​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Edge Explore 2 - Czym różni się od Edge Explore?

Edge Explore 2 - Czym różni się od Edge Explore?

Opublikowany :
Kategorie : Kolarstwo

W trzecim kwartale 2018 roku amerykański producent na rynek wypuścił model licznika rowerowego Edge Explore, który w odróżnieniu od pozostałych modeli z serii Edge (tych z dopiskiem numerycznym, np. 820, 1030 Plus, 1040) miał funkcjonalność urządzenia raczej turystycznego, aniżeli stricte treningowego. Dziś 13 lipca 2022 roku Garmin prezentuje drugą generację — Edge Explore 2. Choć na pierwszy rzut oka oceniając licznik pod kątem wizualnym, niewiele się zmienia, to jednak upływ tych czterech lat oraz wiele przydatnych funkcjonalności, które pojawiały się w pozostałych modelach skierowanych dla pasjonatów kolarstwa, widoczny jest „wewnątrz” urządzenia. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej drugiej generacji Explore'ra.

 

 

Podobnie, jak w przypadku Edge Explore pierwszej generacji, w pudełku poza samym licznikiem znajdziemy jedynie dwa uchwyty mocowane gumkami na mostek. Także w przypadku chęci posiadania uchwytu mocowanego na płasko lub skrętnego (do jazdy MTB) należy zakupić go jako oddzielne akcesorium. Ponadto w zestawie mamy smyczkę do zaplecenia przez kierownicę dla większego bezpieczeństwa w przypadku wypięcia się licznika z uchwytu oraz kabel ładujący. W odróżnieniu jednak od poprzednika, w nowej odsłonie zastosowano gniazdo ładowania micro USB typu-C i umieszczono go między przyciskami na dole licznika, a nie tak jak to miało miejsce w pierwszej wersji na tylnej klapce urządzenia. Samo urządzenie wygląda bardzo podobnie jak jego poprzednik, nawet dominuje tą sama biało-czarna kolorystyka obudowy.

 

Edge Explore 2

Należy jednak pamiętać, że opisany wyżej zestaw, to wersja standardowa. Garmin wypuszczając na rynek Edge Explore 2 nie zapomniał również o użytkownikach e-Bike'ów, cieszących się coraz większą popularnością w ostatnim czasie. Producent umożliwia im zakup nawigacji wraz z dedykowanymi uchwytami zasilającymi np. z przewodem Shimano, Bosch lub USB-A. Dzięki temu nie muszą martwić się oni o rozładowanie licznika nawet podczas długiej jazdy. Po pierwszym uruchomieniu mamy możliwość wyboru języka spośród 37 załadowanych fabrycznie przez producenta oraz sparowania z aplikacją Garmin Connect np. w smartphonie. W przypadku posiadania zewnętrznych czujników warto sparować je przed pierwszym użyciem licznika. Zatrzymując się, natomiast przy wątku czujników, do naszej nawigacji podłączyć możemy, m.in. napiersiowy czujnik tętna, czujnik prędkości oraz kadencji, kamerę z serii VIRB, światła i radary Varia, pedały z pomiarem mocy i inne. Nawigacja współpracuje z innymi urządzeniami za pośrednictwem dwóch protokołów ANT+ oraz Bluetooth. Oprócz nich licznik można również skonfigurować np. z domową siecią Wi-Fi.

W urządzeniu domyślnie zaprogramowane mamy trzy tryby aktywności, tj. kolarstwo szosowe, kolarstwo stacjonarne oraz off road. Edge Explore 2 ma 3-calowy dotykowy ekran o rozdzielczości 240 × 240 pikseli, który jest czuły i szybki w działaniu. Przesuwanie mapy oraz sterowanie urządzeniem jest płynniejsze i nie wzbudza irytacji, tak jak to mogło mieć miejsce w urządzeniach ze starszym procesorem. Dodatkowo nowy licznik posiada klasę wodoszczelności IPX7.

licznik rowerowy Edge Explore 2

SPECYFIKACJA TECHNICZNA SPRZĘTU

Co warte podkreślenia, do rejestracji jazdy możemy skorzystać z dwóch opcji nawigacji: najdłuższego czasu działania baterii (GPS) oraz zrównoważonego (wiele systemów GNSS). To drugie rozwiązanie występuje już w kilku urządzeniach amerykańskiego producenta, które miały swoją premierę w 2022 roku i spisuje się znakomicie. Opcja ta naturalnie zużywa szybciej baterię, ale odczyt śladu na mapie po zakończonej aktywności jest zdecydowanie precyzyjniejszy. Możliwość korzystania z wielu systemów stanowi nowość w stosunku do pierwszej generacji. Poprzednio licznik wyposażony był tylko w system GPS. Teraz oprócz GPS odbiera również sygnały z satelit GLONASS oraz Galileo.

Explore 2 ma fabryczne zainstalowane mapy tj. INTL Standard Basemap NR, Garmin Cycle Map EU 2021.20, Garmin Geocode Map EU 2021.10, Garmin DEM Map EU 2020.10. Ponadto do pamięci urządzenia można wgrać sprzedawane oddzielnie za pośrednictwem naszego sklepu mapy PL TOPO. Pamięć urządzenia wynosi 16 GB.

