​ ​ ​ ​
Kategorie
Jak wybrać zegarek sportowy?

Jak wybrać zegarek sportowy?

Opublikowany : 2020-05-28 11:12:31
Kategorie : Zegarki sportowe

Zegarki sportowe stają się coraz ważniejsze w naszym aktywnym, codziennym życiu. Początkowo były to proste zegarki ze stoperem, a obecnie są to smartwatche i komputery treningowe, nie tylko z modułem GPS, ale także z pomiarem tętna przez sensor optyczny, oraz w niektórych przypadkach mapami, odtwarzaczami muzyki i funkcją płatności zbliżeniowych.

Kilka lat temu biegacze na ulicach trenowali w krótkich spodenkach, bawełnianych t-shirtach i butach wyglądających tylko na sportowe. Tak zaczynał wtedy praktycznie każdy. Ze wzrostem popularności biegania rozwinęły się firmy oferujące sprzęt aktywnym osobom. Teraz producenci swoją uwagę mocno skupiają na elektronicznych gadżetach przeznaczonych do treningu.


Garmin

W Polsce najbardziej znaną firmą produkującą zegarki z GPS-em (Global Positioning System – systemem pozycjonowania satelitarnego) jest amerykańska firma z Kansas - Garmin. Jest to marka, która była pionierem zegarków przeznaczonych właśnie do biegania, mierzących pokonany dystans i tempo, z jakim pokonujemy kolejne kilometry.

Obecnie Garmin dzieli swoje produkty na trzy segmenty:

Partner – zegarki z niższą ceną, dedykowane początkującym biegaczom, dopiero zaczynającym przygodę z aktywnością fizyczną oraz osobom nie mającym wysokich wymagań wobec sprzętu. To proste urządzenia tylko z najważniejszymi funkcjami, jak wbudowany moduł GPS na podstawie którego dokonywane są pomiary dystansu oraz prędkości, funkcje automatyczne m.in. Auto-Pauza i Auto-Lap, oraz powiadomienia z telefonu.
Forerunner 45 Biały
Do segmentu Partner należą:


Mentor – oferta kierowana do biegaczy średnio zaawansowanych i zaawansowanych zainteresowanych sprzętem, który posiada najistotniejsze funkcje oraz możliwość programowania treningów i wgrywania ich z komputera. Urządzenia tego segmentu umożliwiają zaprogramowanie treningów interwałowych oraz wykorzystanie w różnych dyscyplinach (bieganie, kolarstwo, pływanie, itd.) oraz słuchanie muzyki poprzez serwisy Spotify, Deezer lub wbudowany odtwarzacz muzyki (Forerunner 245 oraz 645 w wersjach Music). W najnowszych Forerunnerach 245 znajdziemy także pulsoksymetr, a Forerunner 645 umożliwi nam płacenie zbliżeniowe z pomocą usługi Garmin Pay.

Do tej grupy należą:Forerunner 245

Expert – segment najbardziej zaawansowanych urządzeń Garmina. Są w niej zegarki przeznaczone do wielu dyscyplin sportowych z możliwością ich łączenia w jedną sesję multisportową pod kątem startów w triathlonie lub Swim-Runie. Urządzenia z tej grupy są wybierane przez sportowców szukających najnowocześniejszych rozwiązań i oczekujących od zegarka możliwości pełnowymiarowego komputera, który będą mogli zabrać ze sobą na bardzo długie biegi, czy wyjścia w wymagające góry. W większości modeli znajdziemy wysokościomierz barometryczny, funkcję nawigacji po kursach czy do punktu oraz obsługę map topograficznych.


