​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Coros Dura - nowy gracz na rynku liczników rowerowych

Coros Dura - nowy gracz na rynku liczników rowerowych

Opublikowany :
Kategorie : Kolarstwo

Marka Coros, choć na rynku sportowych urządzeń nawigacyjnych jest graczem stosunkowo młodym, w porównaniu do takich gigantów jak Garmin, Wahoo czy Hammerhead, staje się poważnym konkurentem. Ich zegarki GPS zyskały już sporą rzeszę fanów, a premiera Vertix 2S tylko to potwierdziła. Teraz Coros Dura wkracza na rynek nawigacji rowerowych i choć nie jest rewolucją, to z pewnością mocnym debiutem w segmencie kolarskim. Długi czas pracy baterii, praktyczne funkcje nawigacyjne i panel solarny to tylko niektóre z jej zalet. Ale czy to wystarczy, by sprostać konkurencji?

KONSTRUKCJA URZĄDZENIA I ZASTOSOWANE TECHNOLOGIE

Przyznać trzeba, że nowa nawigacja wygląda naprawdę nieźle. Jej wymiary fizyczne to 60,8 × 99,5 × 15,7 mm. Dla porównania najnowszy Garmin Edge 1050 to 60,2 × 118,5 × 16,3 mm. Jak widać, Dura jest szersza, ale za to mniejsza i cieńsza od Edge 1050. Oznacza to, że może ona lepiej pasować do mniejszych kierownic lub być bardziej komfortowa w użyciu dla osób o mniejszych dłoniach. Dura o wadze 99 g jest również znacznie lżejsza od Edge 1040 czy 1050 (ich waga to ok. 125 g). Różnica 26 gramów może wydawać się niewielka, ale w przypadku urządzenia montowanego na kierownicy roweru może mieć duże znaczenie, szczególnie podczas długich podjazdów.

Coros Dura - nowy gracz na rynku liczników rowerowych

Nawigacja rowerowa Coros Dura wyposażona jest w wyświetlacz MIP always-on, co oznacza, że jest on zawsze włączony. To praktyczne rozwiązanie, zapewniające bardzo dobrą widoczność ekranu, nawet w pełnym słońcu. Rozdzielczość wyświetlacza wynosi 400 × 240 pikseli, co jest dobrym parametrem porównywalnym z innymi nawigacjami rowerowymi na rynku. Urządzenie posiada ekran dotykowy, a także dwa przyciski: klasyczny i koronkę. Koronka ułatwia poruszanie się po menu, zwłaszcza gdy ekran jest mokry lub zabrudzony. Pozwala również na szybkie przełączanie się między ekranami danych. Koronka to charakterystyczny element nawigacji Coros, znany już z wcześniejszych modeli zegarków tej firmy.

Coros Dura - nowy gracz na rynku liczników rowerowych

Jedną z głównych zalet tej nawigacji rowerowej jest niewiarygodnie długi czas pracy na baterii. Producent obiecuje do 120 godzin działania przy włączonych wszystkich systemach satelitarnych. Natomiast przy użyciu bardziej wymagającego trybu z podwójną częstotliwością (L1+L5) bateria wytrzyma do 70 godzin. To nie wszystko! Nawigacja posiada wbudowany panel solarny, który doładowuje baterię podczas jazdy w słoneczny dzień. Jedna godzina na słońcu to dwie dodatkowe godziny działania urządzenia!

FUNKCJONALNOŚĆ

Coros Dura oferuje nam pięć trybów aktywności: Road, Gravel, MTB, E-bike i Indoor. Istnieje opcja edycji pól danych dla poszczególnych aktywności, którą przeprowadza się za pomocą aplikacji Coros App. Nawigacja posiada trzy tryby ustawień GPS: wysokiej dokładności, zrównoważony i oszczędzania baterii. Dodatkowo podobnie jak Garmin Edge i jego funkcja SatlQ, DURA posiada automatyczną konfigurację GPS. Co to oznacza w praktyce? Nawigacja analizuje aktualne warunki i automatycznie dobiera optymalne ustawienia GPS. Ma to na celu zapewnienie najlepszej równowagi pomiędzy dokładnością śledzenia trasy a żywotnością baterii.

