​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Prezent dla biegacza - jak wybrać odpowiedni?

Prezent dla biegacza - jak wybrać odpowiedni?

Opublikowany : 2020-12-15 12:58:20
Kategorie : Czujniki , Technologia , Zegarki sportowe

Każdy z nas uwielbia dostawać prezenty. Czy to z okazji, czy bez okazji, zawsze jest to miłe uczucie, gdy bliska nam osoba obdarowuje nas małym podarunkiem. W dzisiejszym artykule, na podstawie doświadczeń naszych  pracowników - sportowców, chcielibyśmy przedstawić funkcjonalne i przydatne prezenty dla biegaczy. Zaczynajmy!

Elektronika sportowa

Czujnik Foot Pod

Czujnik Foot Pod to nic innego jak urządzenie do kalibracji naszego kroku w trakcie biegania. Czujnik mierzy nam dystans i kadencję naszego kroku w czasie treningu. Jest to super akcesorium do aktywności wewnątrz, ponieważ GPS nie działa w budynkach. Gdy zależy nam na dokładnym dystansie czy tempie biegu, ratuje nas wówczas właśnie ten czujnik. Jest też bardzo przydatny do treningów na zewnątrz, gdy chwilowe bądź średnie tempo biegu nam się rozjeżdża, a pogoda czy zabudowania nie ułatwiają dobrego odbioru sygnału GPS przez nasz zegarek. Obecnie Garmin wycofał z produkcji swój czujnik Foot Pod, ale dobrym zamiennikiem obecnie dostępnym na rynku jest Adidas miCoach Speed Cell.

Garmin Foot POD

Czujnik POD Garmin, Coros i Stryd

Kolejnym fajnym akcesorium będą czujniki POD, czyli Performance Optimization Device. Są to akcesoria, które mierzą dynamikę biegu i pozwalają nam uzyskać takie dane jak: moc, wydajność biegowa, czas kontaktu z podłożem, balans prawa/lewa, kadencja czy odchylenie od podłoża naszych stóp w trakcie biegu. Czujniki montujemy na pasie z tyłu naszych spodenek. Jest to wygodna opcja, gdy nie lubimy biegać z pasem HRM, a chcemy mieć mierzoną dynamikę biegu. Polecamy czujniki POD GarminaPOD Corosa czy słynny Stryd, które mierzą również moc biegową. 

Czujnik Garmin POD

Pasy HRM

Obecnie większość zegarków na rynku posiada wbudowany czujnik do pomiaru tętna. Natomiast, im dalej w las, tym ciężej i tutaj warto zadbać o dokładny pomiar tętna. Pas napiersiowy do pomiaru tętna, bo o nich właśnie mowa, to bardzo fajne akcesorium dedykowane sportowcom. Istnieje wiele modeli na rynku, a największy wybór posiada firma Garmin. Od najbardziej podstawowych pasów, które mierzą tylko tętno po bardziej zaawansowane. Warto tutaj wspomnieć o dwóch modelach: Garmin HRM-TRI i Polar H10. Oba pasy są do siebie bardzo podobne z wyróżnieniem HRM-TRI, który posiada dynamikę biegu. Różnica jest również w cenie, a najtańszy pas kosztuje 299 zł. 

Pas HRM Garmin

Zegarki sportowe

Nasz ulubiony temat! A jak! Obecnie elektronika sportowa rozwija się bardzo dynamiczne, a czołowe firmy wraz z kolejnymi modelami starają się nam dać więcej i więcej. Zbierając w całość wszystkie marki i modele, można zegarki podzielić na trzy grupy: basic, semi-pro i pro.

Basic: najbardziej podstawowe zegarki znajdujące się w ofercie praktycznie każdej marki obecnej na rynku. Niewielka waga, proste funkcje i podstawowe aktywności jak bieganie, rower, chód to cechy elementarne tego segmentu. Możemy tutaj wymienić np. Forerunnera 35 czy 45, Polara Ignite czy Corosa Pace 2. Zegarki z tego segmentu znajdziemy w cenie do 1000 zł.

Semi-pro: bardziej rozbudowane zarówno pod względem aktywności jak i funkcji, z dłuższym czasem działania na baterii i gdzieniegdzie funkcjami smart. Zegarki z tego segmentu posiadają zazwyczaj funkcję multisport, rozbudowane funkcje pływackie i są ukierunkowane pod dany sport. Można tutaj wymienić kilka modeli, np.: Forerunner 245 czy 645 jako zegarki stricte dla biegaczy, czy nowego Forerunnera 745 dla triatlonistów, zastępcę wysłużonego i udanego modelu Forerunner 735xt

Polar ma do zaoferowania model Vantage M z czasem działania na baterii do 30 godzin w trybie aktywności i możliwością wgrania 12 dyscyplin bezpośrednio do zegarka z listy 130 dostępnych z platformy Polar Flow. 

Coros Apex daje nam dwa warianty rozmiarowe: 42 mm i 46 mm, które różnią się w zasadzie tylko czasem działania na baterii, wielkością i materiałami wykonania. Silnym atutem tych modeli jest prosta obsługa, mocna bateria i wiele trybów sportowych włącznie z multisportem. Ceny, w przypadku większości modeli, wahają się od 1000 zł - 2000 zł.

