​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Venu 2 Plus — pierwszy Garmin, z którym sobie porozmawiamy!

Venu 2 Plus — pierwszy Garmin, z którym sobie porozmawiamy!

Opublikowany :
Kategorie : Zegarki sportowe

Rok 2021 nie był szczególnie ciekawy pod względem nowości. Garmin pokazał nam jedynie dwa nowe modele (Enduro oraz Lily) i dwa „odświeżenia” znanych już wcześniej linii zegarków (Forerunner 55 oraz Venu 2). Najgorętszą premierą zdecydowanie był Venu 2 - zegarek, który jako pierwszy pokazał dobrze wykorzystaną siłę ekranu AMOLED, nie tracąc przy tym na czasie działania baterii. Jednakże 2021 pora zostawić już za sobą i wkroczyć z pełną siłą w nowy 2022 rok. Z tego samego założenia ewidentnie wyszedł Garmin i w 4. dniu nowego roku od razu zaatakował nowością, której nikt chyba się nie spodziewał — Venu 2 Plus.

Venu 2 Plus trzy wersja kolorystyczne

Co nowego zaoferuje nam ten zegarek i czy sprawi, że o myśli zakupu Venu 2 będzie można zapomnieć? Wszystkie zmiany względem poprzednika przedstawimy już za chwilę.

Zmiany fizyczne

Z zewnątrz zegarek zmienił się nieznacznie. W Venu 2 do wyboru mieliśmy dwa rozmiary. Wersję standardową o średnicy koperty 45 mm oraz wersję „s” o średnicy 40 mm. Rozmiar Venu 2 Plus jest identyczny, jak w przypadku Venu pierwszej generacji, a więc koperta wypada rozmiarowo pomiędzy Venu 2 i 2s, mając średnicę 43 mm. Nie zmienił się przy tym jednak rozmiar wyświetlacza — nadal mamy do czynienia z ekranem AMOLED o przekątnej 1,3 cala oraz rozdzielczości 416 na 416 pikseli jak w przypadku większego Venu 2.

Venu 2 Plus
Garmin Venu 2 Plus z tyłu

Zmianie uległa także szerokość paska. Do Venu 2 Plus możemy stosować paski w systemie Quick Release o szerokości 20 mm. Ponownie jest to powrót do wymiarów znanych z Venu „jedynki”. W dużym więc skrócie — Venu 2 Plus ma rozmiary Venu „jedynki”, ale z zachowaniem wielkości wyświetlacza z Venu 2. Gdy odwrócimy zegarek, zobaczymy także, że zmienił się materiał, z którego wykonany jest dekiel. W Venu 2 był to kompozyt, a w Venu 2 Plus tył zegarka wykonany jest ze stali nierdzewnej. Venu 2 Plus otrzymał także trzeci przycisk fizyczny, zlokalizowany pomiędzy dwoma przyciskami, które znamy z Venu 2 bez plusa.

Dla tego przycisku możemy przypisać jedną z wielu funkcji, między innymi dostęp do portfela, obsługi muzyki czy budzika. Przycisk może obsłużyć dwa różne skróty — zarówno po krótkim naciśnięciu, jak i dłuższym jego przytrzymaniu. W zegarku wykorzystano także ten sam czujnik pomiaru tętna co w poprzedniku, czyli czwartą generację nadgarstkowego pomiaru tętna oraz saturacji Elevate. Na pierwszy rzut oka (poza przyciskiem) trudno znaleźć różnice zewnętrzne.

Venu 2 Plus z boku

Więcej dzieje się wewnątrz obudowy, ponieważ po raz pierwszy do zegarka marki Garmin dodano głośnik (pełnoprawny, a nie prosty „buzzer”) oraz mikrofon. Ale po co nam to w zegarku?

Zmiany oprogramowania

Płynnie przejdziemy sobie więc do tego, po co nam ten mikrofon i głośnik. Otóż w Venu 2 Plus po raz pierwszy w asortymencie produktów Garmina mamy możliwość prowadzenia rozmowy telefonicznej przez zegarek. Oczywiście nadal głównym urządzeniem, które będzie odpowiadać za odbieranie i prowadzenie połączenia, będzie sparowany poprzez Bluetooth telefon, ale głos naszego rozmówcy będzie przekazywany na głośnik zegarka, a nasz głos będzie zbierany przez mikrofon i transmitowany na telefon — tę samą zasadę wykorzystują wszelkie zestawy głośnomówiące w autach czy słuchawkach bezprzewodowych.

