​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Nawigacja w zegarkach Garmin

Nawigacja w zegarkach Garmin

Opublikowany : 2020-09-08 12:00:00
Kategorie : Zegarki sportowe

W ostatnich czasach w zegarkach Garmina coraz częściej mamy możliwość korzystania z map. Kiedy wyjeżdżamy na urlop np. na Mazury do lasu i nie znamy terenu, taka opcja sprawuje się całkiem dobrze. Mapy dają nam bezpieczeństwo, że się nie zgubimy oraz szanse na zapoznanie się z nowym terenem. Ostatnio spędzałam w lesie dość dużo czasu, co spowodowało, że głębiej zaznajomiłam się z obsługą map zainstalowanych w wybranych zegarkach Garmin (osobiście korzystam z Fenix 6S Pro).

Wcześniej, o ile miałam taką potrzebę, trasę sprawdzałam na telefonie. Po pierwsze, bo tak mi było wygodniej, a po drugie, nie miałam nigdy ani czasu, ani chęci, żeby opanować obsługę map w zegarku, która okazała się naprawdę prosta!
Błędnie również wydawało mi się, że na moim małym wyświetlaczu zegarka (o przekątnej 1,20″, czyli nieco ponad 30 mm) mapa będzie zbyt mała, przez co nieczytelna.

Mapa TopoActive

Obecnie dostępne na rynku urządzenia, które posiadają mapę ToPoActive to:

• Fenix 6 (w wersjach Pro i Saphhire)

Mapy te zawierają sieci ulic oraz dróg nieutwardzonych. Świetnie sprawdzają się podczas pieszych wycieczek terenowych. Zawierają granice krajów, szlaki wodne, obiekty przyrodnicze, obszary zagospodarowane, miejsca istotne historycznie, lotniska i budynki. Obejmują 47 krajów Europy, które są pobierane z tworzonej przez społeczność użytkowników bazy danych OpenStreetMap.

Podczas użytkowania w mieście na mapie mamy wyszczególnione restauracje, sklepy, punkty usługowe, parkingi, miejsca kultury czy obiekty noclegowe.

Użytkowanie

Mapę w zegarku Garmina możemy używać podczas aktywności lub jako niezależny widget.

Podczas biegania w lesie, całą naszą przebiegniętą trasę możemy śledzić dokładnie tak, jak ma to miejsce na urządzeniu dedykowanym nawigacji GPS. Zostanie ona zarejestrowana. Mamy dokładny obraz tego, w którym miejscu się znajdujemy i w każdym momencie możemy wejść w jej ustawienia.

mapa 1
Jak jej używać? Zaczynamy od wybrania aplikacji "Mapa" - lewy górny przycisk wyświetla listę aplikacji.
Aby przesuwać lub pomniejszać / powiększać mapę naciskamy lewy środkowy przycisk, aby pojawiły się ustawienia mapy i wybieramy Przesuń / Powiększ (zatwierdzamy jak zwykle prawym górnym).

Pojawi się ponownie mapa, ale z trzema kółkami po prawej na górze, które symbolizują trzy stany sterowania:
  • gdy jesteśmy w pierwszym stanie (pierwsze kółko jest białe) sterujemy przybliżaniem i oddalaniem przyciskami góra / dół po lewej;
  • gdy jesteśmy w drugim stanie (drugie kółko jest białe) sterujemy przesuwaniem punktu centralnego góra / dół;
  • gdy jesteśmy w trzecim stanie, sterujemy przesuwaniem lewo / prawo.
Pomiędzy stanami sterowania poruszamy się używając prawego górnego przycisku.
Wciśnięcie BACK, czyli lewego dolnego wyłączy sterowanie i będziemy widzieć  mapę w miejscu, gdzie jesteśmy (lub gdzie ostatnio wykryta była nasza pozycja).

