​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

Opublikowany :
Kategorie : Zegarki sportowe

Wybór zegarka sportowego to niełatwa sprawa. Rynek pęka w szwach od przeróżnych modeli. Od prostych opasek monitorujących aktywność po najbardziej zaawansowane modele dla wymagających. W naszym artykule chcemy przedstawić i pokrótce scharakteryzować ofertę amerykańskiego producenta Garmin. Gigant i niekwestionowany lider branży elektroniki sportowej ma w swojej ofercie zdecydowanie najwięcej modeli z przeznaczeniem dla praktycznie każdego rodzaju aktywności i użytkownika.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć, czy jesteśmy na takim etapie w naszej sportowej aktywności, że potrzebujemy sprzętu do rejestracji. Dla kogoś, kto ćwiczy regularnie, ale o niskiej intensywności, powiedzmy trzy razy w tygodniu i nie przykłada zbytnio wagi do wyników (np. czasu na 5 km czy chęci wystartowania w górskim wyzwaniu biegowym), ale robi to dla poprawy zdrowia — zdecydowanie wystarczy smartwatch z podstawowymi funkcjami zliczania kroków, kalorii, pomiarem tętna, czy nawet sam telefon i apka :) 

Natomiast jeśli złapaliśmy bakcyla, kolega z pracy nas zainspirował i chcemy zacząć uprawiać dany sport, kupno sprzętu to całkiem dobry pomysł. I tutaj przy wyborze mogą pojawić się schody, ale z pomocą przychodzimy my, eAzymut.pl :) 

Preferencja marki to bardzo osobista sprawa i oddzielny temat do opisania w przyszłości. Skupmy się więc na rodzajach zegarków. Możemy je podzielić w zasadzie na trzy grupy: dla początkujących, dla średnio zaawansowanych i dla zaawansowanych. Warto tutaj zaznaczyć, że kiedyś ten podział był o wiele bardziej wyraźny, a obecnie mocno te granice nachodzą na siebie. Różnice pomiędzy choćby np. takim modelem jak Forerunner 955 i Fenix 7 Solar są bardzo marginalne.

Każdą tę grupę można jeszcze rozbić na podgrupę. Weźmy za przykład kategorię dla początkujących, bo prawdę mówiąc, tutaj będzie to najlepiej widoczne. Do grupy początkujących można zaliczyć: opaski monitorujące aktywność (np. Vivosmart 5), zegarki hybrydowe (np. Vivomove Luxe, Vivomove Trend), zegarki smartwatch z pełnym ekranem dotykowym (np. Venu SQ czy Vivoactive 4) i zegarki Forerunner 45, Forerunner 55

W dalszej części artykułu opiszemy dokładnie każdą z grup, ale ten wstęp i małe przedstawie zdecydowanie pomoże Ci drogi czytelniku w późniejszym etapie. Można jeszcze dodać czwartą grupę, czyli zegarki specjalistyczne. Mowa o takich modelach jak Quatix 6 i Quatix 7, Tactix, D2 Mach czy MARQ. Zdecydowana większość tych modeli jest opracowana na podstawie flagowych modeli, czyli Fenixów 6 i Fenixów 7, więc dla uproszczenia omówimy je w grupie dla zaawansowanych.

Ważna informacja! Jest to nasz subiektywny podział, zarówno na grupy, jak i przypisanie modeli do każdej z nich. Kierujemy się przy tym głównie funkcjami i możliwościami, które w naszym odczuciu są np. bardziej dla zaawansowanej grupy niż dla średnio, etc. Stąd może Cię czasami zaskoczyć przypisanie do danej grupy. W razie wszelkich wątpliwości zawsze można nas dopytać o więcej szczegółów w wiadomości prywatnej, na czacie i za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie.

KLASYFIKACJA ZEGARKÓW POD WZGLĘDEM ZAAWANSOWANIA SPORTOWEGO

OPASKI MONITORUJĄCE I ZEGARKI HYBRYDOWE

Jak wspomnieliśmy wyżej, grupa ta będzie najbardziej rozbudowana ze względu na różne typy zegarków, dostępnych w ofercie marki GARMIN.

