​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Forerunner 970. Zegarek doskonały?

Forerunner 970. Zegarek doskonały?

Opublikowany :
Kategorie : Zegarki sportowe

Po tym, jak Garmin wprowadził do sprzedaży nowe zegarki z linii Fenix, oczywiste było, że niedługo można będzie też spodziewać się kolejnych modeli z serii Forerunner. Mniej oczywistą kwestią było to, jakich nowych funkcji możemy się spodziewać. Dodanie mikrofonu i głośnika wydawało się pewniakiem, ale np. certyfikacja nurkowa wydawała się mało prawdopodobna. Okazało się jednak, że otrzymaliśmy całkiem sporo nowości, jednak czy będą przydatne dla każdego i czy każdy będzie mógł z nich skorzystać? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi zmianami.

Garmin Forerunner 970 Wyglad

Recenzja Garmin Forerunner 970

Na pierwszy rzut oka nowy Forerunner wygląda bardzo podobnie do swojego starszego brata. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej, zauważymy osłonę, pod którą kryje się mikrofon i głośnik. Podobnie jak w przypadku zegarków z serii Fenix 8, nie wpłynęło to na wodoszczelność urządzenia – nadal wynosi ona 5 ATM. Kolejną zmianą jest wprowadzenie czujnika tętna 5. generacji. Takich ruchów producenta można było się spodziewać. Nieco mniej oczywiste są dwie kolejne nowości: wbudowana latarka oraz… szkło szafirowe. Do tej pory szafirowe soczewki były zarezerwowane dla linii flagowych oraz zegarków specjalistycznych. Co więcej, jest ona standardem – Garmin nie wypuścił wariantu z innym rodzajem szkła.

Garmin Forerunner 970 Budowa

Różnice po uruchomieniu

Nowy Forerunner 970, podobnie jak poprzednik, został wyposażony w dotykowy wyświetlacz 1,4" w technologii AMOLED. Czy to oznacza, że modele z tej linii z wyświetlaczem Memory-In-Pixel odchodzą w zapomnienie? Jest to wysoce prawdopodobne. Możliwe, że MIP-y będą dostępne tylko w liniach FenixInstinctEnduro - czyli tych, w których najistotniejszy jest czas pracy. Producent odpowiada na głosy o problemach z czytelnością AMOLED-u w słońcu poprzez udoskonalanie tego typu ekranu - w Forerunnerze 970 poprawiono jego jasność. Po uruchomieniu zobaczymy nie tylko jaśniejszy wyświetlacz, ale też odświeżony interfejs. Nowe oprogramowanie, dostępne już wcześniej w Fenixie 8, najwyraźniej spotkało się z pozytywnym odbiorem. Uwagę zwraca przede wszystkim ulepszony ekran aktywności, który pozwala na łatwy dostęp do wielu przydatnych funkcji, wcześniej ukrytych w ustawieniach.

Nowe funkcje w porównaniu do Forerunnera 965

Zmiana interfejsu to jedynie wierzchołek góry lodowej. Najważniejsze zmiany pojawiły się w funkcjach, szczególnie tych sportowych. Nowe opcje, które pojawiły się w Forerunnerze 970, są bardzo ciekawe, ale niektóre z nich będą dostępne jedynie dla wąskiego grona odbiorców. Zobacz, co się zmieniło.

Garmin Forerunner 970 i HRM 600

Rozszerzone parametry dynamiki biegu

Jedną z najważniejszych zmian jest rozszerzenie parametrów dynamiki biegowej – dodano pomiar utraty prędkości ruchu podczas kontaktu stopy z podłożem oraz jej procent. Wartości te nie tylko są istotne same w sobie, ale też pozwalają na wyliczenie ekonomii biegu. O tym, co kryje się za tą nazwą, opowiemy za chwilę. W tym momencie warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób odbywa się pomiar utraty prędkości ruchu. Jest to możliwe jedynie przy wykorzystaniu pasa tętna HRM 600. Oznacza to, że jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjał modelu Forerunner 970, czekają nas większe zakupy - będzie trzeba zainwestować nie tylko w zegarek, ale także w czujnik tętna.

