Opublikowany :
Kategorie : Zegarki sportowe

We wrześniu 2019 roku został zaprezentowany model Garmin Venu, który był pierwszym zegarkiem Garmina wyposażonym w ekran AMOLED. Było to odważne posunięcie, które pokazało, że amerykański producent myśli poważnie o podboju nie tylko rynku urządzeń do zaawansowanego uprawiania sportu, ale także o segmencie smartwatchy, gdzie ekrany AMOLED stosowane były już od kilku lat. Nadszedł jednak czas na kolejny krok zdobywania rynku za sprawą premiery Venu 2. Czy jest on “punktem przełomowym” w historii, czy jedynie odświeżeniem tego, co już znamy? Czy udało się wydłużyć czas pracy na baterii, który był jedną z największych bolączek poprzedniej generacji? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Venu 2

Zmiany sprzętowe

Poprzednia generacja była dostępna tylko w jednym rozmiarze o średnicy 43 mm, natomiast Venu 2 dostępne są w dwóch rozmiarach - 40 mm oraz 45 mm średnicy koperty. Litera "S" w Venu 2s świadczy o tym, że mamy do czynienia z mniejszym modelem. Razem ze zmianą rozmiarów obudowy zaszła zmiana w zgodności z systemem zapięć pasków. Nadal mamy do czynienia z systemem szybkiej wymiany pasków Quick Release, zmieniono jednak jego szerokości. Dla wersji "S" powinniśmy szukać paska o szerokości 18 mm, natomiast dla wersji standardowej 22 mm. Mamy więc tutaj do czynienia z identyczną sytuacją jak z wersjami "S" i bez "S" w seriach Vivoactive 4 oraz Vivomove 3 - chyba stanie się to standardem w Garminie, bo to już kolejny model, który w taki sposób rozróżnia wielkości tarczy oraz pasków.

Większy zegarek to oczywiście dłużej działające urządzenie, dzięki możliwości zamontowania większego akumulatora. Według producenta Venu 2s może działać do 19 godzin z włączonym GPS oraz do 11 dni w trybie smartwatcha, a Venu 2 do 22 godzin z GPS oraz do 12 dni w trybie smartwatcha. Wyniki te są świetne, porównując je z czasem działania poprzednika. Udało się je osiągnąć nie tylko poprzez optymalizację oprogramowania , ale także przez zastosowanie trybu oszczędzania energii znanego z serii Fenix czy Instinct.

Drugą zmianą wartą uwagi jest zastosowanie czujnika tętna 4-tej generacji. Zdecydowano się na umieszczenie diod doświetlających z centrum czujnika, a fotodiod po zewnętrznej stronie. Taki zabieg sprawia, że czujnik dokonuje dokładniejszego pomiaru i jest mniejsze ryzyko zaburzenia pomiaru. Dodatkowo zamiast jednej diody mierzącej saturację, zastosowano ich aż 4, co wpływa na o wiele dokładniejszy pomiar.

Venu 2 białe

Biorąc pod uwagę rozmiary, materiały użyte przy produkcji oraz to, jak zegarek wygląda, można odnieść wrażenie, że patrzymy na zegarki Vivoactive 4 - jeśli więc jesteście posiadaczami tego modelu, to przesiadka na Venu 2 nie będzie się wiązać z żadnymi niedogodnościami wynikającymi ze zmiany rozmiaru czy wagi sprzętu, poza oczywistą zmianą wizualną wynikającą z ekranu o żywych kolorach oraz wysokiej rozdzielczości :).
Wewnątrz zegarka znaleziono także miejsce na większą pamięć - tym razem będziemy w stanie pomieścić na niej do 650 utworów muzycznych zamiast 500. Oczywiście ilość wgranych utworów zależna będzie od ich długości oraz jakości.

Venu 2 różowo-złota koperta

Zmiany oprogramowania

Pierwsze co rzuci nam się w oczy, to zmiana wyświetlania niektórych elementów na wyświetlaczu. Garmin zrobił świetną pracę przy dopieszczaniu tego, jak wygląda menu. Drobne akcenty jak np. tła prezentujące sport, który chcemy uprawiać czy też animowane elementy ikony, które działają bardzo płynnie, dają znać, że zegarek jest dopracowany w drobnych szczegółach. Zamiast wrzucić standardowe ikony i powiedzieć "to wystarczy" postanowiono zrobić to dużo staranniej. To się chwali, ponieważ dzięki temu z zegarka korzysta się o wiele przyjemniej.

Sprzęt wyposażony został w kilka rozwiązań, które znajdziemy w wyższych modelach Garmina, ale także kilka nowinek, które być może pojawią się w aktualizacjach oprogramowania do wyższych modeli (w chwili publikacji materiału nie znamy żadnych planów - to tylko przypuszczenia), ale możliwe też, że Garmin zachowa te nowinki na przyszłe premiery. Jest to między innymi tryb oszczędzania energii, który pozwoli nam wydłużyć czas działania urządzenia na jednym ładowaniu, poprzez wyłączenie, bądź zminimalizowanie zużycia energii przez poszczególne funkcje. Nie mamy pełnej dowolności co do wyboru ustawień - wybrać możemy jedynie włączenie bądź wyłączenie trybu oszczędzania. Gdy włączymy oszczędzanie energii, to wyłączony zostaje m.in. pulsoksymetr i odtwarzacz muzyki, pozostaje jednak włączona opcja pomiaru codziennej aktywności czy powiadomienia z telefonu. W naszej ocenie jest, to bardzo dobry kompromis - nadal zegarek robi wszystko co powinien, a działa ok. 10-15% dłużej na jednym ładowaniu w stosunku do ustawień standardowych.