Zegarki sportowe Garmin

Pro: najbardziej zaawansowane zegarki, które wyróżniają się najlepszymi materiałami wykonania, bardzo długą baterią i mocno rozbudowanymi funkcjami sportowymi jak i smart. Możemy tutaj wymienić chociażby obsługę map, płatność zbliżeniową czy obsługę muzyki, a także pulsoksymetr i pomiar mocy biegowej. 

Na tym polu najwięcej do zaoferowania ma Garmin i można tutaj zacząć od  Fenix 5 Plus po Fenixy 6, serię Tactix czy Forerunnera 945.
Polar, co prawda, nie oferuje map, muzyki i płatności, ale posiada za to bardziej rozbudowane funkcje monitorujące nasze ciało. I w tutaj mamy do wyboru Polara Vantage VVantage V2 i Grit X

Coros proponuje nam do wyboru model Apex PRO i Vertix, które wyróżniają się świetnymi parametrami i jakością, która idzie w parze z ceną. 

A Suunto? Zostaje nam tylko Suunto 9, model będący już dwa lata na rynku i powoli pozostający w tyle w stosunku do innych firm. Ceny wahają się od 1850 do wyczerpania zapasów gotówki w portfelu ;) 

Wyposażenie dla biegacza - pomysły na prezent

Inne, nieelektroniczne akcesoria: 

Czołówka

W zimę dni są bardzo krótkie, za oknem zimno i ciemno, a trening przecież sam się nie zrobi. :) Dobrym rozwiązaniem jest wówczas czołówka. Do użytkowania w mieście i parkach 150 lumenów powinno wystarczyć, natomiast jeśli myślimy o eksplorowaniu górskich ścieżek nocą, warto zainwestować w trochę więcej mocy światła.


Pas biodrowy

Kolejnym fajnym i funkcjonalnym akcesorium jest pas biodrowy. Pojemny, wygodny i mieszczący się na biodrach, dzięki czemu mamy wszystko pod ręką: klucze, telefon, batona, czekoladę, softflask (o pojemności 250ml czy 330ml, a nawet 500ml). Obecnie na rynku wybór jest bardzo duży i można wręcz przebierać w rozmiarach i konstrukcjach. Dla osób biegających głównie w mieście wystarczający będzie pas z 3-4 kieszeniami, najprostszy w konstrukcji i zarazem najtańszy. Dla bardziej wymagających i ultrasów lepszym wyborem będzie pas z siateczkowymi kieszeniami, gdzie możemy pomieścić o wiele więcej rzeczy, ale też widzimy co i gdzie mamy umieszczone. Montaż na kije biegowe i numer startowy z przodu będą dodatkowym atutem :) Przeciwwiatrówka/przeciwdeszczówka

Ile to razy dobra wiatrówka uratowała życie w wietrzne dni, zwłaszcza podczas biegów po grani górskich szczytów. Wybór wiatrówki to sprawa bardzo osobista i ciężko polecić coś konkretnego ze względu na różne upodobania, choćby co do koloru. Większość naszych pracowników na pytanie: ''co powinna posiadać dobra wiatrówka?'', odpowiedziała zgodnie, że kaptur, suwak dochodzący pod szyję, mała kieszeń na dokumenty, ściągacze na rękawach i mała waga. A co gdy zacznie padać deszcz? Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest połączenie dwóch cech w jednej kurtce. Są one nieco droższe, ale posiadają większą funkcjonalność i zdecydowanie polecamy taki wybór każdemu, a przede wszystkim ultrasom. Należy jednak sprawdzić oddychalność materiału, gdyż dodatkowe spocenie się nie wpłynie dobrze na nasze samopoczucie i zdrowie.


Softflask

W czasie każdego treningu, krótkiego czy długiego, ważne jest również nawodnienie. Jeden z naszych pracowników na pytanie: “jaki bidon będzie najlepszy?” odpowiedział krótko: softflask. Miękki pojemnik, prosty i funkcjonalny o różnych pojemnościach. Łatwy w czyszczeniu, a po wypiciu płynów łatwy do skompresowania i schowania. Idealna pojemność? Nie ma takiej, bo każdy jest inny i ma różne zapotrzebowanie. Nasz pracownik używa 500 ml i dla niego jest to pojemność w sam raz. Na górskie szlaki zabiera dwa, przenosząc je w kamizelce biegowej. 


Sole regeneracyjne/rollery

I ostatni element, który sprawi, że nasza regeneracja może przebiegać szybciej i przyjemniej. Również w tym wypadku zalecamy zbadać rynek, a najlepiej popytać wśród znajomych czego używają. Zawsze możemy zacząć od soli z Rossmanna, aby zobaczyć czy jest to coś, co nam pasuje. A dopiero potem poszukać lepszych, specjalistycznych produktów. :) 

W przypadku rollerów nasi pracownicy używają gładkich o różnej twardości. I tutaj również rynek jest spory, a w przypadku wybrania najlepszego dla nas rollera warto się zgłosić do specjalistów z największą wiedzą na ten temat.

Na koniec

Powyższa lista jest luźną propozycją prezentów, opartą na doświadczeniu naszych pracowników. :) Warto wcześniej wybadać czego obecnie najbardziej potrzebuje nasza bliska osoba do uprawiania aktywności i sprawić jej super niespodziankę. Obojętnie co byśmy nie kupili, pamiętajcie, że liczy się gest i fizyczne wsparcie. Motywacja zawsze jest w cenie, zwłaszcza, gdy aura za oknem w ogóle nam nie sprzyja :)

Udostępnij