Do segmentu Expert należą najbardziej rozbudowane modele:

  • kompas
  • barometr
  • wysokościomierz
  • nawigacja do punktu
  • możliwość wgrywania swoich tras
  • odtwarzacz muzyki
  • wbudowane mapy topograficzneForerunner 645 Music


Do segmentu Expert należą najdroższe i najbardziej rozbudowane modele:

Z doświadczenia wiemy, że Polacy najczęściej kupują zegarki sportowe z grupy Expert ze względu na opłacalność zakupu - można powiedzieć że kupowanie zegarka z rodziny Fenix 5/5 Plus/6 jest tożsame z zakupem trzech produktów:wysokiej jakości zegarka multisportowego
  • wysokiej jakości zegarka multisportowego
  • smartwatcha łączącego się z telefonem
  • zegarka outdoorowego z wyższej półki

Quatix-y z kolei są tak naprawdę Fenixami z dodanymi funkcjami żeglarskimi. To samo tyczy się Tactixa, który również jest Fenixem, lecz ma funkcje przydatne wojskowym, m.in. jumpmaster - do skoków ze spadochronem oraz podświetlenie współpracujące z noktowizją.

Garmin Instinct

Oprócz typowych sportowych zegarków amerykański producent posiada również w swojej ofercie zegarki takiej jak:

Nie są to typowe zegarki przeznaczone głownie do sportu, a raczej smartwatche z funkcjami sportowymi. Posiadają dotykowe ekrany, funkcje płatności, odtwarzacze muzyki (w Vivoactive 3 w wersjach oznaczonych Music), długi czas działania na baterii (porównując do smartwatchy innych producentów, np. Apple czy Samsung) oraz wspomniane funkcje sportowe, dzięki posiadanemu modułowi GPS oraz optycznemu sensorowi tętna.

Najnowszym dzieckiem Garmina z segmentu monitorów aktywności jest Venu - pierwszy zegarek w ofercie tego producenta posiadający ekran AMOLED, czyli ekran znany nam np. z telefonów Samsunga. Venu jest to tak odmiana Vivoactive 4, zmieniony został jedynie ekran. Tym krokiem Garmin zaczyna małymi krokami zabierać kawełek segmentu takim producentom jak Samsung, Huawei czy Apple. 


Garmin posiada jeszcze jeden model, mianowicie zegarek Instinctjednak ciężko go zaklasyfikować do którejś z wymienionych wcześniej grup. Instinct jest zegarkiem głównie outdoorowym przeznaczonym do użytkowania w trudnych warunkach. Posiada obudowę wykonaną z tworzywa, dzięki czemu wygląd zegarka zbliżony jest do zegarków G-Shock marki Casio. Funkcje, które w szczególności wyróżniają Instincta, to między innymi długi czas pracy na baterii (do 16h w trybie GPS), możliwość nawigacji do punktu oraz po kursach, bardzo dobrej jakości ekran monochromatyczny czytelny nawet w bardzo ostrym świetle słonecznym, wile trybów sportowych bez możliwości multisportu oraz funkcje zegarka ABC (wysokościomierz, barometr, kompas).

Warto też podkreślić, że Garmina Instinct na tle konkurencji wyróżnia się bardzo ważną dla klientów cechą, a mianowicie jego ceną. Zegarek kosztuje 1089 zł (stan na 21.05.2020) co czyni go jedną z najbardziej atrakcyjnych pozycji wśród zegarków sportowych. Ciekawostką jest to, że występuje w aż 6 kolorach wersji podstawowej, oraz 2 dodatkowych kolorach dla wersji Instinct Tactical.


Suunto

Wielu ekspertów z branży urządzeń GPS uważa, że najistotniejszym konkurentem Garmina jest fińska firma Suunto. Znana jest ze świetnych nurkowych komputerów. Na rynku zegarków sportowych pojawiła się z wielkim rozgłosem wprowadzając w 2013 roku zegarek Ambit, który był wówczas bardzo poważną konkurencją dla zegarków Garmina. 

Suunto 9

Najtańszy Spartan Trainer może konkurować z wyższymi modelami innych producentów, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek jakość-cena, trzeba tylko uważać na obudowę, która niestety często pęka w miejscu mocowania paska.
W 2016 roku Suunto potknęło się i wypuściło na rynek niedopracowane modele Spartan Ultra i Sport, co zachwiało ich dotąd pewną i bardzo mocną pozycją na świecie. Użytkownicy narzekali na ekran dotykowy, źle działające podstawowe funkcje jak np. budzik, brak możliwości wgrywania własnych treningów czy błędnie działający kompas i barometr.