Zegarki te, a będąc bardziej precyzyjnym sprzęt, bo znajdziemy tutaj nie tylko zegarki, zapewnią nam najbardziej podstawowe funkcje, takie jak monitor snu, monitor kroków, całodobowy pomiar tętna czy pomiar stresu. Sprzęt można sparować z aplikacją Garmin Connect, dzięki czemu możemy otrzymywać powiadomienia z telefonu (Messenger, Facebook etc.), a także np. przypomnienia z kalendarza.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Zaczynając od samego początku, wymieniamy tutaj najprostszy monitor aktywności, czyli opaskę Vivosmart 5. Jeszcze jakiś czas temu Garmin miał w swojej ofercie więcej tego typu urządzeń, ale obecnie został tylko Vivosmart. Opaska jest dobrym wyborem dla osób, które chcą monitorować podstawowe parametry codziennej aktywności — kroki, tętno, czy sen. Smukła opaska nie rzuca się mocno w oczy, jest praktyczna i w zasadzie będzie pasowała każdemu. Fajne rozwiązanie dla najmniej wymagających. Minimalizm tutaj zdecydowanie wygrywa :) Serię tę uzupełniono o Vivofit Jr. 2 i Vivofit Jr. 3 dla dzieci.

Przechodząc dalej, pojawiają się nam zegarki hybrydowe, które wyróżniają dwie cechy: klasyczny wygląd wskazówkowego zegarka z ukrytym ekranem dotykowym i brak samodzielnego GPS. Co to oznacza? W skrócie, niewielkie pole ekranu wybudzające się na dotyk, daje nam informacje dotyczące aktualnego tętna czy podgląd powiadomień. Można też rejestrować takie aktywności jak np. bieganie czy jazdę rowerem, ale posiłkując się GPS z telefonu. W takim przypadku musimy mieć telefon przy sobie.

Ten rodzaj zegarków dotyczy kilku modeli, które różnią się głównie budową, choć także funkcjami.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Vivomove Sport to zegarek z polimerową obudową i silikonowym paskiem z wyświetlaczem OLED i kopertą 40 mm. To najprostszy z hybrydowych modeli. Nie posiada wysokościomierza barometrycznego, dlatego też nie liczy pięter. Vivomove 3/3s to model oczko wyżej, ponieważ dysponuje już wysokościomierzem barometrycznym i umożliwia zliczanie pokonywanych pięter. Dostępne są dwa rozmiary tego modelu dla większego dopasowania. Budowa jest taka sama jak Vivomove Sport, z tym że bezel zaprojektowany jest ze stali nierdzewnej. Wszystkie trzy wyżej wymienione modele nie posiadają jednej fajnej funkcji, czyli Garmin Pay.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Płatności zbliżeniowe dostępne są w modelach Vivomove Style, Vivomove Luxe i w najnowszym Vivomove Trend. Style i Luxe posiadają wyświetlacz AMOLED-owy, a Trend ma wyświetlacz LCD. I tutaj jest kolejna różnica, bo kolorowy wyświetlacz ma tylko Style i Luxe. Skomplikowane? Może trochę, ale warto jeszcze wspomnieć o szkle. Vivomove Style posiada Gorilla Glass 3, Trend chemicznie wzmocnione szkło, natomiast w Luxe zastosowane zostało szkło szafirowe. Bardziej eleganckie wersje Luxe mogą mieć również obudowę pokrytą złotem czy na bazie tytanu. Spytacie pewnie, który jest najlepszy? Uwzględniając materiały wykonania zegarka, zdecydowanie polecamy Vivomove Luxe. Funkcje? Style, Luxe i Trend. Tutaj pozostaje nam wybór według naszych preferencji co do budowy czy wyświetlacza. Na tle wszystkich, Trend wyróżnia się dwoma cechami: ładowaniem indukcyjnym i zmianą ustawień zegarka w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji Garmin Connect Mobile.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Do wyboru mamy jeszcze zegarek Lily, dzielący się na wersję klasyczną i sport. Jest to najmniejszy zegarek marki Garmin. Funkcyjnie ten model odpowiada Vivomove Style.