Garmin Forerunner 970 Ergonomia Biegu

Ekonomia biegu

Nowe wskaźniki są powiązane z parametrami dynamiki biegu. Ekonomia biegu mówi o tym, jak skutecznie organizm przekształca energię w wydajność. Im niższa wartość tego wskaźnika, wyrażana w ml/kg/km, tym lepiej - oznacza to, że organizm potrzebował do pokonania dystansu mniejszej ilości energii. Podczas wyliczania tego parametru pod uwagę brane są: historia aktywności, informacje z profilu, takie jak waga czy wzrost, tętno oraz dynamika biegu z największym  naciskiem na utratę prędkości ruchu w trakcie kontaktu nogi z podłożem. Ekonomia biegu jest na tyle zaawansowanym parametrem, że trudno uznać ją zaczynnik, który mógłby być główną przyczyną, dla której amator miałby kupić to urządzenie. Najprawdopodobniej będzie dla niego ciekawostką, która może pomóc poprawić technikę biegu.



Garmin Forerunner 970 Tolerancja Biegowa

Tolerancja biegowa

Kolejną nowością, która pojawiła się po raz pierwszy w tym modelu, jest tolerancja biegowa. Ma ona pomóc w zaplanowaniu obciążenia biomechanicznego w taki sposób, aby uniknąć kontuzji. Po każdym treningu określi wpływ biegu na twój organizm i jakiemu dystansowi pokonanemu na płaskiej nawierzchni odpowiada pokonana trasa. W wyliczeniach algorytm uwzględnia liczbę zbiegów i podbiegów, parametry dynamiki biegu, a także intensywność wysiłku. Dzięki tej funkcji zegarek zaproponuje też maksymalny kilometraż tygodniowy, przy którym treningi będą efektywne, ale jednocześnie bezpiecznedla organizmu.





Inne funkcje biegowe 

Poza wcześniej wspomnianą rozwiniętą dynamiką biegu w nowym Forerunnerze 970 pojawiły się również inne funkcje sportowe. Biegaczom długodystansowym z pewnością przyda się nowa opcja Auto Lap przez bramki do pomiaru czasu. Polega ona na dostosowaniu miejsc, w których zapisywane są międzyczasy, do punktów kontrolnych oznaczonych na trasie. Kolejną nowością jest przewidywany czas ukończenia zaplanowanego wyścigu. Zegarek, uwzględniając pułap tlenowy i stan organizmu szacuje, ile czasu zajęłoby użytkownikowi pokonanie określonej trasy, gdyby stanął na starcie w tym momencie. To ciekawy parametr, który pozwala ocenić, jak idą przygotowania i na jakim ich etapie jesteśmy, a także zaobserwować, jak obecny styl życia (np. ilość snu) może wpłynąć na rezultaty. 

Multisport i dodatkowe aktywności

Forerunner to linia zegarków multisportowych, o czym nie zapomniano podczas tworzenia nowego zegarka. Wprowadzono funkcje, które przydadzą się miłośnikom np. triathlonu. Pierwsza z nich to Garmin Coach dla triathlonu. Zaplanowane treningi pozwolą rozpocząć przygodę z tą dyscypliną w sposób rozsądny i bezpieczny. Gotowe plany nie są tylko dla początkujących - sprawdzą się również u osób, które trenują już od jakiegoś czasu. Kolejną przydatną funkcją jest możliwość planowania ustrukturyzowanych treningów zakładkowych i multisportowych. Będzie to szczególnie istotne dla osób, które są już na bardziej zaawansowanym poziomie przygotowań. Warto wspomnieć również o innych funkcjach sportowych, np. nowych profilach aktywności. Znajdziemy wśród nich np. triathlon na basenie, a także jazdę konną, która - mimo dużej popularności tej dyscypliny - do tej pory nie była uwzględniana w zegarkach Garmin.

