​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Czym jest Body Battery?

Czym jest Body Battery?

Opublikowany :
Kategorie : Zegarki sportowe

Body Battery to wartość od 0 do 100, widoczna na zegarku Garmin i w aplikacji Garmin Connect, określająca poziom energii naszego organizmu. Dzięki niej, mamy możliwość obserwacji na przestrzeni czasu, jakie aktywności działają na nas pozytywnie, a jakie negatywnie – wyczerpując nasze zasoby. Dzięki tym obserwacjom możemy lepiej zarządzać naszym dniem, treningiem czy odpoczynkiem.

Działanie Body Battery

Zazwyczaj na początku dnia, po regenerującym śnie, nasz poziom Body Battery jest bardzo wysoki, a w ciągu dnia, wraz z aktywnościami takimi jak praca, obowiązki czy trening spada w związku z czym wieczorem, poziom zasobów znajduje się w niższych przedziałach. 

Czym jest Body Battery?

Co ma wpływ na Body Battery?

Aby określić poziom Body Battery, zegarek korzysta z czujnika do pomiaru tętna, dlatego musi on być stale włączony. Odczyty Body Battery są także najdokładniejsze, jeżeli nosimy zegarek przez całą dobę — także podczas snu. 

Zegarek korzysta z takich danych jak HRV, czyli zmienność tętna, natężenie wysiłku, aktywność, stres oraz jakość snu. 

Na Body Battery nie ma bezpośredniego wpływu nasza dieta czy picie napojów zawierających np. kofeinę lub alkohol, natomiast mają one pośredni wpływ – chociażby na nasz sen, podczas kiedy organizm najbardziej się regeneruje.

Poziomy Body Battery: 

  • 0-25 Niski
  • 26-50 Średni
  • 51-75 Wysoki
  • 76-100 Bardzo wysoki 

Odczytu Body Battery możemy dokonać w odpowiednim widżecie na zegarku lub w aplikacji Garmin Connect. 

1. Na zegarku widnieją dane Body Battery z ostatnich czterech godzin:

Czym jest Body Battery?

 

2. W aplikacji natomiast możemy przeglądać jego stan z całego dnia, 7 dni lub nawet 4 tygodni wstecz:

Czym jest Body Battery?

 

Pokażmy zatem, jak wygląda Body Battery na podstawie jednego dnia, aby zaobserwować, jaki wpływ na naszą „wewnętrzną baterię”  ma sen, stres oraz aktywność.

 

Czym jest Body Battery?

Niebieskie paski wskazują okresy odpoczynku, pomarańczowe — okresy stresu, szare natomiast wskazują na aktywność fizyczną.

Na przykładzie, widzimy jak poziom Body Battery wzrasta podczas snu, a następnie, od momentu pobudki, kiedy wzrasta poziom stresu, stan Body Battery zaczyna spadać. 

Aplikacja podpowiada nam w tym dniu, aby zwrócić uwagę na tempo i dostosować je do swoich możliwości — i faktycznie, podczas wieczornego treningu to się sprawdziło, możliwości organizmu nie były na wysokim poziomie i trzeba było zmniejszyć tempo biegu, aby ukończyć zaplanowany czas treningu.

Kiedy zegarek odnotował niższy poziom stresu, stan Body Battery zaczął delikatnie wzrastać, a krótka drzemka i relaks przed treningiem podniosły jeszcze bardziej jego poziom. 

Następnie widzimy aktywność oznaczoną szarym kolorem poniżej wykresu Body Battery. 

Podczas aktywności stan naładowania naszego organizmu znacznie spada. Jak wiadomo, intensywny trening podnosi poziom kortyzolu, w związku z czym poziom stresu odnotowany po treningu jest znacznie wyższy, co także ma odzwierciedlenie w wykresie Body Battery — na wykresie możemy zauważyć już do końca dnia tendencję spadkową. 

Czym jest Body Battery?
Czym jest Body Battery?

I jak widzimy po aktualnym wykresie, trening w godzinach wieczornych i wysoki poziom stresu wpłynął negatywnie na sen, w związku z czym zegarek nie odnotował znacznego wzrostu Body Battery, co jest dla mnie cenną informacją, aby postawić dzisiaj na odpoczynek i regenerację lub przełożyć cięższy trening na inny dzień.

Ponadto, jeżeli na przestrzeni kilku dni, zaobserwuję taką tendencję, jest to dla mnie sygnał, aby treningi odbywały się znacznie wcześniej, by nie miały negatywnego wpływu na regenerację podczas snu.

Przeciwnicy nowinek w zegarkach sportowych, mogą uznać tego typu pomiary i wykresy za zbędne — w końcu czujemy, czy się wyspaliśmy lub jak czujemy się po aktywności, natomiast według nas, jest to kolejny ciekawy parametr, który sprawia, że wystarczy szybkie spojrzenie i krótka analiza, aby wyeliminować negatywnie wpływające na nas nawyki, zastępując je tymi pozytywnymi — jak w tym przypadku, krótka drzemka czy relaks przed treningiem :)

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com