Uff, mamy nadzieję, że jeszcze jesteś z nami. To dopiero początek, ale uważamy, że taki artykuł jest potrzebny. Po zegarkach hybrydowych czas na zegarki z pełnym ekranem dotykowym i samodzielnym GPS. Tutaj tych modeli również będzie sporo. 

Zegarki z pełnym ekranem dotykowym i samodzielnym GPS

W tej grupie wybór jest również dość szeroki. Szczerze powiedziawszy, patrząc na trendy i poszukiwane funkcje ta grupa jest najczęściej wybierana przez osoby początkujące. Spytacie zapewne dlaczego? Powodem jest stosunkowo niewielka cena, bardzo ładny wygląd i masa funkcji. W końcu zegarek to element naszej codziennej garderoby. A jeśli jeszcze moglibyśmy przez niego porozmawiać… Brzmi obiecująco? No to zaczynamy.

Słowem wyjaśnienia, artykuł odnosi się do roku 2023. Obecnie część modeli z tej grupy nie jest już sprzedawana, więc jeśli wspomnimy o nich tylko mimochodem, spokojnie :) po prostu chcemy zachować porządek i odnieść się do obecnych w sprzedaży modeli.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

W tej podgrupie znajdą się w zasadzie „dwa” modele: seria Vivoactive i seria Venu. Zacznijmy najpierw od Vivoactive 4 i Vivoactive 4s. Różnica między nimi to rozmiar koperty i czas działania na baterii. Funkcjonalnie są takie same. Ponadto Vivoactive 4s występuje w większej ilości kolorów, a w zasadzie występował. Oba zegarki mają takie funkcje jak Body Battery, monitor snu i stresu, Garmin Pay, możliwość słuchania muzyki (Spotify, Deezer czy wgrane przez nas pliki muzyczne do pamięci urządzenia). Więc tutaj pozostaje jedynie kwestia wyboru rozmiaru i koloru.


Ciekawsza sprawa ma się z serią Venu. Mamy tutaj kilka interesujących modeli. Pierwszy to Venu Sq. Występuje on w wersji standardowej i muzycznej, czyli Venu Sq Music. Różnicą jest zwiększona pamięć na muzykę w wersji music. Zegarek przypomina wyglądem Apple Watch i oba warianty to najbardziej podstawowe modele z tego segmentu. Porównując je nawet do serii Vivoactive, ponieważ nie mają np. wysokościomierza barometrycznego, liczenia pięter czy animacji treningowych wyświetlanych na ekranie zegarka. Jest też już druga generacja tego modelu: Venu Sq 2 i Venu Sq 2 Music.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Zestawiając ze sobą Venu Sq i Venu Sq 2, dostrzegamy różnicę w wyświetlaczu ciekłokrystalicznym vs AMOLED, baterii, rozmiarze wyświetlacza czy choćby dodaniu treningów HIIT. W skrócie można powiedzieć, że jest to upgrade pierwszej generacji. Jeśli kogoś osłabia czas działania na baterii zegarka z nadgryzionym jabłuszkiem, a chciałby mieć kwadratowy zegarek z funkcjami monitorowania zdrowia i aktywności, to Venu Sq jest idealny :)

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Następnie mamy Venu 2 i Venu 2 Plus. Wspomnielibyśmy jeszcze o Venu pierwszej generacji, ale obecnie nie jest już w sprzedaży. Przechodząc do sedna, są to najbardziej rozbudowane urządzenia z segmentu zegarków z pełnym ekranem dotykowym. Urządzenia te mają wytrzymałą baterię, wyświetlacz AMOLED, 8 GB pamięci i pełną gamę funkcji monitorujących z poprzednich modeli. Venu 2 dostępny jest w dwóch rozmiarach, a Venu 2 Plus występuje tylko w jednym. I wyróżnia się na tle wszystkich tym, że można prowadzić przez niego rozmowy. Niestety nie jest to nadal urządzenie z eSIM. Zegarek musi być sparowany z telefonem, ale przychodzącą rozmowę możemy odebrać i zacząć rozmawiać za pośrednictwem zegarka. Model ten ma też opcję asystenta głosowego jak Siri czy Google Assistant.

