​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Jak wybrać odpowiedni zegarek? 9 pytań, które Ci w tym pomogą

Jak wybrać odpowiedni zegarek? 9 pytań, które Ci w tym pomogą

Opublikowany :
Kategorie : Technologia , Zegarki sportowe

Wybór odpowiedniego zegarka sportowego nie jest łatwą sprawą. Jeszcze trudniej podjąć dobrą decyzję w okolicach Black Friday, gdy sklepy kuszą rabatami i przecenami. Nie możesz odnaleźć się w gąszczu modeli i opcji? Warto już wcześniej zastanowić się, czego oczekujesz od urządzenia. Przygotowaliśmy krótki poradnik – 9 pytań, które warto sobie zadać, aby określić swoje potrzeby i jak najtrafniej wybrać smartwatch.

1. CZEGO POTRZEBUJĘ – SMARTWATCHA CZY SPORTWATCHA?

Jedno z pytań, które powinieneś sobie zadać już na początku poszukiwań zegarka idealnego, dotyczy tego, czy potrzebujesz funkcji smart, czy też wolisz zegarek typowo sportowy. Umożliwi to zawężenie pola wyboru do konkretnych marek i linii. Jeśli zaawansowane funkcje sportowe nie są najistotniejsze, a bardziej zależy Ci na smartwatchu z solidnym monitoringiem zdrowotnym i możliwością śledzenia aktywności, weź pod uwagę przede wszystkim markę Garmin. Twoim oczekiwaniom najprawdopodobniej będzie odpowiadać seria Venu.

Garmin Venu

Najnowszy model, Venu 3, ma wbudowany mikrofon i głośnik, dzięki czemu możemy za jego pośrednictwem prowadzić rozmowy czy obsługiwać asystenta głosowego. Dodatkowo zegarek ma także funkcję płatności zbliżeniowych oraz możliwość sparowania z platformą streamingową, taką jak np. Spotify. Dzięki temu możesz pobrać utwory bezpośrednio do pamięci urządzenia i odtwarzać je w trybie offline. Zegarek wyświetli także powiadomienia z telefonu, również te zawierające zdjęcia (funkcja ta działa jedynie w przypadku telefonów z Androidem). Venu 3 wyróżnia się także dodatkowymi aktywnościami, takimi jak medytacja prowadzona czy ćwiczenia oddechowe. Jeśli jednak najważniejsze są dla Ciebie funkcje treningowe, poza zegarkami Garmin z serii Forerunner, Epix czy Fenix, możesz brać pod uwagę również urządzenia Suunto czy Coros. Omówimy je w dalszej części tekstu.

2. CO WYBRAĆ, JEŚLI SPORADYCZNIE UPRAWIAM SPORT?

Jeśli zegarek ma być wykorzystywany przede wszystkim do monitorowania zdrowia i śledzenia okazjonalnych ćwiczeń, odpowiednim wyborem może być linia Lily. To zegarki, które mają pełnić funkcję monitora aktywności z eleganckim wyglądem. Cechuje je przede wszystkim niewielka koperta, która ma dobrze prezentować się na szczupłym, damskim nadgarstku. Tak małe rozmiary wymagały jednak kompromisów – wszystkie modele z linii Lily poza najnowszym Lily 2 Active nie mają własnego modułu GPS, dlatego też sprawdzą się raczej podczas aktywności w pomieszczeniach. Podczas ćwiczeń na zewnątrz zegarki korzystają z lokalizacji w telefonie, co jest niezbyt wygodnym rozwiązaniem. Wspomniany wcześniej Lily 2 Active został wyposażony w moduł Multi-GNSS, gwarantujący całkiem niezłą dokładność, ale ma też większą kopertę.

Jeśli większy rozmiar zegarka Ci nie przeszkadza, możesz wziąć pod uwagę Vivoactive 5. Zaletami tego modelu będą m.in. dłuższy czas pracy na baterii, kolorowy wyświetlacz AMOLED czy więcej trybów aktywności. Zegarek ten jest bardziej budżetową wersją Venu 3 – co prawda nie ma wbudowanego mikrofonu i głośnika oraz barometru, jednak pod kątem monitorowania aktywności czy stanu organizmu wypada bardzo podobnie.

Garmin Vivoactive 5

3. NA JAKIM POZIOMIE ZAAWANSOWANIA SPORTOWEGO JESTEM?

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na funkcjach sportowych, warto, abyś określił swój poziom zaawansowania. Gdy już to zrobisz, przyjrzyj się przede wszystkim serii zegarków Forerunner, w której znajdą się modele odpowiednie dla sportowca na każdym poziomie rozwoju. Jedną z ciekawszych propozycji dla początkujących jest Forerunner 165. Użytkownik tego modelu ma do wyboru ponad 20 trybów aktywności, lecz nie znajdzie wśród nich multisportu, który umożliwiłby śledzenie np. triathlonu.