Rozbudowany został także monitoring snu. Tak samo jak w Fenixach 6, Enduro czy MARQ, Venu 2 umożliwi nam z poziomu zegarka sprawdzenie długości oraz jakości naszego snu. Po przebudzeniu możemy uruchomić widżet snu, a w nim zobaczymy jaki "wynik" uzyskaliśmy (tzw. Sleep Score, jest to wskaźnik w skali od 5 do 100, im wyższy wynik, tym bardziej wydajny i regenerujący był nasz sen), ocenę jakości snu (dobra, zła, wyśmienita) oraz dostaniemy informację czy według zegarka dobry sen poprawi koncentrację w ciągu dnia, czy też zły sen może wpłynąć negatywnie na nasze zdolności pamięciowe. Mierzony będzie także czas snu z podziałem na poszczególne fazy - snu głębokiego, płytkiego, wybudzenia oraz fazy REM. Jest to bardzo użyteczne narzędzie - nie tylko do monitorowania naszych możliwości, ale także do dbania o higienę snu, która jest bardzo ważna, aby móc żyć pełną piersią.

W Venu 2 znajdziemy także nowe tryby sportowe, takie jak wspinaczka po ściance - liczba wejść jest liczona automatycznie (do tej pory ta aktywność była dostępna w Forerunner 745) i kompletnie nowe tryby, jak trening HIIT, czyli ćwiczeń interwałowych na wysokiej intensywności. W tym trybie możemy wybrać konkretny schemat ćwiczenia, np. AMRAP, EMOM czy Tabata, liczbę ruchów na minutę oraz rund, które chcemy wykonać, a zegarek będzie wibrował, informując nas czy wykonujemy je zgodnie z założeniami. Ilość wbudowanych trybów sportowych wzrosła do 25, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać kolejne z poziomu platformy Connect IQ.

Nowością, którą znajdziemy w zegarku jest także możliwość wykonania testu naszego organizmu. Test polega na dwuminutowym sprawdzeniu naszego poziomu stresu, pulsu, liczby oddechów oraz saturacji, a wynik możemy zapisać w formie aktywności do późniejszego podglądu w Garmin Connect. Co ciekawe dokonywany jest także pomiar zmienności rytmu zatokowego, czyli często używanego w formie skrótu HRV.
Bezpośrednio w zegarku będziemy mogli podejrzeć także nasze miejsce w wyzwaniach, w których bierzemy udział. Wcześniej było to możliwe tylko w aplikacji Garmin Connect w telefonie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy udało nam się utrzymać prowadzenie na szczycie tabeli, czy też musimy wybrać się na dodatkowy spacer.
Zegarek będzie także oceniał nasz wiek sprawnościowy. Nie jest to zupełnie nowa funkcja, bo Garmin Connect już wcześniej był w stanie oszacować ten parametr, teraz jednak pod uwagę jest brane o wiele więcej czynników takich jak procent tkanki tłuszczowej, BMI, oraz dane uzyskane z monitora dziennej aktywności.

Nowością jest także przedstawienie na tarczy zegarka, nad jakimi partiami mięśni pracujemy podczas wykonywania ćwiczeń w trybie aktywności „siła”. Jest to zabieg kosmetyczny, bo programując trening raczej wiemy, nad jakimi partiami chcemy pracować, ale jest to bardzo przyjemny akcent, pokazujący, że urządzenie też wie co mamy robić :)

Venu 2s białe

Podsumowanie

Venu 2 nie jest produktem przełomowym, ale bardzo wyraźnym krokiem do przodu. Znajdziemy w nim wszystkie funkcje poprzednika, takie jak możliwość wyświetlania animowanych treningów, pomiar Body Battery czy wysokościomierz barometryczny, ale poczujemy także powiew świeżości. Nie jest tak surowym produktem jak pierwsze Venu - widać, że Garmin przyłożył się do zaoferowania nam zegarka, który poza piękną oprawą wizualną zapewni użyteczne funkcje sportowe. W końcu czujemy potęgę AMOLED-u oraz to, że wykorzystano w pełni jego potencjał. Nowe funkcje sprawią, że będziemy mogli lepiej zadbać o nasz sen oraz jeszcze bardziej szczegółowo analizować naszą formę i sprawność organizmu. Venu 2 będzie świetnym wyborem dla osób szukających rejestratora treningowego oraz do ułatwienia codziennego życia. Funkcja płatności zbliżeniowych czy muzyki będzie wszakże wykorzystywana nie tylko podczas sesji treningowych, ale także na co dzień. Venu 2 skradł nasze serce i myślimy, że zawita nie tylko na nadgarstkach naszych klientów, ale także części załogi eAzymut.pl ;).

Venu 2 czarne

Plusy

+ możliwość wyboru rozmiaru zegarka

+ zaawansowany monitoring snu

+ poprawione aspekty wizualne zegarka

+ wydłużenie czasu działania urządzenia na jednym ładowaniu

+ tryb oszczędzania energii

Minusy

- nie stwierdzono przy pierwszym dniu testów, może z czasem coś się pojawi :)

Udostępnij