​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Nowy rok jest czasem nowych wyzwań i nowych postanowień

Nowy rok jest czasem nowych wyzwań i nowych postanowień

Opublikowany : 2020-12-31 12:45:01
Kategorie : Zdrowie

Wiele osób chce zacząć nowy rok z czystą kartą. Wprowadzając nowe nawyki dotyczące zdrowia, finansów czy też codziennych lepszych przyzwyczajeń.

O ile samo wyznaczenie nowych celów jest stosunkowo łatwe, tak utrzymanie ich, by stały się nawykami, może już sprawiać pewne trudności. Dlaczego? Właśnie dlatego, że na początku musimy się zmuszać do robienia rzeczy, na które w pewnym stopniu nie mamy ochoty. Musimy dodatkowo motywować się i sami siebie przekonywać, żeby np. się porozciągać. Wprowadzenie automatyzacji tych czynności, znacznie oszczędza naszą energię, powodując, że robimy je bez większej refleksji. Bez roztrząsania czy warto, czy nie.

Zdecydowanie najczęstszymi postanowieniami noworocznymi są zmiany związane ze zdrowiem i/lub zmianą stylu życia.

W obecnych czasach ze wszystkich stron, głównie z mediów społecznościowych, docierają do nas informacje o tym jak istotne jest dbanie o siebie i o swoje samopoczucie. Czasy, w których żyjemy, narzucają dość szybkie tempo życia, gdzie każda godzina jest maksymalnie wypełniona, tak aby podołać wszystkim obowiązkom. Podążanie za tym jest jak najbardziej to zrozumiałe, ale warto poświęcić chwilę w ciągu dnia, aby zadbać o swoje samopoczucie. To zaprocentuje!

Łatwiej jest zacząć od drobnych rzeczy, niż od razu zaplanować wielkie czyny. Będzie nam łatwiej kiedy założymy sobie, żeby w pierwszym etapie przygotować się do biegu na 5 km, niż od razu celować w maraton. Tak samo, lepiej wprowadzić 1-3 zmian, niż zakładać ich 10. 

Oto kilka kroków, względnie prostych, które mogą poprawić komfort życia i nasze samopoczucie.

1. Idź wcześniej spać!

Jak powszechnie wiadomo, siedzenie przy komputerze/telewizorze/telefonie po nocy niekorzystanie wpływa na nasz organizm. Dobry jakościowo sen, jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możemy dla siebie zrobić. Nie tylko się regenerujemy, ale też „porządkujemy” swoją głowę z natłoku myśli, wzmacniamy odporność, jesteśmy zdrowsi, a nawet badania wskazują na to, że osoby wypoczęte są częściej szczuplejsze niż te przemęczone. ;)

Zegarki Garmina czy Polara mogą pomóc Ci śledzić nawyki związane ze snem, informując, jak wygląda Twój odpoczynek w nocy. Ile czasu trwała faza REM, ile spędziliśmy w śnie głębokim, a ile płytkim.

Śpisz długo, a wciąż się nie wysypiasz? Odpowiedź w punkcie 2.

2. Relaksacja i ćwiczenia oddechowe

15 min w ciągu całej doby? Wydaje się nie dużo, a czasem zamiast po raz kolejny scrollować Facebooka można przeznaczyć ten czas, aby chwilę się zrelaksować. Wystarczy usiąść na chwilę na kanapie, wyłączyć wszystkie pobudzacze i skupić się na oddechu. Jeśli myśli uciekają nam do codziennych sprawunków, z pomocą przychodzi aplikacja Garmina, która może nas przeprowadzić przez różne techniki oddechowe. Do wyboru mamy:

  • Relaks i skupienie – 16 min

  • Relaks i skupienie - 6 min (dla niecierpliwych ;) )

  • Spokój – 12 min

  • Spójność – 16 min

Jeśli jest za trudne, po prostu połóż się na łóżku, puść ulubioną piosenkę i daj płynąć myślom swobodnie. Nie musisz od razu odbywać godzinnej sesji jogi, jeśli ma to powodować dodatkowy stres.

3. Ruszaj się!

Jeśli myśl o bieganiu powoduje u Ciebie grymas na twarzy, po prostu wyjdź z domu. Zerknij na siłownie zewnętrzne, które ostatnio powstały niedaleko placów zabaw. Przejdź się do najbliższego parku, idź pieszo po zakupy lub po prostu użyj schodów zamiast windy. Dodatkowy ruch poprawia krążenie, samopoczucie, a przy tym odpręża. WHO zaleca wykonanie 10000 kroków dziennie, dla zachowania dobrego zdrowia. Możemy więc zacząć od 5 000 i powoli zwiększać dystans.