FORERUNNER 45 I 55

Możecie spytać, dlaczego te modele klasyfikujemy do tej grupy? Otóż gdyby przyjąć wyznacznik ‘’zegarek do biegania’’ to praktycznie każde wyżej przedstawione urządzenie spełnia ten warunek. Umiejscawiamy je tutaj, ponieważ są to podstawowe modele, które porównując do Venu (które są bardziej lifestylowe), te dwa modele Forerunner np. dla biegacza w wieku 60-70+, mogą sprawdzić się lepiej, bo w młodości ganiał, jak nie było takich wynalazków.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Oba zegarki są dość zbliżone do siebie. Posiadają ekran w technologii MIP, występują w dwóch rozmiarach i tutaj należy postawić kropkę. Forerunner 55 ma o wiele lepszą baterię. Posiada też opcję pływania w basenie czego nie ma Forerunner 45. Dane treningowe są wzbogacone o takie funkcje jak: nawodnienie, czas regeneracji, polecany trening codzienny czy strategia tempa PacePro. Możliwość ustawienia interwałów posiadają oba zegarki, więc tutaj można spokojnie z nimi jakąś zabawę biegową wykonać.

PODSUMOWANIE

Będzie krótko i treściwie. Jeśli jesteś na takim etapie, gdzie np. masz zalecenie od lekarza, aby monitorować tętno lub poprawić swój tryb życia, opaska Vivosmart 5 czy zegarki z serii Vivomove będą w sam raz. Jeśli nie jesteś zapaleńcem biegowym czy crossfitowym, ale chcesz mieć pełne (no prawie) monitorowanie zdrowia, funkcje smart jak rozmowy czy Garmin Pay z obsługą dotykową i ładnym wyświetlaczem: Vivoactive albo Venu — w zależności od upodobań i preferencji z pewnością sprosta oczekiwaniom. Natomiast jeśli zamierzasz mieć zegarek z zacięciem sportowym, ale z bardzo podstawowymi funkcjami, chcesz sobie przypomnieć, jak to kiedyś było przy pierwszych zegarkach z GPS, to Forerunner 45 i Forerunner 55 jest dla Ciebie :)

ZEGARKI DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH SPORTOWCÓW

W tej grupie znajdują się wszystkie modele, które oferują znacznie więcej niż poprzednicy wspomniani wcześniej i tak naprawdę do zaawansowania brakuje im już niewiele. Zazwyczaj różnice to bardzo małe niuanse.

SERIA INSTINCT

Zacznijmy od Garmin Instinct. W tej grupie znajduje się Instinct 2 i wszystkie jego dotychczasowe odmiany. Co prawda, generacja pierwsza jest jeszcze w sprzedaży, ale już widać po dostępności, że jest stopniowo wycofywany. Stąd pominiemy go w tym zestawieniu.

Warto wspomnieć, jakie są dotychczasowe modele. Instinct 2/2S, Instinct 2/2S Solar, Instinct 2 Camo Edition, Instinct 2/2S Surf Edition, Instint Crossover/Crossover Solar, Instinct 2X Solar/2X Solar Tactical i Dezl. Uff, to by było na tyle. Z racji, że tych modeli jest sporo, to postaramy się ograniczyć wyłącznie do różnic między nimi.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Można śmiało stwierdzić, że prawie wszystkie modele bazują praktycznie na tych samych komponentach i mają podobne właściwości, wyłączając Instincta 2X i Instincta Crossovera, gdzie pierwszy ma największy rozmiar i najlepszą baterię, a drugi ma standardowy rozmiar 45 mm, baterię do 28 dni jak pozostałe, ale z tą różnicą, że ma wskazówki mechaniczne. Garmin Pay również występuje tylko w poszczególnych modelach, takich jak Instinct Dezl, Crossover, Instinct 2 Solar oraz w 2X. Dezl jako Instinct dla kierowców ciężarówek ma dodatkowe funkcje jak łatwe planowanie przerw czy ćwiczenia dla kierowców. Surf ma funkcje dla surferów takie jak wyświetlanie danych pływów czy możliwość odczytu większej ilości danych po sparowaniu z aplikacją Surfline. Tactical ma za to funkcje taktyczne jak killswitch, tryb ukrycia czy aktywność taktyczna. Jeśli chodzi o inne funkcje, to są one praktycznie takie same. Instinct 2X jako jedyny Instinct ma GNSS działający w trybie wielopasmowym, czyli najdokładniejszy obecnie system GPS na rynku. 

