​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Monitorowanie parametru HRV w zegarkach Garmin

Monitorowanie parametru HRV w zegarkach Garmin

Opublikowany :
Kategorie : Zdrowie , Zegarki sportowe

Na czym polega monitorowanie parametru HRV w zegarkach Garmin?

Jednym z ciekawszych wskaźników, dostępnych w najnowszych wersjach zegarków Garmin jest HRV, czyli zmienność tętna. Co on oznacza i jak odczytywać wyniki? O tym opowiem w poniższym artykule.

HRV (z ang. Heart Rate Variability) jest mierzony w milisekundach (ms) i wyznacza różnicę czasową pomiędzy poszczególnymi uderzeniami serca. Nasze serce nigdy nie bije dokładnie miarowo i paradoksalnie trochę wyższa zmienność jest dobrą informacją, ale więcej o tym za chwilę.

W zegarkach Garmin pomiar dokonywany jest w trakcie snu (czyli wtedy, gdy de facto najmniej się poruszamy), aby zapewnić jak najdokładniejsze odczyty. Z technicznego punktu widzenia za pomiar odpowiada pulsometr optyczny. Czujnik dokonuje pomiarów (diody LED podświetlane na zielono), bazując na odbitym świetle przepływającej krwi.

W aplikacji Garmin Connect możemy śledzić funkcję pomiaru HRV oraz trend zmienności tętna z 7 dni oraz ostatnich 4 tygodni. Możemy także przeglądać statystyki każdego dnia z uwzględnieniem najwyższej średniej 5-minutowej.

 

Monitorowanie HRV - zrównoważony

Na podstawie ustalonego punktu odniesienia otrzymujemy status HRV. Tutaj wyróżnia się stan zrównoważony (oznaczony kolorem zielonym), niezrównoważony (wskaźnik pomarańczowy), bądź najniższy (wskaźnik czerwony).

Na załączonym przykładzie widać, że stan przez dłuższy czas był unormowany. Jeden bardzo mocny trening na rowerze (2-minutowe maksymalne odcinki) wpłynął dość znacząco na poziom HRV, przez co średnia 7-dniowa była przez kilka dni poniżej normy. Na drugim zdjęciu widzimy kilkudniowe wartości sporo poniżej normy. Wszystko przez zatrucie, które spowodowało jednego dnia bardzo złe samopoczucie i potrzeba była paru kolejnych dni, by dojść do siebie.

Status zmienności tempa
Średnie nocne

Korzystanie z funkcji pomiaru HRV w urządzeniach Garmin może być przydatną wskazówką dla osób aktywnych, aby wiedzieć, kiedy potrzebujemy nieco zwolnić w treningu i nie ryzykować przetrenowania.

 

Na zegarku również możemy przeglądać podsumowanie z ostatnich dni. Ważniejsze w ocenie sytuacji od pojedynczego pomiaru będzie wykres średniej z 7 dni. Wyniki z dnia na dzień mogą się różnić w zależności od różnych czynników, dlatego należy zwracać uwagę na trend. HRV ma też wpływ na inny parametr, czyli naszą gotowość do treningu.

 

Monitorowanie parametru HRV w zegarkach Garmin

 

Jak uzyskać miarodajny punkt odniesienia? Powinniśmy w ciągu paru tygodni regularnie mierzyć nasze HRV. Im więcej wykonanych pomiarów, tym lepiej.  Po tym okresie aplikacja oszacuje nam pewną normę, wskaże górną i dolną granicę (oznaczone na wykresie na szarym polu).

 

Zrównoważone wyniki wskazują na dobry balans między treningami a regeneracją, umiarkowany poziom stresu, dobrą kondycję. Korzystnie na wyniki może wpływać też odpowiednie nawodnienie organizmu i zbilansowana dieta.

Niewielki wzrost również będzie dobry, bo może wskazywać, że nasza forma rośnie. Niskie wartości mogą oznaczać: zmęczenie np. po ciężkich treningach, po stresującym dniu, chorobę (HRV może być dobrym ostrzeżeniem) czy też nieodpowiednią dietę (np. alkohol).

Niektórzy mogą się zastanawiać, czy moje ogólne HRV jest niskie, czy wysokie, porównując je do wskaźników innych osób? Tak naprawdę nie ma większego sensu bezpośrednio porównywać danych między konkretnymi osobami, ponieważ dla każdego ten parametr może wyglądać nieco inaczej w zależności od: wieku, płci czy poziomu sprawności fizycznej.

średnie z 7 dni

 

Opcjonalnie pomiaru HRV możemy też dokonać w ciągu dnia z wykorzystaniem krótkiego, dwuminutowego testu, dzięki funkcji Health Snapshot. Tutaj też musimy zachować względnie nieruchomą pozycję ciała, żeby uzyskać miarodajny wynik pomiaru HRV.

 

Monitorowanie parametru HRV w zegarkach Garmin

 

Najnowsze modele zegarków Garmin posiadają jeszcze jeden nieco mniej znany parametr związany ze zmiennością tętna. Pomiar zmienności tętna-stres wymaga podłączenia piersiowego czujnika tętna firmy Garmin. Trzy minutowy test wykonywany jest w pozycji stojącej i najlepiej jest go przeprowadzić przed treningiem, możliwie o podobnej porze każdego dnia. Wynik mierzony jest w skali od 0 do 100. Celujemy w jak najniższy wynik tętna do wysiłku – wtedy nasza gotowość do treningu będzie najwyższa.

 

Monitorowanie parametru HRV w zegarkach Garmin

 

Sam wcześniej nie używałem tego wskaźnika, ponieważ Forerunner 955 go nie obsługuje, ale na potrzeby artykułu zdecydowałem się przetestować tę funkcję. Nie udało mi się jednak uzyskać wyniku innego niż 1, wykonując kilka prób. Cały czas w pełni wypoczęty? Możliwe, że jest jeszcze tutaj coś do poprawy. Poznaj również inny wpis o tym, jak dbać o pasek zegarka!

 

Monitorowanie parametru HRV w zegarkach Garmin

 

Lista zegarków Garmin z funkcją pomiaru HRV:

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com