Powrót do startu

Dzięki mapom wgranym w zegarku mamy możliwość ustawienia trasy powrotnej do startu.
Po zatrzymaniu aktywności przesuwamy dostępne opcje w dół, gdzie pojawia nam się opcja, wróć do startu.

mapa 2

Aby ją włączyć, pauzujemy aktywność, przytrzymujemy środkowy przycisk [menu] szukamy opcji NAWIGACJA, zjeżdżamy na dół i wybieramy opcję "WRÓĆ DO STARTU. Mamy kilka możliwości:

  • TrackBack – powrót do startu po pokonanej ścieżce;
  • opcja powrotu najkrótszą drogą;
  • w przypadku wyboru TRASA zegarek pokaże kierunek, w którym należy się poruszać oraz trasę w linii prostej.

mapa 3
Przykładowy obraz nawigacji. Mamy możliwość ustawienia alarmów informacyjnych o trasie np. włączenie wibracji przy zejściu z kursu.


Celuj i idź

W przypadku gdy jesteśmy na zupełnie obcym terenie, mamy możliwość wykorzystania funkcji CELUJ I IDŹ.
W tym przypadku wystarczy wejść w wybraną aktywność np. bieg. Wchodzimy do menu przytrzymując środkowy przycisk. Szukamy pola NAWIGACJA, następnie CELUJ I IDŹ.

Jeżeli chcemy wybrać jakiś punkt niedaleko, wchodzimy w opcję W OKOLICY. Wybieramy obszar, który nas interesuje, a następnie miejsce.

mapa 5

mapa 6

Zegarek wyliczy nam przewidywany czas przybycia na miejsce, czas podróży oraz pozostały dystans.

mapa 7

Na innych ekranach cały czas mamy podgląd na naszą pozycję.

mapa 8

Kiedy wyznaczamy sobie trasę do punktu, urządzania Garmin nieustannie zbierają informacje dotyczące zmiany wysokości terenu, nawet w trybie niskiego poboru mocy.

PL Topo

Dla bardziej wymagających użytkowników istnieje opcja wgrania mapy PL Topo. Są to mapy zdecydowanie dokładniejsze od tych, które oferuje nam Garmin i, co ważne, aktualizowane aż 4 razy w roku. Każda aktualizacja uwzględnia wszelkie poprawki i eliminuje wykryte błędy. Są to mapy z dobrze działającym routingiem, czyli funkcją automatycznego wyznaczania tras i poprawnego ich kalkulowania.

W zależności od urządzenia, na jakim używa się map twórcy PL Topo pracują nad stworzeniem takiej szaty graficznej, aby dobrze pracowała na każdym urządzeniu.

PL Topo – główne cechy

• Blisko 38 milionów Polaków w zasięgu
• Ponad 757 tys. kilometrów dróg
• Aż 940 szczegółowych planów większych miast
• Ponad 7 tys. szczegółowych planów miejscowości
• Ponad 53 tys. planów miejscowości z nazwami ulic i numeracją budynków
• Ponad 8,4 miliona punktów adresowych
• W tym ponad 7,8 miliona budynków 2D
• Ponad 252 tys. ulic nazwanych
• Ponad 85 tys. km szlaków turystycznych
• Ponad 43 tys. km szlaków rowerowych
• Dokładnie 3066 km ścieżek rowerowych


Istnieje możliwość dogrania takiej mapy drogą elektroniczną na urządzenia wymienione na początku artykułu (plus Edge 530/820/830). W innych przypadkach klient po zakupie PL Topo otrzymuje 32 GB kartę pamięci z nagarną mapą, której może używać na kilku różnych urządzeniach.

W cenie 150 zł klient otrzymuje darmową roczną aktualizację mapy (plus gratisowo EU Topo). Każda kolejna aktualizacja dostępna jest w cenie 68 zł po zalogowaniu się na stronie PL Topo i zarejestrowaniu swojej licencji. Aktualizacja nie jest obowiązkowa, użytkownik ma możliwość korzystania ze starszej wersji mapy jeżeli taka mu odpowiada.
Na stronie Mapa PL Topo jest dokładna instrukcja krok po kroku jak zainstalować taką mapę na swoim urządzeniu.

Podsumowanie

Korzystanie z mapy, jak się okazało, wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Moją główną obawą co do obsługi mapy, była jej wielkość wyświetlana na zegarku. Bałam się, że pojawiające się wskazówki będą nieczytelne lub zbyt mało widoczne i będę musiała się zatrzymać, żeby dokładniej zerknąć na zegarek. Nic bardziej mylnego! Ustawione alerty informują wystarczająco wcześnie, co pozwala skręcić w odpowiednią drogę. Ryzyko zgubienia się jest naprawdę małe :) Polecam!

Udostępnij