Zaletą tej serii zegarków jest niska waga, duża odporność i spora funkcjonalność. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, od wojskowego, surfera, strażaka, kierowcy tirów po biegacza OCR i osoby, której ten zegarek się po prostu podoba :)

SERIA FORERUNNER 200

Idąc dalej w tej grupie mamy Forerunnera 245, 255 i 256. Wszystkie trzy zegarki raczej zawsze były określane jako urządzenia typowo dla biegaczy. To się zmieniło od modelu Forerunner 255, ale o tym zaraz :) Model Forerunner 245 występuje w wersji standard i Music, Forerunner 255/255S z podziałem na wielkości i podobnie w wersji standard oraz Music, a Forerunner 265 dostępny w dwóch rozmiarach (zwykły i s) bez podziału na standard/Music. Forerunner 255 i 265 względem starszego Forerunner 245 zyskały nowy GPS, płynniejsze i lepsze działanie, nowe funkcje czy jak w przypadku Forerunner 265 wyświetlacz AMOLED i ekran dotykowy. Znajdziemy w nich takie funkcje, których nie ma w Forerunner 245 jak: ocena jakości snu, wysokościomierz barometryczny, oszczędzanie baterii, liczenie pięter, treningi HIIT, Yoga, Pilates, animacje treningowe, zmienność tętna czy poranny raport.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

PODSUMOWANIE

Jeśli szukasz zegarka do taplania w błocie, skakania przez przeszkody, potrzebujesz zegarka do służby czy 80% życia spędzasz na desce surfingowej — śmiało bierz Instincta. Gdy biegasz głównie biegi uliczne, ale powiedzmy, że jesteś ze starej szkoły biegania na stoper — Forerunner 245 będzie w sam raz dla Ciebie. A w przypadku gdy jesteś biegaczem myślącym o triathlonie w przyszłości lub w planach masz górskie biegi, to tutaj warto wybrać Forerunner 255 albo Forerunner 265 - jeśli chcemy mieć dodatkowo AMOLED-owy wyświetlacz i ekran dotykowy.

ZEGARKI DLA ZAAWANSOWANYCH SPORTOWCÓW

Najbardziej rozbudowana grupa ze wszystkich, crème de la crème zegarków od amerykańskiego producenta. W tej grupie znajdziemy takie modele jak Forerunner 745/945/955/965, Fenix 7/7 PRO, Epix 2/2 PRO, Enduro 2 czy Tactix 7 z jego odmianami. Postaramy się scharakteryzować je jak najkrócej i jak najkonkretniej, zaczynamy :)

FORERUNNER 745 oraz 945/955/965

Zacznijmy od Forerunnerów. Seria 700 i 900 zawsze były przeznaczone dla triatlonistów i zaawansowanych biegaczy. Różnica powoli się zaciera, bo jak wspomnieliśmy wyżej, model Forerunner 255 i Forerunner 265 dostały tryb triathlonowy. Więc na czym polega różnica między nimi? Otóż najbardziej rozbudowana seria 900 posiada takie funkcje jak flagowy Fenix, z tą różnicą, że jego budowa stworzona jest ze wzmocnionych polimerów. Dzięki temu waga urządzenia jest mała, a smukłość koperty pomaga np. podczas zdejmowania pianki, ale po kolei :) Patrząc na szkło, wszystkie mają takie samo: Corning Gorilla Glass DX. Ekran dotykowy posiadają Forerunner 955 i Forerunner 965, pozostałe są obsługiwane za pośrednictwem przycisków. Najlepszy czas działania ma w tym wypadku Forerunner 965, który jako jedyny z serii ma wyświetlacz w technologii AMOLED. Forerunner 955 i 965 pozwalają na uzyskanie sygnałów GNSS-Multiband, gdzie Forerunner 745 i 945 mają połączenie GPS, Glonass i Galileo.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Pozostałe różnice Forerunner 955/965 do Forerunner 745/945 to m.in.: SatlQ, tryb oszczędzania baterii, synchronizacja ustawień w czasie rzeczywistym z Garmin Connect Mobile, treningi HIIT, poranny raport, opcja wyścigu czy status zmienności tętna. Jest tego więcej, pisząc w skrócie: Forerunner 745 i Forerunner 945 to zegarki poprzedniej generacji z podobnym softem, GPS i funkcjami. Forerunner 945 ma przewagę dostępności map nad Forerunnerem 745. Forerunner 955 i 965 to zbliżone zegarki do siebie, różniące się rodzajem wyświetlacza i baterii.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Zapewne zadajesz sobie pytanie, który wybrać? Otóż można kierować się takimi kryteriami: czy chcę mieć większy / mniejszy rozmiar? Czy chcę mieć mapy? Czy chcę korzystać z dodatkowych uchwytów szybkiego wypięcia? Czy chcę mieć pomiar mocy biegowej? I oczywiście, który najbardziej podoba mi się wizualnie?

