​ ​ ​ ​
Kategorie produktów
Stan wytrenowania Garmin

Stan wytrenowania Garmin

Opublikowany :
Kategorie : Kolarstwo , Zdrowie , Zegarki sportowe

Czym jest stan wytrenowania w zegarkach Garmin, dlaczego warto go monitorować, a także jakie wyróżniamy poziomy stanu wytrenowania w Garminie, dowiecie się z naszego dzisiejszego artykułu.

Stan wytrenowania to funkcja w Garminach, która na podstawie monitorowania przez dłuższy czas pułapu tlenowego i obciążenia treningowego, szacunkowo określa, jak trening wpływa na naszą sprawność fizyczną i wydajność. Obliczenia te oparte są na technologii firmy Firstbeat. Obserwacja stanu wytrenowania pomaga planować treningi, tak aby stale poprawiać swój poziom.
Dzięki temu wiemy, czy nasz trening zmierza w dobrym kierunku, czy może powinniśmy nieco zwolnić lub urozmaicić treningi, bo nasz poziom sprawności spada. Jak zwiększyć pułap tlenowy, dzięki zegarkom Garmin?

 

W Garminie wyróżniamy 8 stanów wytrenowania:

 

Stan wytrenowania Garmin

1. Brak stanu

Wyświetla się w momencie, gdy nie posiadamy historii treningowej z jednego lub dwóch tygodni, a także nie posiadamy aktywności z wynikami pułapu tlenowego z biegania lub jazdy na rowerze, ponieważ te parametry są niezbędne do określenia poziomu wytrenowania w zegarku Garmin.

2. Ponad siły

Jak sama nazwa wskazuje, stan ten oznacza, że nasze obciążenie treningowe jest zbyt duże, w związku z czym przynosi odwrotne skutki do zamierzonych i zamiast poprawiać swój poziom wytrenowania, pogarszamy go. Jeśli widzicie taką opcję na swoim zegarku, najlepiej postawić na odpoczynek, regenerację i wpleść kilka lżejszych treningów w swój plan treningowy.

Ponad siły
Stan wytrenowania - Roztrenowanie

3. Roztrenowanie

Pojawia się w momencie, gdy przez ponad tydzień trenujemy znacznie mniej niż zazwyczaj i ma to wpływ na poziom naszej sprawności. Jak wiadomo, każdy sportowiec powinien mieć okres roztrenowania, natomiast jeżeli stan ten jest niezamierzony, najlepiej zwiększyć nieco obciążenie treningowe w celu zaobserwowania poprawy.

4. Bezproduktywne

Najczęściej wskazuje na problemy okołotreningowe, takie jak ogólny stan zdrowia, odżywianie, odpoczynek. Stan ten pojawia się w momencie, gdy mamy prawidłowe obciążenie treningowe, a mimo to poziom sprawności się obniża. Może to wskazywać na przykład na problemy z regeneracją.

Stan wytrenowania - Bezproduktywne
Stan wytrenowania - Regeneracja

5. Regeneracja

Pojawia się w momencie, kiedy po intensywnym treningu zmniejszamy nieco obciążenie, wyrównując tym samym ciężko przepracowany okres.

6. Utrzymanie

To okres, kiedy nasze obciążenie treningowe jest wystarczające do utrzymania poziomu sprawności fizycznej. Jeśli chcielibyśmy zmienić ten stan, najlepiej zwiększyć ilość treningów lub zmienić ich różnorodność.

Stan wytrenowania - Utrzymanie
Stan wytrenowania - Efektywne

7. Efektywne

To poziom, do którego każdy trenujący na pewno dąży. :) Pojawia się, gdy nasze obciążenie treningowe sprawia, że nasza wydolność i sprawność się poprawia. Na tym poziomie istotne jest to, aby się nie przetrenować, ale także nie spocząć na laurach, w związku z czym najlepiej zadbać o to, aby pojawiał się zarówno wysiłek aerobowy, jak i anaerobowy, ale także okresy regeneracji.

8. Szczytowe

To moment, do którego powinien prowadzić nas efektywny trening :) Najlepiej, gdy osiągamy ten poziom idealnie na zawody. Pojawia się, gdy po efektywnym treningu zmniejszymy obciążenie treningowe, dzięki czemu organizm mógł się w pełni zregenerować. Niestety szczytowa forma utrzymuje się zazwyczaj przez krótki czas.

Stan wytrenowania - Szczytowe

Aby określić nasz poziom sprawności, zegarek bierze pod uwagę zmiany pułapu tlenowego w odniesieniu do aktualnego obciążenia treningowego i historii aktywności.

Z tego powodu urządzenie musi zarejestrować minimum dwa pomiary pułapu tlenowego (VO2 max) w tygodniu, a to znaczy, że minimum dwa razy w tygodniu musimy wykonać aktywność, która przez co najmniej kilka minut utrzymywała się będzie na poziomie min. 70% tętna maksymalnego – taką aktywnością może być szybki bieg na zewnątrz lub jazda na rowerze. Aby otrzymać stan wytrenowania dla biegania, musimy zarejestrować aktywność za pomocą śledzenia GPS i czujnika tętna, natomiast w przypadku jazdy na rowerze, potrzebny będzie nam dodatkowo miernik mocy.

 

Gdzie możemy odczytać nasz stan wytrenowania:

  • na zgodnym urządzeniu (lista kompatybilnych urządzeń znajduje się poniżej);

  • w aplikacji Garmin Connect;

  • na stronie connect.garmin.com po zalogowaniu się na nasze konto.

Jeżeli jednak z jakichś powodów (jak np. choroba, czy kontuzja), nie chcemy, aby urządzenie pokazywało nam stan wytrenowania, możemy wstrzymać jego widoczność. Aby to zrobić, wchodzimy w aplikację Garmin Connect, a następnie w stan wytrenowania. W lewym górnym rogu znajdziemy trzy kropki, a gdy w nie klikniemy, pojawi się opcja „Wstrzymaj stan wytrenowania”, co spowoduje ukrycie statusu i zaleceń dotyczących treningu.

 

Urządzenia obsługujące stan wytrenowania to:

Udostępnij

Azymut-Paweł Kos Reviews with ekomi-pl.com