​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Tworzenie segmentów w aplikacji Strava i Garmin Connect

Tworzenie segmentów w aplikacji Strava i Garmin Connect

Opublikowany :
Kategorie : Garmin Connect , Kolarstwo

Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto chociaż raz nie chciał być na czele danego segmentu. Poza samą rywalizacją na zawodach część aplikacji wprowadziła rywalizację na segmentach. Co to są segmenty? Segmenty, czy to w aplikacji Strava, czy Garmin Connect, to wcześniej zdefiniowane odcinki drogi lub szlaku, na których sportowcy rywalizują na czas w kolarstwie lub bieganiu. Każdy użytkownik może znaleźć już istniejący segment lub stworzyć własny w wyżej wymienionych aplikacjach. W tym krótkim poradniku podpowiemy Wam, jak to zrobić. Zapraszamy :)

Jak utworzyć segment w aplikacji Strava?

Segmenty najlepiej stworzyć w wersji webowej aplikacji. Jest o wiele łatwiej i szybciej, a także dokładniej jesteśmy w stanie wyznaczyć interesujący nas odcinek. Po zalogowaniu się do aplikacji przechodzimy do zakładki Traning -> My Activities.

 

strava aplikacja konfiguracja segmentów

 

Następnie wybieramy interesującą nas aktywność, gdzie chcemy stworzyć nasz segment.

 

tworzenie segmentów w aplikacji strava

 

Będąc w zakładce segmenty, przesuwamy widok strony na sam dół i wybieramy Create a new segment. W ten sposób zostaniemy przeniesieni do edytora trasy, gdzie mamy możliwość wydzielenia segmentu.

 

utworzenie segmentów w strava

 

W tym miejscu w zasadzie interesują nas obecnie dwa pola. Suwak, który jest nad heatmapą oraz profil trasy pod mapą. W zasadzie profil trasy służy do lepszego wyszukiwania naszego segmentu: podbiegu/zbiegu/prostej - w zależności, co chcemy stworzyć. Natomiast cały segment tworzymy za pomocą suwaka.

 

jak utworzyć segmenty w strava

 

Tak prezentuje się stworzony segment. Po wyznaczeniu odcinka klikamy na pole Next po lewej stronie. Wówczas jesteśmy już na ostatniej prostej. Z lewej strony mamy widoczność istniejących segmentów na naszej trasie, które kończą się np. w połowie naszego odcinka, czy zaczynają tak samo, a kończą na innej ścieżce. Opcjonalnie możemy też wybrać Create my segment. W ten sposób powstaje nasz własny jedyny segment :)

Ponownie wybieramy Next i nadajemy nazwę. Po jej wpisaniu klikamy Create. Aby zobaczyć utworzony przez nas segment, wchodzimy następująco:
Dashboard -> My segments i wybieramy zakładkę Created segments.

I tak oto ukazuje nam się nasze dzieło :)

 

segmenty w strava

 

Jak widać, mamy podane wszystkie najważniejsze informacje. Po kilku minutach, jak cały segment załaduje się do końca w bazie, zaczną spływać wyniki wszystkich osób, które kiedykolwiek przebiegały tym fragmentem trasy. I oczywiście mieli go zarejestrowanego za pomocą zegarka sportowego bądź telefonu. 

Należy jednak pamiętać, że jedynym warunkiem na stworzenie naszego segmentu jest zarejestrowana aktywność na danej trasie. Czasami warto wypuścić się na dziko w teren i po prostu odkrywać :) 

Jak utworzyć segment w Garmin Connect

W aplikacji Garmin działamy na podobnej zasadzie jak w przypadku aplikacji Strava. Logujemy się na naszego konto w witrynie internetowej. Po zalogowaniu wybieramy z rozwijanej listy po lewej stronie: Aktywności -> Wszystkie aktywności. Wówczas naszym oczom pokaże się pełna lista ostatnich aktywności.

 

segmenty w strava

 

Wybieramy interesującą nas aktywność i po jej załadowaniu, przewijamy na sam dół i wybieramy zakładkę Segmenty. Następnie klikamy na pole Utwórz segment. 

Zostaniemy przekierowani do edytora i w przypadku Garmin, musimy wybrać interesujące nas kategorie. Dopiero wtedy możemy wyznaczyć nasz odcinek.

 

tworzenie segmentów w garmin connect

 

Po wszystkim wybieramy Zapisz nowy segment i gotowe :) 

Sposób tworzenia segmentów w aplikacji Garmin jest bardzo zbliżony jak w Strava. Jedyną różnicą jest to, że gdy stworzymy segment, to pojawia nam się informacja, że dopiero x osób pokonało segment do daty x utworzenia. Więc nie mamy czegoś takiego jak zasysanie wyników, jak ma to miejsce w aplikacji Strava. 

Całość segmentu po utworzeniu wygląda tak:

 

segmenty w garmin connect

 

Można też dodatkowo ustawić wyzwanie dla wszystkich, znajomych czy danej grupy stworzonej w Garmin Connect :)

 Zainteresować cię może także pomiar dynamiki biegubiegi i segmentacja w aplikacji

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com