Na większość pytań da się odpowiedzieć jednym modelem, ale… Np. najmniejszą kopertę ma Forerunner 745. Więc jeśli masz drobny nadgarstek, możesz zdecydować się na ten model, albo wybrać wariant z Forerunner 255S/265S. Jeśli chcemy korzystać z montażu za pomocą szybkich uchwytów to pozostaje do wyboru jedynie Forerunner 945. Niestety obecnie nie ma uchwytów do modelu 955/965. Z obsługą map mamy aż trzy modele, więc pytanie, czy AMOLED to jest to, czego chcesz, a przy tym pamiętać należy, że w tej wersji Forerunner 965 działa najdłużej. 

Niby wybór zegarka może się wydawać prostą sprawą, ale właśnie takie małe niuanse sprawiają, że proces poszukiwania idealnego zegarka może być lekko wyczerpujący ;)

Ostatni przystanek naszej podróży to flagowe produkty od Garmin i dodatkowo dwa poboczne modele. Zaczniemy od Fenixów 7 i Fenixów 7 Pro, następnie przejdziemy do Epix Gen 2 i Epix Pro Gen 2 . Na koniec zostanie nam krótkie omówienie Enduro i Tactixa.

FENIX 7 i 7 PRO

Zegarki Fenix dzielą się na trzy rozmiary i trzy warianty (z wyłączeniem Fenix 7X). Różnice pomiędzy samymi rozmiarami to wielkość koperty, ekranu i baterii. Najmocniejszy z nich to Fenix 7X. I tak jak w przypadku Fenixa 7S i Fenixa 7, gdzie mamy wersję Standard, Solar i Sapphire Solar, 7X występuje tylko w wersji Solar i Sapphire Solar. Różnice względem Standard i Solar do Sapphire Solar to: wersja standard ma 16 GB pamięci i brak solara, wersja Solar 16 GB pamięci i doładowanie solarne. Oba warianty mają tylko GNSS. Dopiero wersje Sapphire Solar posiadają 32 GB pamięci, GNSS działający w trybie wielopasmowym i w przypadku rozmiaru Fenix 7X wbudowaną latarkę LED. Reszta pozostaje bez zmian. W przypadku map, wersje Sapphire Solar mają już je wgrane do pamięci, a w pozostałych należy dograć. Wszystkie warianty i rozmiary mają opcję ekranu dotykowego.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Jak widzicie, różnic nie ma za wiele, więc krótko podsumujmy: jeśli zależy Ci na najdokładniejszym pomiarze, a latarka LED to według Ciebie fajny i praktyczny dodatek, pozostaje nam wariant 7X Sapphire Solar. Śmiało można też, wybrać warianty Standard i Solar, ponieważ w porównaniu do serii Fenix 6 są po prostu lepsze, mimo że nie mają GNSS działającego w trybie wielopasmowym czy posiadają mniej pamięci. Lepszy procesor, wprowadzony dotyk do map, zgrabniejsze menu. To wszystko plusuje więc ciężko też wskazać bezpośrednio jeden model idealny dla każdego.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Modele 7S/7/7X Pro we wszystkich rozmiarach i odmianach dostały 32 GB pamięci, latarkę LED i moduł GNSS działający w trybie wielopasmowym. Dodatkowo znajdziemy w nim także kilka nowych funkcji jak między innymi ocena formy na podbiegach, ocena wytrzymałości. W wersji Pro doładowanie solarne stało się standardem, dlatego każdy z modeli ma oznaczenie Solar.

