​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Czujniki mocy Rally

Czujniki mocy Rally

Opublikowany :
Kategorie : Czujniki , Kolarstwo

Mierzenie mocy jest najrzetelniejszym sposobem określania naszych możliwości na rowerze.  Z tego też względu zapewne wszystkim fanom kolarstwa znany jest miernik mocy Vector 3. Czekaliśmy na jego następcę i choć pod zmienioną nazwą, pojawił się on jako czujnik mocy Rally.
Mierzy on siłę przekładaną do pedału kilkaset razy w ciągu każdej sekundy, moc określana jest po zebraniu danych takich jak siła, kierunek, obroty ramienia korby i czas, a czujnik znajduje się w osi pedałów, dzięki czemu pomiar jest bardzo dokładny. 

Czujnik mocy Rally

Co nowego pojawiło się w czujnikach Rally?

Przede wszystkim, dostępne są one w aż sześciu różnych wariantach – z trzema różnymi rodzajami wpięć oraz z jednym lub dwoma czujnikami w pedałach.

Poprzednie czujniki mocy Garmin współpracowały z blokami Look Keo. W przypadku Rally firma Garmin umożliwiła wybór, w zależności od tego, pod który system potrzebujemy pomiaru mocy. W związku z tym wyróżniamy odpowiednio:

  • Wariant RK do bloków Look Keo
  • Wariant RS do bloków Shimano SPD-SL
  • Wariant XC do bloków Shimano SPD

I to właśnie ten ostatni system jest największym zaskoczeniem bowiem w tym przypadku, jest to ukłon w stronę posiadaczy rowerów typu MTB, CX czy Gravel, a nie jak dotychczas, tylko dla rowerów szosowych.

Przy konkretnych symbolach możemy zauważyć także oznaczenie 100 i 200. Wynika ono z wyposażenia pedałów w jeden lub dwa czujniki.

  • Oznaczenie 100 oznacza jeden czujnik w pedale.
  • Oznaczenie 200 oznacza dwa czujniki w pedale.

Co istotne, mamy możliwość rozbudowania systemu z jednym czujnikiem w dwuczujnikowy, dzięki dodatkowemu pedałowi z czujnikiem, który możemy dokupić do zestawu w późniejszym czasie.

Co nam daje system dwuczujnikowy?

Przy użyciu pedałów z jednym czujnikiem mocy Rally, otrzymujemy informacje takie jak moc całkowita i rytm. Po dokonaniu pomiaru rytmu i siły, wartości te są podwajane i w ten sposób generowany jest wynik całkowity.

W systemie dwuczujnikowym natomiast dane będą uwzględniały zarówno pomiar z lewego pedału, jak i prawego, dzięki czemu nie będzie tutaj żadnej wartości „domyślnej” jak w przypadku zestawu z jednym czujnikiem.

W przypadku zestawu dwuczujnikowego możemy także porównać różnice między prawą, a lewą nogą, jeżeli chodzi o generowanie mocy.

Garmin Rally dwuczujnikowy

Ponadto, pedały z dwoma czujnikami generują nam nie tylko informacje dotyczące mocy i rytmu, ale także pomiar dynamiki jazdy, która pozwala zrozumieć, jak i gdzie tworzona jest moc, co ułatwi nam zrozumienie sposobu jazdy i zwiększenie wydajności.

Uzyskanie pomiarów równowagi, informacji o czasie jazdy w pozycji stojącej/siedzącej, fazie mocy i przesunięć od środka daje nam szerokie pole do weryfikacji stylu jazdy i jego wpływu na moc, dzięki czemu znając swoje mocne i słabe strony, możemy dostosować trening tak, aby uzyskiwać, jak najlepsze efekty.

Garmin Rally

Konwersja między różnymi systemami wpięć

Kolejną bardzo dużą zaletą pedałów Rally, jest możliwość konwertowania pedałów do różnych systemów wpięć. Jeżeli trenujemy na rowerze szosowym i MTB, które mają różne systemy wpięć, nie ma potrzeby zakupu dwóch zestawów pedałów – wystarczy zakupić zestaw do konwersji, aby móc zmienić platformy w zależności od bloków, których chcemy używać.

Ponadto, jeżeli zdarzy nam się uszkodzenie pedałów, a oś pozostanie nienaruszona, nie ma potrzeby zakupienia nowego zestawu — możemy wymienić sam korpus.

