Ustawienia związane z GPS. Jak zwiększyć dokładność zapisu?
Garmin Lily 2 Active. Miniaturowy rewolucjonista
Dokładny pomiar tętna... i nie tylko. Jak wybrać pas tętna?
Suunto Ocean - Multisportowy komputer nurkowy
Garmin Alpha 300 K. Twoje większe bezpieczeństwo i kontrola podczas polowania
Zobacz wszystkieOpublikowany :
2024-10-30 13:00:00
Kategorie :
Zegarki sportowe
Pojawienie się nowego zegarka z serii Garmin Lily po niecałym roku od premiery poprzedniego modelu było sporym zaskoczeniem – w końcu między premierą pierwszego Lily i jego następcy minęły trzy lata. Co więcej, Lily 2 Active okazał się prawdziwą rewolucją. Co nowego wnosi? Odpowiadamy na to pytanie w dalszej części artykułu.
Seria Lily powstała z myślą o kobietach i miała łączyć funkcje smartwatcha z niewielkimi rozmiarami oraz eleganckim wyglądem. Choć dotychczas znane zegarki z tej linii rzeczywiście są dostosowane do rozmiarów kobiecego nadgarstka (koperta w zależności od modelu ma 34 lub 35 mm, a szerokość paska wynosi 14 mm), a design jest elegancki, to funkcjonalność pozostawia sporo do życzenia. Pierwszy Lily jest zbliżony raczej do opaski sportowej – monitoruje parametry zdrowotne czy zlicza kroki, ale podczas śledzenia aktywności korzysta z lokalizacji z telefonu, przez co zmierzony dystans może znacznie odbiegać od tego, który rzeczywiście pokonaliśmy. Następca tego modelu, Lily 2, pojawił się na rynku trzy lata później i niestety nie przyniósł rewolucji, na którą wszyscy liczyli. Ta nadeszła dopiero w październiku 2024 wraz z premierą Lily 2 Active.
Lily 2 Active różni się od Lily 2 zarówno wyglądem, jak i funkcjami. Choć po wariancie modelu można byłoby spodziewać się raczej kosmetycznych poprawek, takich jak wprowadzenie nowych aktywności, to tym razem Garmin postanowił zrobić użytkownikom sporą niespodziankę. Różnice między Lily 2 a Lily 2 Active są na tyle duże, że najnowszy model równie dobrze mógłby zostać nazwany Lily 3. Poznaj najistotniejsze zmiany.
Do wyboru mamy trzy warianty kolorystyczne, wyłącznie z paskiem silikonowym. Jedną z pierwszych rzeczy, które rzucają się w oczy po otwarciu pudełka, jest większa niż w innych modelach tej linii koperta mająca 38 mm, czyli o 3 mm więcej od poprzednika. Kolejną bardzo istotną zmianą jest dodanie fizycznych przycisków, co znacznie ułatwia obsługę zegarka – nie tylko podczas aktywności, ale także na co dzień. Przyciski są dwa i zostały umieszczone po prawej stronie urządzenia. Górny to Start/Stop, służący również do akceptowania, a dolny to Back/Lap. Dłuższe przytrzymanie przycisku Start otwiera podręczne menu, zawierające funkcje takie jak płatności czy sterowanie muzyką. Nie zrezygnowano także z przycisku dotykowego, który służy do cofania do poprzedniego ekranu. Może także zostać zaprogramowany jako skrót do wybranej aplikacji. Zmianie uległo też gniazdo ładowania. Producent zrezygnował z ładowarki z klipsem na rzecz standardowego wejścia, takiego jak w większości innych modeli marki Garmin.