Z czasem w ramach poprawiania serii Spartan powstało kilka odrębnych modeli, które były wyposażone w optyczny pomiar tętna i miały poprawnie już działający dotykowy ekran. Niestety mleko się rozlało i w połowie 2018 roku Finowie zakończyli produkcję zegarków Spartan. W ich miejsce wprowadzono nowy model – Suunto 9 Baro i Suunto 9. Suunto 9 Baro jest zegarkiem sportowo-outdoorowym. Można by powiedzieć, że to bezpośredni konkurent Fenixa 5 Plus Garmina, aczkolwiek nie posiada on możliwości obsługi mapy, nie odtwarza muzyki bezpośrednio z pamięci zegarka oraz nie posiada modułu NFC do obsługi płatności zbliżeniowych. Charakteryzuje się natomiast bardzo długim czasem pracy na baterii w trybie GPS (do 120h), dokładniejszym modułem GPS oraz bardzo wysokiej jakości dotykowym ekranem. Suutno 9 bez dopisku "Baro" jest zegarkiem pozbawionym wysokościomierza i barometru.

Ostatnimi czasy także Spartan Trainer doczekał się swojego następcy – Suunto 5. Zegarek ten jest zminiaturyzowaną wersją Suunto 9 w wersji bez baro, brakuje mu także ekranu dotykowego oraz algorytmów Fusedtrack, natomiast obsługuje pomiar stresu, spersonalizowane plany treningowe, liczy VO2max oraz system Galileo.

Najnowszym dzieckiem Suunto które ciężko sklasyfikować jest Suunto 7, czyli pierwszy zegarek fińskiego producenta który wyposażony jest w system operacyjny WearOS by Google.

7-ka wyróżnia się znakomitej jakości ekranem AMOLED o rozdzielczości 454x454 px (jest to rozdzielczość wyższa niż w Apple Watch), obsługą map outdoorowych czy modułem NFC umożliwiającym obsługę płatności Google Pay. Suunto 7 posiada wiele zalet, lecz nie jest to zegarek pozbawiony wad. Najistotniejszą wadą tego modelu jest czas pracy na baterii - 48 godzin w trybie smartwatch nie jest wynikiem powalającym, lecz trzeba pamiętać, że ekrany AMOLED o wysokiej rozdzielczości nie są energooszczędne.
Polar

W Polsce powszechnie znanym producentem jest kolejna firma z Finlandii - Polar. To marka słynąca z bardzo dobrych pulsometrów dla sportowców, która jakiś czas temu wprowadziła na rynek zegarek z GPS. Wydłużono czas pracy na baterii (do 30h w trybie GPS), został również poprawiony nadgarstkowy pomiar tętna oraz zmodyfikowano wygląd – zegarek stał się bardziej elegancki, przez co doskonale nadaje się do noszenia na co dzień. Najważniejszym produktem są relatywnie tanie zegarki konkurujące z droższymi modelami głównych producentów.

Polar Vantage V

Dominującym modelem Polara w Polsce był M400, który dzięki intuicyjnemu interface'owi, w miarę zaawansowanym funkcjom, oraz - przede wszystkim - rewelacyjnym stosunkiem jakości do ceny, szybko stał się jednym z najpopularniejszych zegarków sportowych w naszym kraju. Został zastąpiony już nie tak popularnym modelem Polar M430, który otrzymał dodatkowo wbudowany optyczny pulsometr. Bardziej zaawansowanym modelem w ofercie tego producenta jest model Polar M600 – oparty na systemie operacyjnym Android Wear. Niestety, ten model nie został przyjęty zbyt ciepło na polskim rynku, ze względu na problemy z oprogramowaniem, czy GPS-em oraz bardzo krótkim czasem pracy na baterii.

Najwyższymi modelami zegarków typowo treningowych Polara są modele Vantage M i Vantage V.