Jeśli więc jesteś posiadaczem Fenixa 6 i chcesz zmienić zegarek, to kupno wariantu 7 Pro czy 7X Pro jest jak najbardziej okey. Sama zmiana z Fenix 7 na Fenix 7 Pro nie ma większego sensu, bo otrzymujesz niedużo, chociaż ta latarka LED i GNSS-Multiband… No jest to do zastanowienia. Alternatywą zawsze jest Forerunner 955, jeśli zależy nam na mapach i GNSS- Multiband, ale pozbawiamy się wtedy lepszej budowy koperty.

EPIX GEN 2 i EPIX PRO GEN 2

Epix Gen 2 i Epix Pro Gen 2 to produkty, na które wielu czekało. Funkcjonalność Fenixa z pięknym ekranem AMOLED i bardzo wysokim standardem wykonania. Nic dziwnego, że te modele zdobywają rzeszę fanów. Przejdźmy jednak do najważniejszego, a mianowicie różnic pomiędzy nimi. Wpierw zaznaczymy, że mamy Epix Gen 2 Standard i Epix Gen 2 Sapphire Edition i analogicznie jest w Epix Pro Gen 2. Epix Pro Gen 2 został zaprojektowany w końcu w trzech rozmiarach: 42, 47 i 51 mm, gdzie poprzednik był tylko w jednym - 47 mm. Wszystkie Epix Pro posiadają latarkę, 32 GB pamięci i GNSS działający w trybie wielopasmowym. W poprzedniku nie było latarki, a pamięć była uzależniona od wersji: 16 GB Standard i 32 GB w Sapphire Edition. Oczywiście we wszystkich znajdziemy ekran dotykowy, natomiast GNSS-Multiband i SaltQ jest dostępny w wersjach Epix 2 Sapphire Edition i we wszystkich Epix Pro Gen 2. Do nowych Epix Pro dodano nowe funkcje jak ocena formy na podbiegach, funkcja tempotraining, ocena poziomu wytrzymałości, funkcja cieniowania map, nakładka na mapy danych pogodowych czy opcja Redshift — zmiany koloru wyświetlacza w różnych odcieniach czerwieni. 

Reszta funkcji jest bardzo do siebie zbliżona. Czy jest sens zmieniać Epix Gen 2 na Epix Pro Gen 2? W naszej ocenie, niekoniecznie, chyba że chcemy mieć najnowszy sprzęt. Czy warto się przesiąść z Fenix 7 na Epix 2 / Epix Pro? Część zwolenników powie, że dla samego ekranu AMOLED, tak. Każdy jednak musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Ostatecznie, co wybrać? Najważniejsze różnice pomiędzy Fenix 7 a Epix, biorąc już pod uwagę najnowsze warianty PRO to AMOLED, opcja Redshift dostępna tylko w Epix, doładowanie Solarne i nieznacznie bateria — najlepszą znajdziemy w Epix Pro Gen 2 51 mm. Myślimy, że część funkcji przejdzie do poprzednika, więc z czasem funkcyjnie będą zrównane, choć już teraz w zasadzie są to modele o bardzo podobnej funkcjonalności. Do rozważenia jest jeszcze GNSS działający w trybie wielopasmowym, w zależności jak mocno nam zależy na dokładności. Zarówno MIP, jak i AMOLED jest czytelny w pełnym słońcu, ale przyjemność z czytania danych czy map zdecydowanie znajdziemy większą w przypadku AMOLED. Te kolory są po prostu piękne! 