Garmin Forerunner 165

Zegarek nie tylko zapisze aktywność i pokaże czas jej trwania, dystans czy spalone kalorie, ale także na podstawie zebranych danych określi pułap tlenowy czy efekty treningu. W niewielkiej kopercie umieszczono moduł Multi-GNSS, pozwalający na całkiem dokładne śledzenie szlaku oraz baterię, która umożliwia śledzenie aktywności przez około 17 godzin. Sprawdzi się zatem przy krótszych aktywnościach, ale nie do końca będzie dobrym rozwiązaniem podczas np. ultramaratonu czy wyprawy w góry. 

4. JAK DŁUGIE SĄ MOJE AKTYWNOŚCI?

Kwestia tego, jak długie są nasze aktywności, jest jedną z najistotniejszych. Na tej podstawie jesteśmy w stanie określić, jak dużą pojemność powinna mieć bateria zegarka. Rekordzistami w kwestii czasu są modele z serii InstinctInstinct 2X Solar wytrzymuje aż do 40 dni. Imponujący wynik osiąga również Enduro 3do 36 dni w trybie zegarka. Czas ten może się jeszcze wydłużyć dzięki ładowaniu solarnemu. Najnowszy Fenix 8 w największym rozmiarze 51 mm również prezentuje robiące wrażenie wartości – wersja Solar popracuje do 30 dni, a z AMOLED – jeden dzień krócej.

Wytrzymałość zegarków Garmin

5. JAKICH PROFILI AKTYWNOŚCI POTRZEBUJĘ?

Im bardziej zaawansowany zegarek, tym więcej różnych typów aktywności może śledzić. Najbardziej popularne, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy spacer, są dostępne w większości urządzeń. Jeśli jednak trenujesz dyscypliny, które łączą w sobie kilka innych, np. triathlon, koniecznie sprawdź, czy zegarek obsługuje aktywność multisport. Modelem, który obsługuje tego typu aktywności i jednocześnie oferuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości, jest Forerunner 255. To urządzenie dla osób na poziomie średniozaawansowanym, które nie tylko obsłuży treningi zaplanowane w aplikacji, ale także zasugeruje codzienne aktywności oraz poda wiele danych dotyczących stanu organizmu i jego reakcji na ćwiczenia. Na uwagę zasługuje także fakt, że zegarek ma moduł Multi-GNSS obsługujący łączność wielopasmową, która zapewnia największą możliwą dokładność lokalizacji.

Garmin Forerunner 255 i 265

Choć zegarek jest zaawansowany sportowo, to nie został całkowicie pozbawiony funkcji smart – wyświetli powiadomienia z telefonu, umożliwi płatności zbliżeniowe, a także umożliwi pobieranie muzyki do pamięci zegarka i słuchanie jej w trybie offline (ta funkcja jest dostępna w wybranych wersjach kolorystycznych). Jednocześnie obsługa tego modelu może wydawać się nieco archaiczna – można nim sterować wyłącznie poprzez fizyczne przyciski. Jeśli Twój budżet jest nieco większy i jednocześnie cenisz sobie estetyczny, nowoczesny wygląd, weź pod uwagę także zegarek Garmin Forerunner 265. Pod kątem funkcji jest niemal taki sam jak poprzednik, ale zyskał wyświetlacz AMOLED i obsługę dotykową. Można byłoby pomyśleć, że taki ekran znacznie skróci czas pracy na baterii, jednak czeka nas tu miła niespodzianka – w przypadku wersji w standardowym rozmiarze czas pracy w najdokładniejszym trybie GPS wynosi 14 godzin. W przypadku modelu Forerunner 255 producent deklaruje 16 godzin.

6. JAK DOKŁADNYCH DANYCH POTRZEBUJĘ?

Modele na różnym poziomie zaawansowania będą wyposażone w różne czujniki, np. moduły GPS, odpowiadające za dokładność zapisywania szlaku. Inne będą również sensory tętna. Warto zastanowić się, jak istotne są dla nas tego typu dane oraz czy będziemy korzystali z dodatkowych akcesoriów, takich jak pasy tętna. Jeśli zastanawiamy się pomiędzy Fenix 7 Pro czy Epix Pro Gen 2 a np. zegarkami z serii Instinct 2, to jedyną większą różnicą pod kątem czujników jest sensor tętna. Choć czujnik 5. generacji jest nowszy, to jego dokładność jest niewiele większa. W dodatku w sytuacji, gdy masz zamiar korzystać z pasa tętna, czujnik optyczny nie będzie miał znaczenia – w trakcie aktywności dane i tak będą przesyłane z czujnika zewnętrznego.