Garmin Forerunner 970 Garmin Coach i nawigacja

Rozszerzona nawigacja

To, że nowy Forerunner 970 będzie wyposażony w opcje nawigacyjne, wydawało się dość oczywiste. Funkcje powiązane z mapami są jednak teraz jeszcze lepsze - znacznie rozszerzono opcje nawigacyjne. Zegarek nie tylko poprowadzi nas po wcześniej zaplanowanej trasie, ale również utworzy nową, gdy wyszukamy na urządzeniu punkt docelowy (nie musi być to punkt na mapie - można skorzystać z wyszukiwarki lokalizacji). Nowością, z której do tej pory nie mogli skorzystać posiadacze innych modeli, jest powrót do punktu startu nową trasą. Forerunner 970 może zaplanować trzy propozycje szlaków  o określonej długości i prowadzących w wybranym kierunku świata. Trasy są wyświetlane na mapach o  nowym, bardziej przejrzystym designie, co ułatwia ich odczytywanie.

Funkcje zdrowotne

Po omówieniu tego, co najważniejsze, czyli funkcji sportowych, przyjrzyjmy się funkcjom związanym ze zdrowiem i codziennym funkcjonowaniem. Co nowego pojawiło się w modelu Forerunner 970?

EKG i funkcje zdrowia kobiet

Nowy czujnik tętna wprowadza możliwość przeprowadzenia badania EKG, z którym mieliśmy do czynienia np. w modelach z linii Fenix 8 czy Epix Pro. Nie jest to jednak jedyna funkcja, którą zyskujemy dzięki sensorowi piątej generacji. W parze z nim idzie możliwość pomiaru temperatury skóry, która przekłada się m.in. na ocenę aklimatyzacji cieplnej i wysokościowej oraz monitorowanie snu. Badanie temperatury umożliwia też dokładniejsze monitorowanie zdrowia kobiet. Dzięki temu parametrowi możliwe jest dokładniejsze śledzenie cyklu oraz bardziej precyzyjne wyznaczanie dnia owulacji.

Wieczorny raport

Ciekawostką jest też wprowadzenie wieczornego raportu. Ma formę zbliżoną do tego, który widzimy na zegarku po przebudzeniu. Znajdziemy w nim informacje o zapotrzebowaniu na sen, treningu proponowanym na kolejny dzień, prognozę pogody oraz przypomnienie o nadchodzących wydarzeniach. Podobnie jak w przypadku porannego raportu, możemy dostosować go do siebie - zmienimy zarówno dane, które się pojawiają, jak i porę wyświetlania. 

Garmin Forerunner 970 na nadgarstku

Co jeszcze się zmieniło?

Zajmijmy się także drobnymi zmianami, które mogą wydawać się mało istotne, ale w rzeczywistości znacznie podnoszą komfort użytkowania. Pierwszą z nich jest możliwość migracji ustawień i danych z poprzedniego zegarka Forerunner. Jest to nie tylko wygodne, ale też pozwala zaoszczędzić czas. Zmieniono również domyślne ustawienie częstotliwości zapisu danych o lokalizacji. Do tej pory domyślnie stosowano tryb inteligentny, który dostosowywał interwał zapisu do zachowań użytkownika. Niestety, nie był to system doskonały i niejednokrotnie powodował odchylenia w zapisanych trasach. W Forerunnerze 970 domyślną opcją jest zapis co 1 s, dzięki czemu uzyskane dane są pełniejsze. Kolejna różnica to dodanie trybów skupienia, które do tej pory były dostępne w Fenixach 8. Umożliwiają one wyciszenie wybranych powiadomień.