Lily 2 Active ma to, na co wszyscy czekali – wbudowany moduł Multi-GNSS. Od razu nasuwa się jednak pytanie – co z czasem pracy na baterii? Poprzednie modele w trybie zegarka pracowały maksymalnie 5 dni, a śledzenie lokalizacji skróciłoby ten czas jeszcze mocniej... Użytkowników Lily 2 Active czeka miłe zaskoczenie. Większa koperta oznacza też większą baterię, która pozwala na jeszcze dłuższą pracę w trybie zegarka do 9 dni oraz do 9 godzin w trybie GPS. W zestawieniu z innymi modelami Marki Garmin może nie wydaje się to imponującą wartością, jednak warto pamiętać, że w przypadku tej linii niewielki rozmiar koperty to główny priorytet.
Wraz z wprowadzeniem modułu GPS w zegarku pojawiło się również kilkanaście nowych profili sportowych. Rozbudowano przede wszystkim o aktywności na świeżym powietrzu – dodano m.in. sporty wodne (SUP i wioślarstwo), rakietowe (pickleball, tenis, padel) oraz zimowe (m.in. narty, biegi narciarskie czy snowboard). Garmin Lily 2 Active może śledzić również grę w golfa, choć związane z nią funkcje są w ograniczone w porównaniu do innych modeli. Zegarek ma także funkcję wykrywania zdarzeń podczas aktywności na powietrzu oraz ręcznego wzywania pomocy. Choć takie funkcje nie powinny być podstawowym sposobem łączności z kontaktami ratunkowymi, to mogą być pomocnym narzędziem.
Istotną zmianą jest też wprowadzenie bardziej zaawansowanych funkcji sportowych, np. obsługi treningów interwałowych, które przydadzą się m.in. kobietom rozpoczynającym przygodę z bieganiem na bardziej zaawansowanym poziomie. Podczas treningu biegowego zegarek zmierzy także kadencję, a później – na podstawie zebranych danych – określi pułap tlenowy. O tym, że Lily 2 Active jest zegarkiem odpowiednim dla kobiet aktywnych, świadczy też możliwość podłączenia do niego zewnętrznych czujników, np. pasa tętna.
Lily 2 Active jest przystosowany także do treningów fitness. W przypadku ćwiczeń siłowych, jogi czy pilatesu mamy możliwość odznaczania serii, pozycji czy etapów treningu przy pomocy przycisku Lap. W ramach aktywności HIIT mamy dostęp do kilku trybów stopera, dostosowanych do różnych profili ćwiczeń.
Kolejną funkcjonalnością, którą otrzymał Lily 2 Active, jest Garmin Pay. Do tej pory płatności zbliżeniowe były dostępne jedynie w Lily 2 Classic. Zegarek ten miał jednak jedną wadę – skórzany pasek, który nie sprawdza się podczas aktywności. Decydując się na Lily 2 Active wystarczy, że podepniesz kartę płatniczą w aplikacji w telefonie, aby móc np. zapłacić za wodę w trakcie treningu bez wyjmowania karty czy telefonu.
Poza standardowymi funkcjami, takimi jak pomiar tętna czy poziomu natlenienia krwi, w Lily 2 Active pojawił się Health Snapshot – dwuminutowy pomiar parametrów życiowych, który pozwala określić ogólny stan układu krążenia. Wyniki takiego pomiaru są później prezentowane w postaci raportu. Zegarek ma także zaawansowany monitoring snu – zaobserwuje nie tylko długość jego trwania z podziałem na fazy, lecz także zmienność tętna, która pozwala określić poziom zmęczenia organizmu. Wesprze nas również w momentach stresu – wśród aktywności zdrowotnych znajdziemy m.in. ćwiczenia oddechowe i medytację.
Lily 2 Active jest zegarkiem marki Garmin, na który czekało wiele kobiet. Jego atutem jest już nie tylko elegancki wygląd, ale także funkcjonalność, która niewiele odbiega od tej oferowanej np. przez Vivoactive 5. Wbudowany moduł GPS, rozbudowana funkcjonalność sportowa oraz możliwość płatności zbliżeniowych sprawiają, że to zegarek idealny na co dzień oraz do rekreacyjnych treningów – nie tylko dla miłośniczek biegania, ale także sportów takich jak taniec, pilates czy joga.