 

Edge Explore 2 Garmin

Nawigację można ustawić w urządzeniu na dwa sposoby — bezpośrednio w urządzeniu, jak i wytyczyć kurs w aplikacji, a następnie przesłać go do licznika. Prezentowany licznik rowerowy umożliwia swoim użytkownikom wytyczanie tras według ich popularności. W sytuacji, gdy zapragniemy zjechać z wcześniej obranego kursu, aby odkrywać nowe miejsca, licznik umożliwi ponowne przeliczenie i powrót na trasę. Dodatkowo mapy wgrane do urządzenia bogate są w dużą ilość punktów, które mogą okazać się przydatne podczas odkrywania nowych terenów. Znajdziemy, m.in. informację o sklepach rowerowych i punktach serwisowych, sklepach ogólnosprzedażowych, parkach, bankach i bankomatach, restauracjach, jednostkach służb ratowniczych, okolicznych atrakcjach, punktach zakwaterowania i wielu, wielu innych. Im większa metropolia, tym oczywiście więcej zarejestrowanych punktów. I tutaj warto podkreślić, że wyszukiwanie jest bardzo szybkie i intuicyjne.


Podobnie, jak miało to miejsce w poprzednim Explore’rze, jego użytkownicy będą mogli skorzystać z takich funkcji jak LiveTrack oraz GroupTrack. Pierwsza z nich umożliwi najbliższym śledzenie rowerzysty w czasie rzeczywistym, druga zaś komunikację pomiędzy większą ilością znajomych kolarzy. Licznik posiada funkcję wykrywania zdarzeń, więc w przypadku wystąpienia niebezpiecznego incydentu osoba nam bliska otrzyma na numer swojego telefonu informację o naszej pozycji, tak aby jak najszybciej mogła tam dotrzeć lub wezwać odpowiednie służby. Zatrzymując się natomiast przy kwestiach bezpieczeństwa, producent nie zapomniał również wyposażyć urządzenia w alarm rowerowy (bike alarm). Wszak po bezpieczeństwie samego rowerzysty istotne jest również zabezpieczenie jego sprzętu przed kradzieżą. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o kolejnej zmianie, a mianowicie funkcji znalezienia urządzenia poprzez sygnał dźwiękowy (find my Edge). Powiadomienia z telefonu działają bez zmian również w nowej generacji i wyświetlane są bezpośrednio na ekranie urządzenia bez konieczności wyjmowania telefonu podczas jazdy, co również wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. W przypadku zbliżania się do ostrego zakrętu na wyświetlaczu licznika pojawi się stosowny alert ostrzegający o potencjalnym niebezpieczeństwie, tak aby rowerzysta odpowiednio wcześniej zareagował i zredukował prędkość, dostosowując ją do sytuacji.

NOWE FUNKCJE

Podczas dłuższych wypraw istotne jest odpowiednie nawodnienie i odżywienie organizmu. Z pozycji licznika możemy ustawić alarmy przypominające o dostarczaniu płynów i pożywienia. Powiadomienia mogą być wyświetlane po upływie równych odcinków czasu lub pokonaniu określonych odległości. W liczniku możemy również ustawić moment, po którym chcemy zawrócić, tak aby jazda nie okazała się zbyt długa i wyczerpująca.

Nowością w serii Explore jest pułap tlenowy, co zmienia nieco charakter licznika z typowo turystycznego na urządzenie w dalszym ciągu głównie turystyczne, ale z pewnym zalążkiem treningowym. Aby uzyskać odczyty pułapu tlenowego, należy trenować z podłączonymi czujnikami tętna i mocy jednocześnie. Dodatkowo po każdej jeździe licznik informuje nas o czasie, który powinniśmy przeznaczyć na odpoczynek tak, aby regeneracja przebiegła optymalnie, a kolejna jazda wpływała efektywnie na naszą kondycję. W Explore 2 pojawia się znana z modeli turystyczno-treningowych funkcja ClimbPro, dzięki której podczas wyznaczonej jazdy na ekranie wyświetla się ukształtowanie trasy oraz informację o wzniosach, ich nachyleniu i długości podjazdu, tak aby można było w sposób optymalny rozłożyć swoje siły. Zmiana w stosunku do poprzedniego Explore występuję też w kwestii czasu pracy baterii. Została ona wydłużona o 25% z 12 do 16 godzin.

Kolejną zmianą jest wyposażenie urządzenia w wysokościomierz barometryczny. W poprzednim Edge Explore pokonywana wysokość wynikała jedynie z odczytu GPS. Dzięki zastosowaniu wysokościomierza barometrycznego na Explore 2 mamy również dostępne informacje o aktualnej pogodzie.

nawigacja Edge Explore 2

Dogranie nowych i ciekawych aplikacji, widżetów i pól danych zwiększających funkcjonalność Edge Explore 2 możliwe jest dzięki Garmin IQ. Znajdziemy tam wiele przydatnych modułów, gdzie duża część z nich dostępna jest do pobrania zupełnie za darmo.

PODSUMOWANIE

Zmiany między pierwszą, a drugą generacją serii Edge Explore nie są spektakularnie duże. Kłamstwem byłoby stwierdzić również, że zupełnie ich nie ma. Nowy licznik rowerowy, głównie dzięki szybkiemu działaniu, wzbudza pozytywne wrażenie. W dalszym ciągu będzie to nawigacja spełniająca wymagania przede wszystkim rowerowych turystów i odkrywców. Prostota działania oraz przejrzystość funkcji i możliwości ustawień, sprzyja korzystaniu niemal od pierwszego uruchomienia. Dodatkowo, dzięki posiadaniu dużej ilości czujników, zapewnia zarówno bezpieczeństwo, jak i podstawowe informacje o wytrenowaniu i obciążeniu organizmu. Dla amatorów kolarstwa będzie świetnym „towarzyszem” podróży na dwóch kołach.

Udostępnij