O wyglądzie raz jeszcze - warianty kolorystyczne

Podobnie jak poprzednik, Forerunner 970 jest dostępny w jednym rozmiarze - 47 mm. Tak samo jak w poprzednim modelu wprowadzono trzy wersje kolorystyczne:

Pierwsza z nich to klasyka, odpowiednia dla osób, które szukają uniwersalnego i dyskretnego zegarka. Koperta jest czarna (wyjątkiem jest osłona mikrofonu i głośnika w kolorze limonkowym), a pasek - czarno-grafitowy. Druga propozycja została stworzona z myślą o kobietach. Koperta i pasek w kolorze French Gray są uzupełnione przez ramkę w kolorze soft gold. Ciekawym dodatkiem są fioletowe elementy przy dziurkach paska oraz osłona mikrofonu w tym samym kolorze. Ostatnia propozycja to biała koperta, srebrna ramka oraz żółte akcenty - dobra dla osób, które lubią wyraźne, wyróżniające się akcesoria. Przed premierą zastanawiająca była jeszcze jedna kwestia - czy Garmin zdecyduje się na wprowadzenie do zestawów pasków QuickFit. Producent został jednak przy starym rozwiązaniu - zastosowaniu paska bez systemu szybkiego montażu. Możemy jednak oszukać system i po wymontowaniu poprzedniego paska założyć sam teleskop, co umożliwi korzystanie z pasków QuickFit o szerokości 22 mm.

Garmin Forerunner 970 Warianty kolorystyczne

Doskonały - ale czy na pewno?

Można byłoby pomyśleć, że Forerunner 970 to jeden z najciekawszych zegarków Garmin. Każde z urządzeń ma jednak wady. W przypadku tego modelu jedną z nich jest czas pracy na baterii w trybie zegarka - wynosi on zaledwie 15 dni. Dla porównania - poprzednik mógł pracować do 23 dni. Nowość lepiej jednak wypada lepiej podczas śledzenia aktywności - w trybie MultiGNSS z aktywną łącznością wielopasmową oferuje 21 h (poprzednik - 19 h),  a uruchomienie technologii SatIQ wydłuży ten czas do 23 h (w przypadku 965 - o godzinę mniej).

Tabela z czasami pracy Forerunner 970 vs 965

Tryb działania 

Forerunner 970 

Forerunner 965 

Tryb zegarka 

do 15 dni 

do 23 dni 

Tryb tylko GPS 

do 26 godzin 

do 31 godzin 

Tryb GNSS SatIQ 

do 23 godzin 

do 22 godzin 

Wszystkie systemy GNSS + wielopasmowo 

do 21 godzin 

do 19 godzin 

Tryb tylko GPS + muzyka 

do 14 godzin 

do 10,5 godziny 

Tryb GNSS SatIQ + muzyka 

do 13 godzin 

do 9 godzin 

Wszystkie systemy GNSS + wielopasmowo + muzyka 

do 12 godzin 

do 8,5 godziny 

Podsumowanie

Forerunner 970 jest powiewem świeżości w linii Forerunner. Garmin przygotował zegarek, który jest zarówno zaawansowany pod kątem sportowym, jak i funkcji smart. Cieszy również wprowadzenie szafirowej soczewki, na brak której do tej pory często narzekały osoby wahające się miedzy zegarkami z linii Forerunner a Fenixami. Decydując się na Forerunnera 970, otrzymujemy zegarek o bardzo zaawansowanych funkcjach sportowych, wielu opcjach smart oraz wytrzymałym szkle i - co bardzo ważne szczególnie w przypadku startów w triathlonie - łączący zaawansowane funkcje z niewielką wagą. To zdecydowanie jedna z ciekawszych propozycji w portfolio Garmina - nawet mimo tego, że wybrane funkcje działają jedynie w połączeniu z najnowszym pasem tętna, którego cena - przynajmniej na początku - może przyprawiać o lekkie zawroty głowy. Zachęcamy również do zapoznania się z omówieniem modelu Fenix 8.

Garmin Forerunner 970 Lifestyle

Produkty powiązane

Komentarze

Dodaj komentarz

 (z http://)

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com