​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Co lepsze na rower – zegarek czy licznik?

Co lepsze na rower – zegarek czy licznik?

Opublikowany :
Kategorie : Kolarstwo

Jednym z częściej pojawiających się pytań do naszych konsultantów jest to „co lepiej wybrać do jazdy na rowerze – licznik rowerowy czy zegarek z GPS?". Pytanie, na które trudno znaleźć jedną odpowiedź odpowiednią dla każdego, ponieważ różne mamy oczekiwania i potrzeby. Postaramy się przyjrzeć obydwóm rozwiązaniom, wyszczególnić mocne i słabe strony, oraz ułatwić Wam odpowiedni wybór. Co lepsze zegarek czy licznik na rower? Sprawdźcie!

Co lepsze licznik rowerowy czy zegarek - uniwersalność urządzenia

Nie ukrywajmy – zegarek będzie urządzeniem, z którego będziemy korzystać nie tylko podczas treningu rowerowego. Będzie nam służyć jako urządzenie na co dzień, które wyświetli powiadomienia z telefonu, zmierzy puls w ciągu dnia czy będzie pełnić funkcję asystenta treningu  i to nie tylko rowerowego. Licznik rowerowy towarzyszyć nam będzie tylko na rowerze, ewentualnie do nawigacji po drogach w zastępstwie telefonu. Trudno byłoby z nim choćby pływać.

Precyzja pomiaru

Zarówno zegarki jak i liczniki rowerowe wyposażone są w dokładnie te same moduły GPS, więc i dokładność pomiaru będzie zbliżona. W idealnych warunkach system GPS ustali naszą pozycję z dokładnością ok. 4 metrów. Jeśli taka dokładność jest dla nas niewystarczająca, to dodatkowo zarówno do zegarków jak i komputerów rowerowych można podłączyć czujnik prędkości, który będzie mierzyć prędkość z koła. Gwarantuje nam to jeszcze większą precyzję pomiaru dystansu i prędkości niż GPS. Wygoda użytkowania

Jako urządzenie tworzone z myślą o używaniu na rowerze liczniki charakteryzują się lepszą ergonomią w użytkowaniu. Zacznijmy od mnogości różnych uchwytów, które możemy dobrać sobie do naszego roweru czy preferencji. Mamy też większy wyświetlacz, wybór czy chcemy sterować przez dotyk, czy też przyciskami w połączeniu z bardziej zaawansowanymi funkcjami trasowania zdecydowanie przemawiają za licznikiem. Zegarek też jednak może się dla części osób spisać, jednakże ekran będzie mniejszy, przesuwanie trasy będzie długotrwałe i bardziej męczące, a montaż na rowerze w części przypadków utrudniona, szczególnie na kierownicy "aero".

Zastosowanie treningowe

Ten aspekt zależy od modelu, jaki bierzemy pod uwagę. Jeśli np. porównamy sobie zaawansowanie rozbudowanego zegarka treningowego do podstawowego licznika to wiadomo, że zegarek "może więcej". Jednakże nie znajdziemy żadnej funkcji rowerowo-treningowej w zegarku, której droższy model licznika nie będzie w stanie obsłużyć, natomiast znajdziemy takie, których najdroższy nawet zegarek nam nie umożliwi, jak np. propozycje treningowe generowane przez urządzenie. Dodatkowo z racji większego ekranu możemy wyświetlić więcej danych na jednym ekranie, nie tracąc na czytelności tychże danych.


Funkcje nawigacyjne

Z racji większego wyświetlacza nawigacja po mapach jest o wiele wygodniejsza niż na zegarku. Większy ekran to większy obszar mapy przy tej samej skali. Dodatkowo przesuwanie mapy na ekranie dotykowym jest o wiele wygodniejsze niż przy pomocy przycisków w zegarku gdzie mamy do wyboru trzy tryby: przesuwanie góra/dół, lewo/prawo lub zmniejszanie i zwiększanie skali. Takie rozwiązanie jest irytujące i kłopotliwe, natomiast przesunięcie mapy palcem na ekranie dotykowym jest szybkie i intuicyjne - podobne do obsługi mapy na smartfonie. Dodatkowo na licznikach (w większości modeli) możemy podać konkretny adres, na który chcemy dojechać i urządzenie nas tam zaprowadzi. Żeby zrobić coś takiego z zegarkiem, musimy znać współrzędne geograficzne i je wpisać, co też wiąże się z uporczywym i powolnym klikaniem. Licznik będzie w nawigacji szybszy i wygodniejszy.


Co lepsze zegarek czy licznik na rower - podsumowanie

Najważniejszym pytaniem, jakie musimy sobie zadać to czy chcemy mieć urządzenie do używania tylko na rowerze. Jeżeli tak, to opcja z licznikiem ma same plusy – wygoda, niższa cena liczników od zegarków z podobnym funkcjami (żeby znaleźć te same funkcje, co w Edge 830 musimy wybrać Fenixa 6 Pro lub Forerunner 945, które są droższe o ok. tysiąc złotych od licznika), możliwość szybkiego montażu/demontażu na rowerze w dedykowanym uchwycie. Jeśli natomiast chcemy mieć urządzenie użyteczne także na co dzień lub też do innych treningów niż rower, to powinniśmy się zdecydować na zegarek, jednakże będziemy musieli się pogodzić z pewnymi niedogodnościami. Najlepszą opcją oczywiście jest posiadanie dwóch urządzeń, które współpracują i zapisują dane do tej samej aplikacji - Garmin Connect. Natomiast z jednym urządzeniem też można z powodzeniem trenować, kwestia tylko odpowiedniego wyboru, w którym mamy nadzieję, w pewnym stopniu, pomogliśmy. Jaki zegarek na rower warto wybrać? Sprawdź nasze zegarki garmin w naszym sklepie.

Produkty powiązane

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com