ENDURO 2 i TACTIX 7

Na koniec zostały dwa modele: Enduro 2 i Tactix 7. Nie rozpisując się za dużo. Enduro 2 to model bazujący na Fenix 7X Sapphire Solar. Jest to zegarek stworzony z myślą o ultra biegaczach, bo ma on bardzo mocną baterię, a oryginalny, nylonowy, elastyczny i bardzo wygodny pasek Ultrafit zapewnia lepsze dopasowanie na nadgarstek czy kurtkę. Wraz z premierą tego zegarka, dostał on kilka nowych funkcji jak Next Fork, Up Ahead czy SaltQ, ale z aktualizacjami pojawi się to też w serii Fenix 7/Fenix 7 Pro i później w Epix Gen 2 / Epix Pro Gen 2.

 

Jaki zegarek wybrać w 2023 roku?

 

Tactix 7 podobnie jak Enduro 2, bazuje na Fenix 7X Sapphire Solar. Jest to zegarek specjalistyczny, dedykowany głównie dla wojskowych i ludzi uprawiających strzelectwo za pośrednictwem modelu z kalkulatorem balistycznym. Nie ma jakichś większych różnic pomiędzy tym modelem a Fenix 7X Sapphire Solar, więc możemy przejść do podsumowania.

PODSUMOWANIE

Forerunner 955 a może Fenix 7? A może jednak lepiej wybrać Epixa czy raczej Enduro 2? Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, bo każdy jest inny i ma inne potrzeby. W miarę możliwości przedstawiliśmy Wam krótki zarys każdej grupy i zegarków z najważniejszymi różnicami. Ale postaramy się odpowiedzieć :) 

Jeśli biegasz po asfalcie, jesteś początkującym czy bardziej zaawansowanym triathlonistą to oczywistym wyborem będzie zegarek z serii Forerunner 900. Nie każdemu jednak będzie odpowiadać koperta z polimeru, więc tutaj do akcji wkracza Fenix. Przekrój 3 rozmiarów zapewnia nam lepsze dopasowanie do nadgarstka, ale też za rozmiarem idzie większy ekran i mocniejsza bateria, a wybierając 7X zyskujemy najwięcej. Jeśli chcemy pozostać przy kopercie polimerowej, ale mieć AMOLED — wybór pada na Forerunner 965. Jeśli jednak chcemy mieć elegancką kopertę ze stali/tytanu to zdecydowanie warto spojrzeć w kierunku serii Epix. 

Fenix i Epix określane są też jako zegarki przygodowe i tak można je traktować. My natomiast wolimy używać słowa- wszechstronne. Bo nadaje się zarówno do biegania, do jazdy na skitourach, do SUPa, do jazdy na rowerze czy wspinaczki w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. I Forerunner tez będzie do tego dobry, ale już nie prezentuje się tak okazale na nadgarstku jak Fenix czy Epix.

KILKA SŁÓW NA ZAKOŃCZENIE

Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił Wam szerzej i bardziej przejrzyście spojrzeć na dostępne modele od amerykańskiego giganta. Jak widać, przekrój jest ogromny. I pomimo tego faktu, spora część funkcjonalności jest powtarzalna, co sprowadza nas do najmniejszych niuansów podczas wyboru. Czy ekran AMOLED, czy MIP? Czy chcę mieć mapy, czy jednak to nie dla mnie? A może wystarczy mi tylko opaska do monitorowania kroków? 

Najważniejsze to odpowiedzieć sobie czy tak naprawdę potrzebujemy takiego sprzętu i jakiej klasy. Następnie skupić się na tym, co obecnie zajmuje nam najwięcej czasu, np.: 70% treningu to bieganie, a 30% rower. Więc w tym wypadku lepiej wybrać zegarek niż nawigację rowerową i odwrotnie, gdy więcej mamy roweru. Jak już dojdziemy do tego momentu, to pozostaje nam taka opcja jak mapy, dane zbierane przez zegarek, możliwość sparowania dodatkowych czujników etc. Oczywiście wygląd i to, czy zegarek dobrze leży, również jest bardzo ważne, dlatego zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu, gdzie mamy modele testowe. Można przymierzyć, przeklikać oraz zapytać nas o pomoc w rozwianiu wszelkich wątpliwości. W końcu sami jesteśmy użytkownikami tego sprzętu i staramy się go testować dla Was w najróżniejszych sytuacjach oraz najróżniejszych sportach.

Pozdrawiamy,
Ekipa sklepu eAzymut.pl

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com