Jest to ogromne ułatwienie i odciążenie portfela ;) dla osób trenujących na różnych rowerach.

Łączność

Czujniki mocy Rally posiadają łączność ANT+ oraz Bluetooth. Można je zatem połączyć ze zgodnym licznikiem rowerowym Edge, zegarkami sportowymi, a także z aplikacją Garmin Connect, dzięki czemu aktualizacja oprogramowania i przesyłanie danych jest łatwiejsze.

Mamy także możliwość połączenia pedałów z aplikacją rowerową Tacx, dzięki czemu pomiar mocy będziemy mieli zapewniony również podczas treningów w domu, a dane dotyczące mocy przekazywane mogą być również do aplikacji takich jak Strava, TrainingPeaks Trainer Road i innych.

Czas działania na baterii i dokładność pomiarów

Czujniki Rally, podobnie jak w przypadku Vectora 3 zapewniają pracę aż do 120 godzin, dzięki czemu nie musimy martwić się o rozładowanie baterii podczas długich przejażdżek czy treningów.

Czujniki znajdują się w osiach pedałów, co gwarantuje wysoką precyzję pomiaru. Ich dokładność określana jest jako +/- 1%.

Tabela porównawcza pedałów z pomiarem mocy

 Vector 3Rally RKRally RSRally XC
 Vector 3sVector 3Raly RK100Rally RK200Rally RS100Rally RS200Rally XC100Rally XC200
Masa324 g316 g334 g326 g328 g320 g451 g444 g
Typ bloków pedałówLook KEOLook KEOLook KEOLook KEOShimano SPD-SLShimano SPD-SLShimano SPDShimano SPD
Dynamika jazdyNieTakNieTakNieTakNieTak
Ilość czujnikówJedenDwaJedenDwaJedenDwaJedenDwa
Wysokość profilu11,5 mm11,5 mm12,2 mm12,2 mm12,2 mm12,2 mm13,5 mm13,5 mm
Dokładność pomiarów+/- 1%+/- 1%+/- 1%+/- 1%+/- 1%+/- 1%+/- 1%+/- 1%
Kalibracja polaTakTakTakTakTakTakTakTak
Maksymalna masa ciała rowerzysty105 kg105 kg105 kg105 kg105 kg105 kg105 kg105 kg
Regulacja naprężeniaTakTakTakTakTakTakTakTak
Typ bateriiLR44/SR44 (x4) lub CR1/3N (x2)LR44/SR44 (x4) lub CR1/3N (x2)LR44/SR44 (x4) lub CR1/3N (x2)LR44/SR44 (x4) lub CR1/3N (x2)LR44/SR44 (x4) lub CR1/3N (x2)LR44/SR44 (x4) lub CR1/3N (x2)LR44/SR44 (x4) lub CR1/3N (x2)LR44/SR44 (x4) lub CR1/3N (x2)
Czynnik Q53 mm (55 mm z podkładką sprężystą o grubości 2 mm)53 mm (55 mm z podkładką sprężystą o grubości 2 mm)53 mm (55 mm z podkładką sprężystą o grubości 2 mm)53 mm (55 mm z podkładką sprężystą o grubości 2 mm)53 mm (55 mm z podkładką sprężystą o grubości 2 mm)53 mm (55 mm z podkładką sprężystą o grubości 2 mm)53 mm (55 mm z podkładką sprężystą o grubości 2 mm)53 mm (55 mm z podkładką sprężystą o grubości 2 mm)
Czas działania bateriiDo 120 godz.Do 120 godz.Do 120 godz.Do 120 godz.Do 120 godz.Do 120 godz.Do 120 godz.Do 120 godz.
ŁącznośćANT+® i Bluetooth®ANT+® i Bluetooth®ANT+® i Bluetooth®ANT+® i Bluetooth®ANT+® i Bluetooth®ANT+® i Bluetooth®ANT+® i Bluetooth®ANT+® i Bluetooth®
WodoodpornośćIPX7IPX7IPX7IPX7IPX7IPX7IPX7IPX7
Miejsce pomiaruWałekWałekWałekWałekWałekWałekWałekWałek

 

Czujniki mocy Rally

Czujniki Rally kompatybilne są z urządzeniami

ZEGARKI:

LICZNIKI ROWEROWE:

Produkty powiązane

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com