Vantage V jest długo oczekiwanym następcą kultowego modelu V800, który jakiś czas temu został wycofany ze sprzedaży. Model ten jest zegarkiem multisportowym, działającym do 40 godzin w trybie GPS, wyposażonym w wysokościomierz barometryczny, funkcję nawigacji po śladzie, oraz – jako jedyny zegarek na rynku – pomiar mocy biegowej bez użycia dodatkowych czujników. 

Vantage M z kolei jest bezpośrednim konkurentem 245-tki od Garmina. Funkcje biegowe, rowerowe, pływackie oraz funkcje przydatne przy treningach na siłowni czynią z tego modelu bardzo fajną propozycję dla osób szukających swojego pierwszego zegarka.

Jest jeszcze jeden model – Polar Ignite. Bardzo ciekawa propozycja dla osób poszukujących stylowego wyglądu oraz dotykowego ekranu w małej, dyskretnej kopercie. Szczególnie warta odnotowania jest funkcja FitSpark – zegarek sam wybiera dla nas odpowiednie ćwiczenia w oparciu o nasz stopień wytrenowania oraz stan regeneracji.

Pod koniec kwietnia Polar zaprezentował nowy model, Grit X. Według zapowiedzi fińskiego producenta jest to uderzenie w rynek zegarków outdoorowych GPS przeznaczonych do biegów ultra czy górskiej turystyki. Oczywiście posiada również wszystkie funkcje umożliwiające wykorzystanie tego modelu do biegów asfaltowych czy triathlonu. Podobnie jak Garmin Instinct i Tactix Delta spełnia amerykańską normę wytrzymałości MIL-STD-810G.
Coros

Coros Apex

Coros jest stosunkowo nową marką na rynku urządzeń sportowych, jednakże rozwija się bardzo prężnie. Firma ruszyła 10.08.2016 ze swoją kampanią na KickStarterze, szybko zbierając 320 tyś. dolarów (z planowanych 50 tyś.) na pierwszy swój produkt – inteligentny kask rowerowy. Przez kilka lat wypuścili na rynek kilka modeli kasków rowerowych, ale także zegarki sportowe.

Coros Pace jest stabilnym zegarkiem multisportowym, z bardzo dobrym czasem działania w trybie GPS (do 25h), możliwością podłączenia czujników zewnętrznych w technologii ANT+ oraz inteligentnym pomiarem długości kroku biegowego. Będzie to ciekawe budżetowe wyjście i alternatywa dla innych producentów w podobnym budżecie.

Coros Apex jest  pozycją skierowaną do bardziej wymagających sportowców. Zegarki te posiadają dwa rozmiary koperty (42 oraz 46mm), szkło szafirowe, wodoszczelność do 10 ATM (100m), funkcje nawigacji po kursach, wysokościomierz barometryczny oraz dłużej działającą baterię (od modelu Pace). Elementem charakterystycznym tego modelu jest obrotowa koronka, która zmienia sposób sterowania zegarkiem.

Coros Apex Pro jest rozwinięciem Apex-a, lecz posiada dłuższy czas pracy na baterii (o 14% w stosunku do Apexa), tytanową kopertę, szafirowe szkło oraz wodoszczelność do 100 metrów!

Coros Vertix to odpowiedź Polara na Garmin Fenix. Jest to zegarek outdoorowy, który obecnie na rynku bezpośrednio konkuruje z Fenixami. Elegancki i sportowy wygląd. szafirowe szkło, funkcja asystenta aklimatyzacji na wysokości, bardzo długi czas pracy na baterii, wysoka wodoodporność (do 150 metrów) czy powłoka DLC na kopercie czynią z tego modelu bardzo ciekawą propozycję.Inni gracze

Istnieją oczywiście inni gracze, jak Apple, Samsung, Huawei czy Xiaomi, jednak ich udział w rynku sportowym nie jest znaczący. Głównie ze względu na krótki czas działania na baterii, czego przyczyną są zastosowane ekrany o wysokiej rozdzielczości AMOLED oraz bardziej rozbudowane systemy operacyjne.

Udostępnij