Jeśli jesteś jednak bardziej zaawansowanym sportowcem amatorem i chcesz mieć bardziej ambitny cel biegowy, Garmin Coach pomoże w przygotowaniu się na bieg od 5 km do półmaratonu. Wyznaczasz swój cel na konkretną datę, a Twój asystent w zegarku pomaga pokonywać kolejne kamienie milowe.

Możesz być aktywny niezależnie od tego czy siłownia jest zamknięta, czy też nie wolno Ci wychodzić na dwór. Możesz korzystać z treningów, które proponują ci zegarki np. Venu. Zawierają one przewodniki z informacjami, jak należy wykonywać pompki, przysiady, wypady czy też wiele innych ćwiczeń.

4. Nawadniaj organizm

Ludzkie ciało składa się w 70 procentach z wody. Każda reakcja zachodząca w ciele wymaga wody. Woda umożliwia oddychanie przez nawilżanie płuc, usuwa toksyny z organizmu, osocze krwi składa się głównie z wody. To tylko kilka z wielu bardzo ważnych funkcji. Czy to jest wystarczająco przekonujące, aby pilnować odpowiedniej ilości wypijanej wody? Jeśli masz z tym problem, możesz posłużyć się widgetem w nowych zegarkach Garmin, gdzie będziesz mógł zaznaczać ile wody wypiłeś w ciągu dnia.

5. Wprowadzaj zdrowe zmiany w jadłospisie

Wiele osób wraz z rozpoczęciem nowego roku planuje „wziąć się za siebie i zrzucić kilka kilogramów”. Niektórzy korzystają z kompleksowych usług dietetyka, a niektórzy wolą działać na własną rękę. 

Na początek mogą to być drobne zmiany, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. (Słowo DIETA najczęściej wiąże się z dużymi wyrzeczeniami). Przykładowo jeśli jesteś fanem jedzenia typu fast food i jesz je kilka razy w tygodniu, to niech Twoją pierwszą zmianą będzie ograniczenie tego rodzaju posiłków do jednego w tygodniu. Jesz za mało warzyw? Postaraj się uzupełniać posiłki o dodatkowe warzywo, a może nawet wprowadzić jeden posiłek w tygodniu składający się z samych warzyw. Nie możesz oprzeć się słodyczom? Spróbuj zrobić swoje własne, zdrowsze przekąski. ;) Np. Czekoladowe kule mocy z daktyli.

6. Praktykuj swoją uważność

Czerpanie z życia pełnymi garściami składa się z małych szczegółów, drobnych elementów, które sprawiają drobne przyjemności. Piękny zachód słońca, kolorowe pola kwitnących kwiatów czy uśmiech od mijającej nas osoby na ulicy. Wszystko to często dzieje się dookoła nas, lecz jesteśmy na to obojętni. Tworzenie silnej świadomości swojego zdrowia psychicznego i fizycznego jest zadaniem ciągłym. To wymaga wysiłku, ale oferuje tak wiele nagród. W social mediach coraz częściej pojawiają się posty dotyczące do tzw. well-being, czyli do dobrostanu nie tylko fizycznego, ale i psychicznego, do tego dochodzi też poczucie komfortu, życia w zgodzie ze sobą i z naturą.

Świadomość swojego stresu i potrzeb organizmu jest podstawową i często pomijaną metodą utrzymania zdrowych nawyków. Dobra rutyna zdrowotna to świetny sposób na rozpoczęcie dobrych zmian.

Stres może być często bardzo podstępny, nie zawsze z jego objawów musimy sobie zdawać sprawę. Zegarki Garmina mierzą HRV - parametr zmienności rytmu serca. Poziom stresu jest rejestrowany przez cały dzień. Możemy odczytać, jakie najczęściej panują u nas tendencje. Firma First beat stworzyła 4-stopniową skalę, odpowiadającą poziomowi wysiłku:

  • odpoczynek 0-25

  • najniższy stres 26-50

  • średni stres 51-75

  • wysoki stres 76-100

Widząc wykres z całego tygodnia, możemy wyciągnąć wnioski o tym, jakie sytuacje nas stresują i kiedy reagowaliśmy najsilniej. Co za tym idzie, w miarę możliwości unikać stresujących nas sytuacji (o ile się da) i wyciszać swój organizm.

Możemy zacząć te praktyki już dzisiaj, nie zawsze potrzebujemy jakiegoś przełomowego momentu. W Nowy Rok wszechświat może już nie mieć mocy, by dopilnować wszystkich naszych postanowień. ;)
Udostępnij