​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Jak nie stracić swoich danych z Endomondo?

Jak nie stracić swoich danych z Endomondo?

Opublikowany :
Kategorie : Garmin Connect , Technologia

Serwis Endomondo pojawił się na rynku w 2007 roku i od samego początku działania zaskarbił sobie rzeszę wiernych fanów. Była to aplikacja w pełni darmowa (z opcjonalnym abonamentem premium, odblokowującym dodatkowe funkcje), która do działania wymagała jedynie telefonu z modułem GPS. W czasach kiedy na rynku można było kupić Forerunnera 305 za około jedną minimalną wypłatę, perspektywa robienia prawie tego samego bez zakupu dodatkowego gadżetu była bardzo kusząca. Baza użytkowników Endomondo bardzo szybko rosła i do dzisiaj jest to najpopularniejsza aplikacja sportowa wśród Polaków. Jednakże, bardzo szybko rozwijający się rynek zegarków sportowych zaczął sprawiać, że podstawowe pomiary prędkości i dystansu przestały ludziom wystarczać i zaczęli oni szukać alternatyw, które mogą dać więcej informacji. Stąd też powolne obumieranie platformy, której nie pomogło nawet wykupienie jej przez znaną markę odzieżową Under Armour w 2015 roku w pakiecie z całym środowiskiem MyFitnessPal. Śmiało możemy powiedzieć, że to jest koniec pewnego rozdziału w rejestracji aktywności sportowej. Dzisiaj nieco o Endomondo eksport danych i swoich wynikach sportowych.

Endomondo eksport danych

Czas na przeniesienie swoich danych mamy do 31 stycznia 2021 roku, więc trzeba się spieszyć. A jak to najlepiej zrobić? Opcje są trzy: – możemy ręcznie zapisywać KAŻDY plik aktywności i importować go na wybraną platformę, skorzystać z automatycznej synchronizacji platform bezpośrednio z poziomu Endomondo lub wykorzystać serwis transferujący. Przyjrzyjmy się każdemu z rozwiązań, aby wybrać ten odpowiadający nam najbardziej.

1) Ręczne przerzucanie plików

Jest to najpewniejszy sposób, bo mamy nad nim pełną kontrolę, ale też najbardziej kłopotliwy. Musimy wejść w każdą aktywność, którą zrobiliśmy i wybrać opcję  eksportu do formatu .gpx lub .tcx (te dwa formaty są wspierane przez zdecydowaną większość platform treningowych).
Jest to bardzo żmudne, a jeśli mamy do przerzucenia dane treningowe z kilku lat, to będzie  też bardzo czasochłonne. Zalecamy ten sposób gdy mamy niewiele aktywności, bądź chcemy przenieść tylko te najważniejsze, np. starty w zawodach. Można też pobrać wszystko na raz w formie archiwum wysyłanego na maila (trzeba wejść w Ustawienia  ->  Prywatność -> Pobierz swoje informacje oraz podać adres mailowy, na który dostaniemy link do ściągnięcia archiwum). Wystarczy wejść do linka otrzymanego na adres mailowy i pobrać zapakowany plik z naszymi aktywnościami, jednakże sam import już będzie zależny od platformy, na którą przeniesiemy swoje dane – niektóre umożliwiają import kilku plików naraz. 

2) Synchronizacja Endomondo z platformami treningowymi w aplikacji

Endomondo umożliwia połączenie z platformami bezpośrednio, aby przesyłać informacje między nimi. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie jeśli chcemy zaimportować całą naszą aktywność, bo jedyne, co musimy zrobić to połączyć konta ze sobą, a wtedy automatycznie wymienią się danymi. Jednakże ograniczeni jesteśmy do wyboru jednej z niewielu platform, które wspierają połączenie z Endomondo. Aby to zrobić wchodzimy w Ustawienia->Połączenie i udostępnianie i na tej stronie logujemy się do wybranego serwisu wspieranego przez Endomondo. Sugerowaną przez Endomondo aplikacją jest UA MapMyRun.

3) Możemy też wykorzystać narzędzie do synchronizacji między platformami treningowymi.

Tutaj wychodzą nam naprzeciw platformy, które mogą przetwarzać dane z różnych platform i synchronizować wiele kont ze sobą. Bezpłatnym rozwiązaniem jest Tapiriik. Wystarczy zalogować się na stronie do konta Endomondo oraz nowego konta na innej platformie, a dane zostaną między nimi przesłane, podobnie jakbyśmy korzystali z bezpośredniego wsparcia platform.

No dobrze, ale co zamiast Endomondo?

Jeśli zależy nam na jednoczesnym magazynowaniu oraz rejestrowaniu aktywności to najpopularniejszą platformą w tym momencie jest Strava.  Umożliwia nam ona rejestrowanie naszych aktywności biegowych oraz rowerowych i innych mniej popularnych sportów, a także bezproblemową synchronizację z największymi platformami producentów elektroniki sportowej takimi jak Garmin Connect, Polar Flow czy Wahoo Fitness. Dodatkowe funkcje analizy czy porównywaniu naszych wyników na segmentach wprowadzają elementy rywalizacji, które mogą napędzać nas do działania. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zakup sprzętu, który przejmie rolę telefonu przy rejestracji aktywności. Jest to wyjście droższe niż bezpłatna aplikacja na telefon, jednakże wiąże się ze znaczną poprawą wygody. Jako że część zegarków obsługuje także funkcję odtwarzania muzyki, to telefon może zostać w domu podczas treningu, bo muzykę możemy odtwarzać z zegarka bezpośrednio na słuchawki. Dodatkowo wszystkie aktywności będą automatycznie synchronizowane z platformą treningową, która nie zostanie zamknięta jak Endomondo, bo poniekąd za utrzymanie platformy płacimy my - kupując sprzęt. Nie będziemy musieli dalej migrować ze swoimi danymi czy martwić się, że je utracimy. Warto więc przemyśleć kwestię zakupu sprzętu i najlepiej wybierać platformę producenta, na którego zegarek skłonni bylibyśmy się zdecydować w przyszłości, żeby oszczędzić sobie stresu związanego z przenoszeniem danych. Sprawdź też jaki zegarek sportowy wybrać.

 

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com