7. CZAS PRACY NA BATERII CZY ESTETYCZNY WYŚWIETLACZ – CO JEST WAŻNIEJSZE?

Dawniej zegarki sportowe w przeważającej większości były wyposażone w wyświetlacze Memory In Pixel, które są dość energooszczędnym rozwiązaniem. Obecnie coraz bardziej modne są wyświetlacze AMOLED. Cechują się one bardziej nasyconymi kolorami i większą czytelnością. Jest to jednak technologia, która pobiera znacznie więcej energii. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku modeli o kopertach mniejszych niż 51 mm. Różnica jest szczególnie widoczna na przykładzie zegarków Fenix 8 AMOLED i Fenix 8 Solar w rozmiarze 47 mm. Pierwszy z nich w trybie zegarka wytrzymuje do 16 dni, natomiast deklarowany czas pracy drugiego jest dłuższy aż o 5 dni. Warto zatem ustalić priorytety – czy bardziej zależy nam na kolorowym, ładnym wyświetlaczu, czy też na jak najdłuższych przerwach między ładowaniami.

Garmin Fenix 8

8. WYTRZYMAŁOŚĆ  CZY LEKKOŚĆ – CO JEST DLA MNIE WAŻNIEJSZE?

Przejdźmy do propozycji dla najbardziej wymagających, bezkompromisowych użytkowników, którzy chcą używać zegarków w niemal każdych warunkach, ale przy tym korzystać z zaawansowanych funkcji sportowych. Jedną z pierwszych propozycji będzie najnowszy model, Fenix 8. Solidne wykonanie ramki ze stali nierdzewnej lub tytanu zapewniają wytrzymałość koperty. Model ten jest dostępny również w wersji ze szkłem szafirowym, które charakteryzuje się dużo większą odpornością na zarysowania niż Gorilla Glass, dzięki czemu sprawdzi się u osób podejmujących ekstremalne aktywności lub chcących nosić zegarek na co dzień, nawet podczas pracy fizycznej. Jeśli nie potrzebujesz funkcji rozmów z poziomu zegarka czy funkcji nurkowych, zwróć uwagę na serię  Epix Pro Gen 2, która jest wykonana z takich samych materiałów.

Najbardziej wytrzymałą linią jest jednak Instinct – zaprojektowany z myślą o fanach survivalu czy spędzania czasu na leśnych biwakach. Jego ogromną zaletą jest długi czas pracy na baterii oraz wydajna funkcja ładowania solarnego. Funkcjonalnie zegarek Instinct 2X Solar, czyli w tym momencie najwyższy z linii, jest funkcjonalnie zbliżony do Fenixa 7 - znaczącą różnicą jest to, że nie obsługuje map. Charakterystyczna obudowa z ramką wystającą ponad szkło oraz wykonana z wytrzymałego kompozytu sprawia, że zegarek sprawdzi się nawet w trudnych warunkach. Jednocześnie urządzenie zachowuje niewielką wagę. Istotny jest także brak ekranu dotykowego – całą obsługę prowadzimy poprzez przyciski, jednak znacznie zmniejsza to ryzyko przypadkowego uruchomienia funkcji.

9. CZY POTRZEBUJĘ ZEGARKA DO ZADAŃ SPECJALNYCH?

Garmin podczas projektowania swoich zegarków pamięta również o pasjonatach, dlatego też stworzył kilka serii specjalistycznych. Są to zegarki, które zostały oparte na Fenixie 7 lub modelach wyższych, natomiast dodano do nich funkcje specjalistyczne. Wśród nich znajdziesz urządzenia dedykowane dla lotników - seria D2, która jest wyjątkowa, ponieważ wybrane modele z tej serii bazują na modelu Venu 3. Ponadto do wyboru są zegarki zaprojektowane dla żeglarzy - Quatix, nurków - Descent czy wojskowych - Tactix. Wśród funkcji specjalistycznych znajdziemy m.in. dane o lotniskach, alarm kotwiczny, czujnik głębokości czy szybkie wymazywanie danych. Jeśli jesteś fascynatem jednej z tych dziedzin, możesz wziąć pod uwagę zakup właśnie takiego urządzenia.

Specjalistyczne zegarki Garmin

PODSUMOWANIE

Jak widać, jest wiele pytań, które warto sobie zadać przed kupnem zegarka. Zastanowienie się nad kwestiami, które poruszyliśmy powyżej, pozwoli Ci dokonać trafnego wyboru. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, zachęcamy do wizyty w naszym sklepie stacjonarnym bądź kontaktu telefonicznego lub mailowego – chętnie pomożemy i rozwiejemy wątpliwości.

Produkty powiązane

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com