Urządzenie posiada wbudowane mapy topograficzne, które mogą być przydatne podczas nawigacji rowerowej. Niestety mają ograniczony zakres danych i obejmują jedynie te same obszary, które są dostępne w zegarkach Coros. Mimo dużej 32 GB pamięci wewnętrznej możliwe jest wgranie tylko map udostępnionych na stronie producenta. Nie ma opcji dodawania własnych map lub map z innych źródeł.

Coros Dura - nowy gracz na rynku liczników rowerowych

Ciekawostką jest, że Coros Dura dysponuje trybem podziału ekranu, która znana jest nam z urządzeń Garmin. Funkcja dedykowana jest dla triatlonistów. Posiadacze zegarków Coros, którzy startują w zawodach triatlonowych, mogą automatycznie zsynchronizować się z Dura, aby wszystkie dane dotyczące etapu rowerowego były na nim rejestrowane i wyświetlane. Po ukończeniu etapu rowerowego nawigacja Dura automatycznie przekazuje zebrane dane do zegarka marki Coros. Następnie triatleta może kontynuować śledzenie etapu biegowego bezpośrednio na swoim zegarku. To praktyczne rozwiązanie ułatwiające śledzenie wyników i pozwalające zaoszczędzić czas w strefie zmian.

Urządzenie można sparować z różnymi akcesoriami dzięki zastosowaniu technologii ANT+ i Bluetooth, są to m.in. pasy tętna, pomiary mocy, czujnik kadencji i prędkości. Producent deklaruje kompatybilność z oświetleniem i radarami takich firm, jak Garmin, Bryton, Maijin i IGPS. 

Dura w zasadzie posiada wszystkie funkcje nawigacyjne, które spełniają oczekiwania większości rowerzystów. Mamy do dyspozycji opcję checkpointów, powrót do startu, alert o zjechaniu z kursu, nawigację zakręt po zakręcie czy detale wspinaczki. Jest też opcja przeliczania ponownie trasy do celu, jednak ze względu na mapy offline ta opcja wymaga stałego połączenia z telefonem i aplikacją Coros. Producent deklaruje, że dane mapy są wspierane przez Google Maps. Jednak, czy to rozwiązanie jest dobre? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Mapy Google to nie jest zawsze najlepsze rozwiązanie nawigacji do jazdy na rowerze. Ciekawą opcją jest natomiast możliwość synchronizacji nowej trasy w czasie trwania aktywności. Po testach na pewno damy Wam znać jak to wygląda w praktyce. Coros Dura posiada również opcję Group Tracking, alert bezpieczeństwa i alarm rowerowy. Jednak podobnie jak w przypadku map, wszystkie trzy opcje wymagają stałego połączenia z telefonem i aplikacją Coros. 

Coros Dura - nowy gracz na rynku liczników rowerowych

Funkcjonalność urządzenia pozwala również na rejestrowanie danych dotyczących obciążenia, efektów treningu, zalecanych obciążeń treningowych, FTP Test, czasu regeneracji czy alertów dla aktywności (kadencja, dystans, tętno, czas, moc etc.). Dostępne są także gotowe plany treningowe oraz możliwość tworzenia własnych. Obsługiwane są również aplikacje wewnętrzne jak Strava, Komoot czy Relive. Aplikacja Zwift nie jest aktualnie wspierana, natomiast producent pracuje nad wdrożeniem kompatybilności z jedną z najbardziej popularnych platform do jazdy w pomieszczeniu.

PODSUMOWANIE

Czy nawigacja jest rewolucją? Nic z tych rzeczy, natomiast niewątpliwie jest to krok milowy dla marki Coros. Patrząc na przykładzie zegarków, producent wspiera i rozwija swoje produkty i przy tym bierze pod uwagę opinie użytkowników. Coros Dura to nawigacja z najdłuższym czasem działania na rynku, z panelem solarnym (całkiem sporym swoją drogą) i podstawowymi funkcjami nawigacyjnymi. Do tego najwyższy moduł GPS (L1+L5), który daje nam gwarancję dokładnego rejestrowania naszych przygód w terenie. Na duży plus na pewno zasługuje obsługa lampek i radarów innych firm, co zwiększa nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy. To wszystko wraz z niewielką ceną powoduje, że nawigacja na pewno znajdzie rzeszę swoich odbiorców a wraz z późniejszymi aktualizacjami i miejmy nadzieję, dodawaniem nowych funkcji, nawigacja zyska jeszcze więcej.

Coros Dura - nowy gracz na rynku liczników rowerowych


Produkty powiązane

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com