Venu 2 Plus widok z boku

Takie rozwiązanie będzie szczególnie użyteczne, gdy telefon mamy głęboko schowany w torbie czy plecaku, a jego znalezienie będzie wymagać od nas poświęcenia na to wiele czasu, ale także na przykład w trakcie treningu.

Poza samym odebraniem połączenia i prowadzeniem rozmowy możemy także bezpośrednio z zegarka połączenie zainicjować — poprzez wykręcenie numeru na tarczy z użyciem wirtualnej klawiatury lub też wybranie numeru z książki adresowej w aplikacji Garmin Connect. Rozmowa telefoniczna może być też automatycznie wykonywana w razie uruchomienia alertu pomocy — to rozwiązanie zapewni szybki kontakt z bliskimi osobami w razie wypadku. Poza rozmową z bliskimi możemy porozmawiać także ze sztuczną inteligencją, za sprawą wsparcia Asystenta Google, Siri od Apple oraz Bixby od Samsunga.

Garmin Venu 2 Plus z boku
Czarny Garmin Venu 2 Plus z boku

Rozwiązanie to umożliwi nam np. wytyczenie na telefonie najszybszej trasy do pracy przez asystenta Google, czy też napisanie wiadomości SMS bez dotykania telefonu — wszystko z użyciem jedynie naszych komend głosowych. Można też oczywiście poprosić naszego asystenta o wybranie numeru telefonu do konkretnej osoby, aby szybko się z nią skontaktować, bez konieczności dodawania kontaktu do książki telefonicznej w aplikacji Connect oraz przy zminimalizowaniu ilości „kliknięć” na zegarku — wystarczy wydać komendę „zadzwoń do Jan Kowalski” i telefon rozpocznie połączenie, z opcją przekazania go od razu na zegarek.

Głośnik także zastąpił tradycyjny „buzzer” spotykany w wielu sprzętach Garmina, więc zegarek obsługuje dowolne dźwięki, a nie tylko proste „pikanie”. Od teraz także możemy odtwarzać muzykę bezpośrednio z zegarka, a nie tylko na zestawy słuchawkowe lub głośniki Bluetooth, ale też przez wbudowany głośnik. Zmianą jest również to, że dzięki głośnikowi zegarek przestał być milczący — poprzednie serie Venu i Vivoactive nie miały wbudowanego nawet buzzera, przez co jedyny alarm, jaki mieliśmy to sygnał wibracyjny — teraz możemy być informowani na przykład o alertach urządzenia także dźwiękami.

Pasek czarny Garmin Venu 2 Plus

Poza nowościami w oprogramowaniu polegającymi na wykorzystaniu głośnika i mikrofonu nie zaobserwowaliśmy większych zmian — to nadal dobry Venu 2, a więc ma dostęp do ponad 25 trybów sportowych, obsługę płatności zbliżeniowych Garmin Pay i jest bardzo zaawansowanym monitorem dziennej aktywności. A to jedynie krótka lista jego najważniejszych funkcji. O Venu 2 napisaliśmy oddzielny artykuł, do którego przeczytania z tego miejsca zapraszamy: https://www.eazymut.pl/blog/garmin-venu-2-n57

Podsumowanie

Venu 2 Plus to kolejny sygnał, że Garmin zaczyna atakować rynek tradycyjnych smartwatchy. Funkcja przekazywania połączeń głosowych z telefonu na zegarek była jedną z częściej poszukiwanych funkcji, o które pytali nasi klienci. Z przyjemnością będziemy mogli w końcu zaproponować zegarek, który odpowie na ich potrzeby, liczymy na więcej modeli, które będą posiadały tę funkcjonalność. Skoro tak zaczyna się rok, to ciekawe czym jeszcze zaskoczą nas producenci topowej elektroniki sportowej w dalszej części sezonu. My nie możemy się doczekać, a Wy?

biały i czarny Garmin Venu 2 Plus

Udostępnij