​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
eTrex SE - eTrex 10 w nowej odsłonie

eTrex SE - eTrex 10 w nowej odsłonie

Opublikowany :
Kategorie : Outdoor , Wędkarstwo, echosondy

Wiele lat przyszło nam czekać na następcę kultowego eTrexa 10. Nawigacja ta jest z nami od 2011 roku i cieszy się niegasnącą popularnością. Jako prosta nawigacja ręczna w swoim przedziale cenowym nie miał sobie równych. Czas jednak zrobić krok do przodu i „uwspółcześnić” legendarny model. Czy powinniśmy się spodziewać czegoś kompletnie nowego na rynku ręcznych nawigacji? Za chwilę wszystkiego się dowiecie.

Zmiany techniczne

Zmiana kształtów koperty jest ledwo zauważalna. Urządzenie jest nieznacznie niższe i odrobinę szersze od poprzednika, przy zachowaniu tej samej grubości. Nadal zasilane jest za pomocą dwóch baterii „paluszków” w standardzie AA. Przy włożonych „paluszkach waga urządzenia jest trochę cięższa od poprzedniego modelu i wynosi 156,6 grama. Ekran jest odrobinę węższy i wyższy - ma wymiary 3,3 cm x 4,4 cm. Pomimo odrobinę mniejszego rozmiaru ekranu (przekątna zmniejszyła się o 0,1 cm) jest on o wiele większej rozdzielczości - z 160 x 128 pikseli została zwiększona do 320 x 240 pikseli. Sprawia to, że wyświetlany obraz jest bardziej ostry i swoją dokładnością przypomina ekrany e-Ink stosowane w eBookach.

Zmieniono także port, za pomocą którego będziemy łączyć się z urządzeniem przy użyciu komputera. Od teraz zamiast kabla ze wtykiem Mini-USB użyjemy o wiele nowocześniejszego standardu USB-C. Komunikacja z komputerem może się przydać np. do synchronizacji kursów z aplikacją BaseCamp lub w celu aktualizacji oprogramowania urządzenia. eTrex SE został wyposażony także w moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth. Największą i najbardziej istotną zmianą będzie jednak zwiększenie maksymalnego czasu działania urządzenia na jednym zestawie baterii. Czas ten z 25 godzin został zwiększony aż do 168 godzin przy wykorzystaniu pomiaru z systemu GPS, a w trybie ekspedycji (pozycja jest rzadziej zapisywana, wyłączane jest także połączenie Bluetooth) nawet do 1800 godzin! Poza tym, w urządzeniu zastosowano, także nowe moduły GPS działające w wieloma systemami jednocześnie, co zwiększa precyzję pomiaru względem samego GPS oraz kompas, który może działać także kiedy stoimy w miejscu.

eTrex SE

Zmiany oprogramowania

O zmianach oprogramowania po części wspomnieliśmy przy okazji zmian technicznych. Tutaj rozwiniemy jednak trochę temat. Obsługa łączności Bluetooth sprawia, że urządzenia możemy podłączyć z aplikacją Garmin Explore na telefonie, aby móc bezprzewodowo przesyłać swoje trasy i punkty z naszego smartfona na urządzenie. Wykorzystywana jest też ona do przekazywania informacji o pogodzie w naszej okolicy, aby warunki atmosferyczne nas nie zaskoczyły w trakcie naszej wędrówki. Poza pogodą możemy otrzymywać też powiadomienia z telefonu na ekranie naszego eTrexa. Urządzenie posiada także bezprzewodowy dostęp do bazy skrzynek ze strony geocaching.com.

Garmin eTrex SE

Geocaching to gra terenowa, polegająca na poszukiwaniu w terenie i przestrzeni miejskiej skrytek, nazywanych „keszami”, w których często poza „logbookiem” (listą osób, którym udało się daną skrzynkę odnaleźć) odszukać możemy też podarunki pozostawiane przez innych użytkowników. Pamiętaj, że jeśli chcesz coś ze skrzynki zabrać, to zawsze zostaw coś w zamian! Często też przedmioty mają status „podróżujących”, co oznacza, że użytkownicy powinni przekazywać takie przedmioty pomiędzy skrzynkami, aby przedmiot pomiędzy nimi podróżował, a w pewnym momencie możliwe, że nawet wrócił do prawowitego właściciela, zwiedzając przy tym świat. Skrzynki zazwyczaj ukryte są w miejscach wartych zobaczenia, jak w pobliżu zabytków czy miejsc ważnych historycznie. Jest to forma zwiedzania poprzez zabawę, a skrzynki znaleźć można w zasadzie wszędzie. Dzięki eTrexowi SE możemy zapisać skrzynki w okolicy na pamięci urządzenia razem z podpowiedziami co do miejsc ich ukrycia, czy opisem dotyczącym miejsca, w którym skrytka jest ukryta. Samo oprogramowanie urządzenia również działa szybciej oraz bardziej płynnie.

Podsumowanie

eTrex SE jest świetnym urządzeniem do podstawowej nawigacji w terenie. Dzięki niemu będziemy mogli bez konieczności zabierania ze sobą telefonu odnaleźć skrzynki Geocache w okolicy, a wydajne i energooszczędne komponenty zapewnią nam bardzo długi czas działania na jednym komplecie baterii. Możemy też za jego pomocą oznaczać punkty, do których będziemy chcieli wracać (np. miejsce, w którym rosną grzyby czy dobrze biorą ryby), z łatwością nawigować po zaprogramowanych lub zapamiętanych trasach, a dokładny moduł GPS zapewni precyzję w rejestrowaniu śladu. Jeśli szukamy poręcznej i długo działającej nawigacji ręcznej z podstawowymi funkcjami, trudno będzie znaleźć coś lepszego!

Garmin eTrex SE - następna eTrex 10

Produkty powiązane

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com